1575460708.jpg
06.02.2015

W tym roku rekordowo duża liczba dzieci rozpocznie naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych - w marcu zapisy

Od września 2015 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci urodzone w 2009 r. (sześciolatki)  oraz dzieci urodzone  w 2008 r. (siedmiolatki), które przed rokiem nie podlegały obowiązkowi szkolnemu (druga  połowa 2008 r.), a także dzieci starsze, którym  obowiązek szkolny został odroczony o jeden rok. W krośnieńskich szkołach  przygotowano  dla przyszłych uczniów ponad 700 miejsc. W Krośnie na dzieci czekają znakomicie przygotowane i wyposażone szkoły z bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych dostosowane do obniżonego wieku szkolnego.  

 

Obecnie  w klasach pierwszych w krośnieńskich szkołach podstawowych uczy się  573 uczniów, w tym 216 dzieci, które rozpoczęły naukę jako sześciolatki. Dzieci sześcioletnie stanowią obecnie 38% wszystkich pierwszoklasistów, rok temu wskaźnik ten wyniósł 19%.  W nowym roku szkolnym większość uczniów w klasach pierwszych będą stanowiły dzieci sześcioletnie. Z rocznika 2009 dzieci w obowiązku szkolnym zameldowanych w Krośnie na pobyt stały i czasowy jest obecnie 490, a z rocznika 2008 – 520,  przy czym prawie połowa uczy się już w szkole. Dzieci, które zdaniem ich rodziców nie będą gotowe, aby jako sześciolatki rozpocząć naukę w klasie pierwszej, badane są aktualnie pod kątem dojrzałości szkolnej przez dwa zespoły specjalistów w Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie.  

  

Warto wiedzieć, że  zgodnie z przepisami oświatowymi, dzieci w poszczególnych oddziałach dobierane są według wieku, a maksymalna liczba  wynosi 25 w klasie.

Dzieci z orzeczeniem o potrzebie  kształcenia specjalnego mogą znaleźć odpowiednie  warunki do nauki w klasie integracyjnej, do której nabór prowadzi Szkoła Podstawowa Nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi, a dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, mają do dyspozycji Szkołę Podstawową Nr 11 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Rekrutacja prowadzona jest w takich samych terminach jak do szkół ogólnodostępnych, przy czym nabór do Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 11 odbywa się poza systemem elektronicznym.
 

20 lutego  2015 r. zostanie uruchomiony  system elektronicznej rekrutacji do szkół podstawowych. Na portalu elektronicznej rekrutacji https://nabor.pcss.pl/krosno/zamieszczony będzie szczegółowy informator o szkołach podstawowych biorących udział w naborze, dla których organem prowadzącym jest Miasto Krosno. Warto przed zapisaniem dziecka wziąć także udział w dniach otwartych organizowanych przez szkoły podstawowe,  dowiedzieć się jak najwięcej o szkołach, w tym o szkole obwodowej i wybrać z bogatej oferty 11 szkół miejskich nie więcej niż trzy  szkoły – wśród nich szkołę obwodową właściwą dla miejsca zamieszkania dziecka. W serwisie elektronicznej rekrutacji zostaną zamieszczone także  informacje ważne w procesie rekrutacji, w tym: poradniki dla rodziców z terminami i kryteriami oraz niezbędne formularze i wzory dokumentów.

Od  27 lutego 2015 r. bezpośrednio na stronie rekrutacji https://nabor.pcss.pl/krosno/ będzie można wypełnić podanie o przyjecie do szkoły, które po wydrukowaniu i podpisaniu przez rodziców/prawnych opiekunów trzeba będzie w ustalonych terminach złożyć w szkole/przedszkolu. Nabór elektroniczny usprawnia proces rekrutacji, w szczególności, mimo iż można ubiegać się o przyjecie do trzech placówek, podanie o przyjęcie dziecka zanosi się tylko do jednej, na której rodzicom najbardziej zależy. Placówka ta zwana jest szkołą pierwszego wyboru. Szkoły, które zostaną wpisane we wniosku na dalszych miejscach, będą rozpatrywać podanie, tylko wtedy, gdy  dziecku zabraknie punktów, by dostać się do najbardziej preferowanej placówki.
  
