KROŚNIEŃSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. Wojska Polskiego 41,
38-400 Krosno,
tel. 13 432 13 70
e mail: biblioteka@kbp.krosno.pl
Strona internetowa: www.kbp.krosno.pl
Oficjalny fanpage: www.facebook.com/KBPKrosno
Dyrektor: Elżbieta Staroń
Rok założenia: 1947
NIP: 684-21-64-633
REGON: 000630646
Oficjalna strona Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej - www.kbp.krosno.pl
Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie powstała w 1947 roku jako placówka powiatowa.
W latach 1954-1974 funkcjonowała jako Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna służąc mieszkańcom Krosna i powiatu. W tych latach Biblioteka rozwinęła szeroką działalność oświatowo-wychowawczą osiągając szczególne postępy w pracy z dziećmi i młodzieżą.
W latach 1975-1998 pełniła funkcję Biblioteki Wojewódzkiej, sprawując opiekę merytoryczną nad bibliotekami publiczno-samorządowymi w województwie krośnieńskim.
Od roku 1999, w związku z reformą administracyjną kraju, została przekształcona w Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w Krośnie. Obsługuje bezpośrednio mieszkańców miasta w zakresie upowszechniania książki i czytelnictwa, organizuje i uczestniczy w imprezach kulturalnych o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym.
Od stycznia 2004 roku Krośnieńska Biblioteka Publiczna pełni funkcję biblioteki powiatowej.
POSIADA:
zbiory liczące ponad 285.000 woluminów książek, w tym:
- bogaty, systematycznie uzupełniany księgozbiór z różnych dziedzin wiedzy, m.in.: wartościową literaturę piękną klasyczną i współczesną, lektury dla uczniów szkół i podręczniki akademickie,
- zbiory regionalne dotyczące Podkarpacia: książki, czasopisma i gazety lokalne oraz regionalne druki ulotne,
- zbiory obcojęzyczne: książki w językach: francuskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim; czasopisma w języku angielskim; materiały do nauki języków,
- kolekcję „książki mówionej” (ponad 50.000 jednostek), kasety wideo z nagraniami lektur szkolnych, płyty gramofonowe, przeźrocza,
- dostęp do e-booków (Legimi, IBUKLibra, ACADEMICA),
- zbiory specjalne - mapy, dokumenty życia społecznego, płyty CD-ROM, książki Braille’a,
- czasopisma specjalistyczne i popularne.
UDOSTĘPNIA swoje zbiory szerokiemu kręgowi odbiorców.
PUBLIKUJE on-line:
- Katalog zbiorów,
- Bibliografię regionalną,
- Kartotekę zagadnieniową,
- Krośnieńską Bibliotekę Cyfrową udostępniającą i promującą utrwalone w formie dokumentów elektronicznych ciekawe, rzadkie i cenne książki, czasopisma i druki ulotne,
- Krośnieńską Bazę Informacji Regionalnej - adresowo-faktograficzny zbiór danych (m.in. o twórcach związanych z regionem), obejmujący zasięgiem Krosno i powiat krośnieński.
PROWADZI działalność informacyjno-bibliograficzną i kulturalno-edukacyjną:
- opracowuje bibliografię Krosna i powiatu krośnieńskiego,
- udziela informacji z różnych dziedzin wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem dorobku nauki, kultury i gospodarki regionu,
- pomaga gromadzić materiały do prac dyplomowych, referatów, wystaw itp.,
- sporządza zestawy bibliograficzne na wybrane tematy,
- zapewnia dostęp do informacji rozproszonej z wykorzystaniem Internetu i nowoczesnych technologii komputerowych.
OFERUJE bogate programy imprez kulturalno-edukacyjnych adresowanych do różnych grup odbiorców i środowisk, realziując m.in. spotkania autorskie, konkursy, warsztaty, wernisaże, zajęcia z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej.
WSPÓŁPRACUJE z instytucjami kultury, organizacjami i stowarzyszeniami na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym, m.in. z bibliotekami publicznymi w Euroregionie Karpackim.
Biblioteka systematycznie włącza się do realizacji imprez kulturalnych o zasięgu miejskim i międzynarodowym, a także działań ogólnopolskich promujących literaturę i czytelnictwo jak Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich czy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.
Od 1999 roku pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego realizowany jest Krośnieński Konkurs Literacki z udziałem dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego.
O Krośnieńskiej Bibliotece i jej działaniach często informują media, co obok licznych własnych wydawnictw promocyjnych (informatory o imprezach kulturalnych, katalogi wystaw, foldery, zaproszenia) i systematycznie aktualizowanego serwisu internetowego stanowi istotną promocję placówki.
Krośnieńska Biblioteka od wielu lat podejmuje skuteczne działania w celu pozyskania pozabudżetowych środków finansowych, umożliwiających rozszerzenie jej działalności, zarówno pod względem działań merytorycznych, jak i rozwoju infrastruktury technicznej.
W 2017 roku KBP uroczyście obchodziła 70. rocznicę utworzenia i z tej okazji wydana została publikacja jubileuszowa, opisująca jej działalność za lata 2007-2017.