Miasto Krosno już po raz drugi 31 lipca organizuje niezwykle atrakcyjną imprezę, która ma na celu przybliżenie mieszkańcom miasta i jego okolic postaci Ignacego Łukasiewicza oraz znaczenia jego wielkiego wynalazku. Aby podkreślić wagę historycznego wydarzenia, jakim było powstanie pierwszej na świecie kopalni ropy oraz zapalenie lampy naftowej, organizujemy happening podczas którego rozświetlona zostanie ostatnia lipcowa noc. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji m.in.: konkurs na naświet(l)niejszą lampę, prezentacja urządzeń wiertniczych na krośnieńskim rynku, magiczny spektakl „światło i dźwięk”, iluminacja krośnieńskiego rynku czy dobranocka pod chmurką.
Zapalenie lampy Łukasiewicza
Uwaga! Ogłaszamy „Konkurs na Najświet(l)niejszą lampę”
Pierwsza edycja Konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem. Ogłaszamy kolejną edycję konkursu. Liczymy na to, że Krośnianie po raz kolejny mile nas zaskoczą. Zasady konkursu pozostają bez zmian.
Najświet(l)niejsza lampa w 2008 roku
Mieszkańcy, decydujący się na udział w akcji, są proszeni o przygotowanie lamp, inspirowanych lampami naftowymi z XIX i XX wieku. Panuje absolutna dowolność co do kształtu, wielkości, formy, materiałów czy też kolorów wykonywanych prac. Gotowa lampa musi jednak spełnić dwa warunki: po pierwsze, powinna się świecić, przy czym wybór metody jej zapalenia pozostaje w gestii twórcy. Po drugie – należy ją koniecznie podpisać (imieniem, nazwiskiem oraz miejscem zamieszkania). Lampę należy przekazać Organizatorom tuż po zakończeniu imprezy na stoisku RCKP, które będzie przygotowane na rynku. Najciekawsze z zebranych prac zostaną zaprezentowane na wystawie przygotowanej przez Muzeum Rzemiosła podczas Karpackich Klimatów. Dodatkowo każda osoba odwiedzająca wystawę będzie mogła wybrać najpiękniejszą lampę „Świet(l)nego Miasta” – ciekawe nagrody czekają na zwycięzców i na głosujących.
W ubiegłorocznym konkursie o miano Najświet(l)niejszej lampy „walczyło” aż 15 lamp. Głosowanie odbywało się w Piwnicy PodCieniami przez cały czas trwania Karpackich Klimatów (organizowanych zawsze w ostatni weekend sierpnia w Krośnie). Oddano 113 głosów, a zwyciężyła lampa, która otrzymała 42 głosy. Została wykonana przez Annę Kierońską, Maję Krzanowską i Sławomira Sitarza. Wystawę prac konkursowych obejrzało ponad 1000 osób.
Niektóre z lamp zgłoszonych do konkursu w 2008 roku
W tym roku happening „Świet(l)ne Miasto” odbędzie się pod hasłem „Dwie historie”. Pierwsza z nich pt. Jak to ze światłem bywało, przybliży dzieje światła. Druga pt. Jak to z ropą i gazem bywało, pozwoli poznać tajniki procesów wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego. Na płycie rynku w scenerii pełnej urządzeń wiertniczych będzie można posłuchać o tradycjach górniczych w naszym regionie. Będzie też wiele innych atrakcji.
Atrakcją zeszłorocznej imprezy był pokaz laserów, fot. P. Matelowski
W ubiegłym roku Krośnianie bardzo mile nas zaskoczyli. Dlatego też zgodnie z obietnicą dokładamy wszelkich starań, aby druga edycja Świet(l)nego Miasta zainteresowała jeszcze większą liczbę Krośnian i nie tylko. Zapraszam więc do udziału w konkursie na Najświet(l)niejszą lampę i do udziału w samej imprezie, która odbędzie się 31 lipca – mówi zastępca prezydenta, Bronisław Baran.
Pierwsza edycja Świet(l)nego Miasta przyciągnęła na krośnieński rynek wielu mieszkańców i turystów
Od godz. 16.00 na krośnieńskim rynku będzie niepowtarzalna okazja by poznać tajniki wydobywania surowców energetycznych jakimi są ropa naftowa i gaz ziemny. Zakład Robót Górniczych w Krośnie zaprezentuje urządzenia i techniki jakimi na co dzień posługują się w swojej pracy górnicy naftowcy. O 19.00 zapraszam wszystkie dzieci i rodziców na starówkę, na dobranockę pod gołym niebem. O godz. 20.30 pod pomnikiem Łukasiewicza, rozpocznie się finał akcji. Symboliczne zapalenie lampy Łukasiewicza oraz lamp przyniesionych przez uczestników, zainauguruje bardzo efektowne widowisko, uliczny spektakl „światła i dźwięku” w ten sposób rozświetlając ostatnią noc lipca. Atrakcji nie zabraknie – zapewnia zastępca prezydenta miasta.
W bieżącym roku przypada także rocznica 155-lecia powstania kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Z tej okazji Muzeum w Bóbrce od 31 lipca do 2 sierpnia będzie można zwiedzać bezpłatnie. Muzeum jest bezpośrednim spadkobiercą bogatego dziedzictwa jakie pozostawił Ignacy Łukasiewicz. Zobaczyć tu można m.in. najstarszy szyb-kopankę Franek z 1860 r., a także urządzenia wiertnicze oraz maszyny do eksploatacji ropy i gazu ziemnego.
Serdecznie zapraszamy.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UBIEGŁOROCZNEJ IMPREZY