 
 
 
I. Zapisywanie dziecka do szkoły obwodowej

Rodzice dzieci zgłaszanych do szkoły podstawowej obwodowej mają czas na dopełnienie formalności związanych z rekrutacją od 2 marca do 18 marca 2015 r. Wypełniają jedynie  formularz „zgłoszenia dziecka do szkoły obwodowej„  dostępny od 27  lutego br. na stronie https://nabor.pcss.pl/. Rodzice nie muszą martwić się o miejsce dla swojego dziecka – szkoła obwodowa przyjmie dziecko na pewno, gdyż  dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły są przyjmowane z urzędu.

II. Zapisywanie dziecka do szkoły innej niż obwodowa

Jeżeli w szkole po zapisaniu dzieci z obwodu zostaną wolne miejsca – przyjmowane będą dzieci spoza obwodu, w tym spoza Krosna. Rekrutacja tych dzieci odbywać się będzie na podstawie pisemnego wniosku rodziców/prawnych opiekunów, z uwzględnieniem obowiązujących kryteriów lokalnych i ustawowych w ramach limitu ustalonego w planie naboru dla danej szkoły.

 
Rodzice ubiegający się o miejsce dla swojego dziecka w szkole innej niż obwodowa będą mogli w terminie od 2 marca do 20 marca 2015 r. składać wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów w szkole pierwszego wyboru.
 
W przypadku, gdy liczba kandydatów będzie większa niż liczba wolnych miejsc, w postępowaniu rekrutacyjnym  stosowane  będą  w pierwszej kolejności kryteria lokalne, a w przypadku wymagającym rozstrzygnięcia tzw. kryteria różnicujące określone w ustawie o systemie oświaty.

 

Kryteria lokalne to:

Lp.
Kryterium
Liczba punktów
1

kontynuowanie edukacji w tym samym zespole szkolno-przedszkolnym przez kandydata

16
2

uczęszczanie rodzeństwa do tej samej szkoły podstawowej, przedszkola lub gimnazjum w zespole w roku szkolnym 2015/2016 (kontynuacja edukacjiz roku szkolnego 2014/2015)

10
3

wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym od osób fizycznych miasta Krosna jako miejsca zamieszkania przynajmniej jednego rodzica kandydata (za rok 2013 lub 2014)

10
4

pozostawanie przynajmniej jednego rodzica kandydata w zatrudnieniu na terenie miasta Krosna lub prowadzenie działalności gospodarczej w Krośnie

8
5

uczęszczanie pozostałego rodzeństwa z rodziny kandydata w wieku 6-18 lat do szkół na terenie miasta Krosna

6
6

wybór szkoły, której odległość od miejsca zamieszkania dziecka nie przekracza 3 km (punkty przyznaje się także za wybór szkoły położonej najbliżej miejsca zamieszkania dziecka mimo przekroczenia odległości 3 km)

4
 
 
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych po podliczeniu punktów za wymienione powyżej kryteria lokalne brane są pod uwagę łącznie poniższe kryteria, o charakterze różnicującym. Za każde z nich przyznaje się po 2 pkt.: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.
 
W celu potwierdzania spełniania kryteriów zarówno ustawowych, jak i lokalnych określone zostały dokumenty, które wraz z wnioskiem należy złożyć do przedszkola. Wzory oświadczeń będą do pobrania ze strony https://nabor.pcss.pl/krosno/ od 20 lutego 2015 r.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych komisje rekrutacyjne ogłoszą 27 marca 2015 r.
 
Liczba wolnych miejsc w szkołach podstawowych po ogłoszeniu wyników będzie podana na stronach portalu. Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do wybranych szkół w pierwszym terminie, mogą uczestniczyć w rekrutacji uzupełniającej.
 
Szczegółowe zasady i wskazówki dla rodziców dotyczące naboru zawiera informator „Zasady, kryteria i terminy rekrutacji do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Krosno na rok szkolny 2015/2016” opracowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna
Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie