Uczetnicy konferencja Aktywni obywatele i silne organizacje pozarządowe 2
18.05.2023

Pierwsze Forum Inicjatyw Lokalnych w Krośnie już za nami!

W sobotę, 6 maja 2023 r., odbyło się pierwsze, krośnieńskie Forum Inicjatyw Lokalnych – wydarzenie miejskie, dedykowane organizacjom pozarządowym, które działają na rzecz Krosna i jego mieszkańców. W tym dniu mieliśmy okazję uczestniczyć w debacie, konferencji, jarmarku oraz koncercie muzycznym – taki kształt imprezy został wypracowany metodą konsultacji i partycypacji z organizacjami pozarządowymi, które włączyły się w jego realizację i wzięły udział w zaplanowanych aktywnościach.


Forum Inicjatyw Lokalnych w Krośnie rozpoczęło się od DEBATY krośnieńskich organizacji pozarządowych, moderowanej przez fachowców, zajmujących się na co dzień m.in. realizacją corocznych programów grantowych „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” – Edytę Salnikow, Justynę Jacek, Sebastiana Nabrzeskiego oraz Damiana Zakrzewskiego.

Moderatorzy debaty organizacji pozarządowych.jpg [1.44 MB]

Debata odbyła się z wykorzystaniem techniki konsultacyjnej „World Cafe”. Uczestnicy debaty mieli możliwość wypowiedzenia się w następujących tematach:

  • Jak budować współpracę, w tym pomiędzy organizacjami a miastem?
  • Jak budować wizerunek NGO, w jakim celu?
  • Jak włączyć społeczności lokalne w działania organizacji pozarządowych?
  • Jak budować niezależność NGO – finansową, organizacyjną, zasobową?


Przedstawiciele krośnieńskich organizacji przez ponad 3 godziny integrowali się i dyskutowali, zbierając wspólne dla III sektora w Krośnie spostrzeżenia i wskazówki w tych czterech obszarach. Zaznaczyli, co jest dla nich najważniejsze i co zrobić, aby można było lepiej działać dla miasta i jego mieszkańców, a także by rozpoznawalność ich organizacji i potencjał do samodzielnych lub partnerskich projektów były wyższe.

Debata organizacji pozarządowych 5.jpg [1.42 MB]

Kolejną częścią Forum Inicjatyw Lokalnych była KONFERENCJA pn.: „Aktywni obywatele i silne organizacje pozarządowe”, którą otworzył Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna. W swoim przemówieniu wskazał na istniejące formy współpracy miasta z organizacjami oraz zwrócił uwagę na istotę zagadnień wypracowanych w toku realizacji przedsięwzięcia „Aktywni obywatele i silne organizacje pozarządowe – program wzmocnienia instytucjonalnego NGO”. Podkreślił, że przedsięwzięcie jest częścią projektu pn. "Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego ze środków norweskich oraz z budżetu państwa. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców, co w przypadku krośnieńskich NGO zakłada wypracowany Model współpracy miasta Krosna z organizacjami pozarządowymi.

Konferencja Aktywni obywatele i silne organizacje pozarządowe 2.jpg [1.59 MB]

Następnie przemawiali kolejno zaproszeni goście:

Dagmara Preisner – Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie przedstawiła współpracę z organizacjami pozarządowymi z perspektywy ROPS oraz możliwości pozyskiwania środków przez organizacje pozarządowe na szczeblu samorządu województwa. Wskazała również na liczne rozwiązania, które ROPS w ostatnim czasie wprowadził do swoich procedur związanych ze współpracą z organizacjami pozarządowymi – mogą one posłużyć jako dobre praktyki, ponieważ wychodzą naprzeciw wielu sugestiom i potrzebom NGO w zakresie informacji zwrotnej oraz oceny składanych wniosków projektowych.

Dr Paweł Wiśniewski z Uczelni Korczaka w Warszawie mówił o procesach i zmianach, zachodzących w polskiej polityce społecznej w kontekście realizacji wspólnych działań oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi w kształtowaniu usług społecznych w nadchodzących latach. Procesy deinstytucjonalizacji oraz delegowania zadań i usług lokalnych do organizacji pozarządowych będą wymagały nie tylko otwartości i dobrej współpracy pomiędzy samorządem a NGO, ale również działań ukierunkowanych na zwiększenie jakości świadczonych przez organizacje usług. Zdaniem eksperta, wypracowany wspólnie z przedstawicielami NGO Model współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi ma w sobie duży potencjał i może pomóc wprowadzić odpowiednie zasady, usprawniające wzajemne kontakty i współdziałanie.


W dalszej części konferencji Laura Starowiejska, pracownik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna, zapoznała uczestników z efektami realizacji przedsięwzięcia „Aktywni obywatele i silne organizacje pozarządowe – program wzmocnienia instytucjonalnego NGO”. Przedstawiła informacje i dane liczbowe dotyczące organizacji, które skorzystały z różnego typu działań. Zaprezentowała także wypracowany metodą partycypacji i konsultacji „Model współpracy Gminy Miasto Krosno z organizacjami pozarządowymi”.


