Ulica Lwowska - grafika: Street View
29.06.2016

Czy Krosnu Grozi paraliż drogowy? Złożono petycję do władz samorządowych i państwowych

We wtorek 28 czerwca w Bibliotece PWSZ odbyło się spotkanie "Czy Krosnu Grozi paraliż drogowy?" Stowarzyszenie złożyło petycję do władz samorządowych i państwowych. Można poprzeć ją w Internecie.
 


Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Idea Carpathia w ramach cyklu edukacyjnego "Idee dla Karpat", a głównym prelegentem był inżynier Dariusz Niemczyk. Zaproszenie na spotkanie przyjęły też władze Krosna. W dyskusji brał udział Prezydent Piotr Przytocki, a jego zastępca dr Tomasz Soliński przedstawił starania władz samorządowych miasta na rzecz przebudowy torów i przejazdow kolejowych w Krośnie.
 


Przywrócenie regularnych połączeń kolejowych oraz rozwój kolejowego transportu kolejowego są niezwykle ważne dla Krosna, Sanoka i Zagórza. Krosno może jednak zapłacić za to wysoką cenę paraliżu drogowego.
Linia kolejowa 108 w Krośnie przebiega przez środek miasta. Torowisko przecina najważniejsze arterie komunikacyjne, aż w trzech przypadkach są to strzeżone przejazdy kolejowe z zamykanymi szlabanami. Na "Zetce", ul. Czajkowskiego i ul. Lwowskiej każdy przejazd pociągu oznacza ogromne, nawet kilkusetmetrowe korki.

 

 

Przeczytaj treść złożonej petycji

 


Inż. Dariusz Niemczyk na zaproszenie Stowarzyszenia Idea Carpathia przedstawił koncepcję całościowego rozwiązania tych problemów. Polega ona na obniżeniu niwelety torowiska, tak by samochody mogły bezkolizyjnie przejeżdżać nad torami.
Na ul. Lwowskiej np. powstałoby duże rondo. Ponadto nad torami mogłyby powstać liczne miejsca parkingowe.


To rozwiązanie ma dodatkowe zalety. Obniżenie torów pozwoli na zwiększenie tonażu przewozu towarów, a przez to poprawi rentowność przewozów towarowych. . Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu Krosna i Sanoka. Rozwój towarowego transportu kolejowego, a w szczególności przewozów towarowych, pozwoli na odciążenie lokalnych dróg i mostów. Inwestycja w obniżenie niwelety torowiska w Krośnie przyniesie korzyści dla całego regionu, a nie tylko dla samego miasta.
Stowarzyszenie Idea Carpathia zwróciło się z petycją w sprawie realizacji tej inwestycji do Ministerstwa Infrastruktury, Marszałka Województwa i władz PKP PLK.


Podkreślono, że w planach i tak znajduje się modernizacja linii kolejowej 108 przebiegającej przez Krosno. Stowarzyszenie apeluje by wybrano wariant modernizacji, który uwzględnia obniżenie torów.


Petycję Stowarzyszenia można poprzeć w Internecie:
Obniżenie torów w ramach modernizacji linii kolejowej w Krośnie



 

Źródło grafiki: Street View

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie