Zasady segregacji odpadów
Odpady segregujemy do kolorowych worków:
- niebieskich – przeznaczone do zbierania papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i z tektury,
- zielonych - przeznaczone do zbierania szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła,
- żółtych - do zbierania frakcji metali i tworzyw sztucznych, opakowań z metali, z tworzyw sztucznych, oraz odpady wielomateriałowe,
- brązowych - do zbierania odpadów kuchennych.
Zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w skrócie:
Promując ideę recyklingu oraz selektywną zbiórkę odpadów komunalnych został przygotowany internetowy "Poradnik poprawnej segregacji odpadów komunalnych."
ePoradnik poprawnej segregacji odpadów komunalnych to doskonała ściągawka dla tych, którzy chcą być „eko” i chcą rozwiać swoje wątpliwości dotyczące prawidłowej segregacji. ePoradnik promuje standardy segregacji oraz wskazuje najczęstsze błędy segregacji i korzyści wynikające z recyklingu. Opracowanie graficzne i kolorystyczne ePoradnika nawiązuje do zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych prowadzonej w oparciu o 5 frakcji, którym zostały przypisane konkretne kolory worków i pojemników.
Atutem ePoradnika poprawnej segregacji odpadów komunalnych jest różnorodność zawartych w nim informacji. Są w nim m.in.: ciekawostki dotyczące recyklingu, odzysku surowców i ich ponownego wykorzystania oraz informacje – gdzie wydawane są dodatkowe worki na odpady selektywnie zbierane, dodatkowe kody kreskowe na te worki, a także harmonogram pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie. Co ważne? Pada w nim odpowiedź na pytanie – Dlaczego segregacja jest ważna?
Pamiętajmy! Recykling zaczyna się w naszych domach, a segregowanie odpadów jest łatwe i ma sens.