W ostatniej części konferencji głos zabrały dwie krośnieńskie organizacje pozarządowe, które zaprezentowały cel, misję oraz zakres swojej działalności, pokazując nie tylko swój intensywny rozwój w ostatnim roku, ale także dobre praktyki działań społecznych dla mieszkańców Krosna.

Fundacja Wielkie Serce Dla Dzieci wskazywała na wsparcie kierowane do dzieci w pieczy zastępczej oraz każdej rodziny jako komórki społecznej. Podzieliła się również informacjami o realizowanych programach pomocowych dla osób z Ukrainy, przebywających w Krośnie od wybuchu wojny oraz o prowadzonym DOM-u – Dziecięcym Ośrodku Wsparcia, oferującym liczne zajęcia i różne formy terapii dla dzieci i młodzieży.

Fundacja GraTy opowiedziała o swojej wizji krośnieńskiego „trzeciego miejsca” – bezpiecznej przystani, do której przyjść może każdy, poszukujący poczucia akceptacji, zrozumienia, wykazujący chęć do działania i włączania się w różne akcje społeczne. Fundacja skupia wokół siebie wielu pasjonatów w różnych dziedzinach, łącząc ich zapał i umiejętności w elastycznych formułach, angażujących do współpracy przy organizacji różnych wydarzeń miejskich. Prowadzi przedsiębiorstwo społeczne Gratyfikacje.

Konferencja Aktywni obywatele i silne organizacje pozarządowe 7.jpg [1.70 MB]

Po konferencji rozpoczął się otwarty dla mieszkańców JARMARK krośnieńskich organizacji pozarządowych! Na dziedzińcu PANS w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego stanęła scena koncertowa, a wokół namioty, w których zaprezentowało się łącznie 15 wystawców – organizacji pozarządowych zajmujących się na co dzień działaniami dla dzieci i młodzieży, sportem, kulturą, ochroną przyrody, zwierząt i ekologią, rękodzielnictwem, gastronomią, a także NGO hobbystyczne, skupione wokół celów związanych z promowaniem swojej pasji i poszukiwaniem punktów styczności między nią a mieszkańcami.

Jarmark stanowił okazję do posłuchania i zobaczenia, co ciekawego robią krośnieńskie organizacje pozarządowe, jakie mają pomysły na przyszłe projekty i jak wygląda ich oferta działań dla mieszkańców. W trakcie Jarmarku odbyły się pokazy lokalnych klubów sportowych, prezentujące różnego typu sztuki walki, a także występy muzyczne, uwidaczniające dokonania dzieci i młodzieży, objętych przez organizacje pozarządowe pakietem zajęć wokalnych, artystycznych oraz rehabilitacyjnych.


W trakcie Jarmarku swoją działalność zaprezentowali: Fundacja GraTy, Fundacja Wielkie Serce Dla Dzieci, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Krośnie, Fundacja Pasjonauci, Stowarzyszenie Polska 2050 Koło w Krośnie, Stowarzyszenie „Pod jednym niebem”, Stowarzyszenie Krośnieńska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa, Koło Gospodyń Dzielnicy Polanka, Krośnieński Ruch Miejski, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie – Zakład Aktywności Zawodowej nr 1, Klub Sportowy Budo Krosno, Fundacja Natural Sound, Klub MMA Krosno, Stowarzyszenie Kultury Dzieci i Młodzieży Dysonans w Krośnie oraz Fundacja LANKA. Wszystkim wystawcom bardzo dziękujemy za zaangażowanie!


Podsumowaniem Forum Inicjatyw Lokalnych w Krośnie, był KONCERT znanych i lubianych krośnieńskich zespołów Stacja Uczuć oraz Kapela Spod Rubani, które pokazały, jak bardzo rozwijają się lokalne muzyczne talenty, prezentując oryginalny repertuar i różne zdolności wirtuozerskie.

Stacja Uczuć (1).jpg [1.72 MB]

Dziękujemy serdecznie za udział w Forum Inicjatyw Lokalnych w Krośnie wszystkim przedstawicielom organizacji pozarządowych, moderatorom debaty, zaproszonym gościom oraz mieszkańcom Krosna. Podziękowanie kierujemy również do Pana dr hab. Zbigniewa Barabasza – Rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie za nieodpłatne użyczenie bazy lokalowej na realizację eventu.

Kapela Spod Rubani (0).jpg [699.61 KB]

Wydarzenie odbyło się w ramach przedsięwzięcia "Aktywni obywatele i silne organizacje pozarządowe - program wzmocnienia instytucjonalnego NGO", realizowanego w projekcie pn. "Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa. Beneficjentem / Partnerem wiodącym projektu jest Gmina Miasto Krosno, a na jego realizację uzyskano dotację w wysokości 15 328 498,86 PLN. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie, oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców. Projektowi przyświeca hasło:

„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

 

 

Fot. Artur Michelis, Piotr Kuliga

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie