Zima już definitywnie się skończyła i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie, razem z Gminą Krosno, za unijne pieniądze rozpoczyna dokończenie realizowanego od ubiegłego roku zadania pod nazwą „Rozdział kanalizacji ogólnospławnej w zlewni Lubatówki – II etap wraz z przebudową sieci wodociągowej”, mającego na celu uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Krośnie. A to oznacza utrudnienia w ruchu na kolejnych odcinkach dróg i uciążliwe dla kierowców, znane z ubiegłego roku, utrudnienia komunikacyjne.
Harmonogram wyłączeń ulic z ruchu
Parkowa: marzec – kwiecień;
Grodzka – od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ul. Niepodległości: kwiecień;
Walslebena: maj;
Niepodległości: maj;
Grodzka – od skrzyżowania z ul. Niepodległości do skrzyżowania z ul. Staszica: maj – czerwiec;
P. Skargi: czerwiec;
Staszica: czerwiec – lipiec;
Paderewskiego – lipiec;
Podwale, Zjazdowa: lipiec – sierpień.
– Razem z odpowiednimi służbami miejskimi wykonawca robót przygotował harmonogram ograniczenia ruchu, aby było to jak najmniej uciążliwe dla kierowców – zapewnia Jan Guzik, dyrektor do spraw technicznych MPGK w Krośnie. I dodaje, że liczy też na zrozumienie ze strony kierowców.
Ścieki na posesjach
Na obszarze zlewni rzeki Lubatówki, w wielu ulicach i przy wielu obiektach, jest kanalizacja sanitarna i deszczowa, ale także kanalizacja ogólnospławna. W tym rejonie większość wód opadowych spływa do kolektorów sanitarnych, które bardzo często przepełniają się, co powoduje występowanie „cofki” i zalewanie ściekami posesji. Funkcjonowanie kanalizacji ogólnospławnej znacznie podwyższa koszty eksploatacji oczyszczalni ścieków. A przecież nie ma potrzeby, żeby oczyszczać tam wody deszczowe. – Istniejący stan wymagał zatem uporządkowania, czyli rozdzielenia istniejącej kanalizacji ogólnospławnej i stworzenie dwóch niezależnych systemów, a wiec kanalizacji sanitarnej odprowadzającej ścieki sanitarne (komunalne) do miejskiej oczyszczalni ścieków i kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody roztopowe i opadowe do rzeki Lubatówki – mówi Jan Guzik.
Na studzienkach rewizyjnych kanalizacji sanitarnej montowane są włazy z nazwą MPGK i logiem miasta Krosna.
Przebudowa sieci wodociągowej
Konieczna jest również przebudowa sieci wodociągowej. Wynika to ze złego stanu technicznego rurociągów żeliwnych, ich stopnia awaryjności i występowania strat na sieciach. Inwestycja prowadzona wspólnie z pracami przy kanalizacji jest ekonomicznie uzasadniona, obniża koszty prac ziemnych i odtworzenia terenu. Łączna długość przeznaczonej do przebudowy sieci wodociągowej wynosi 1,4 km.
Unijny projekt
Generalnym wykonawcą robót wyłonionym w ramach nieograniczonego przetargu została firma Krzysztof Machnik Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego „MACHNIK”.
Prace, których koszt określono na ponad 6 milionów złotych, mają potrwać do 26 listopada 2012 roku. Zadanie „Rozdział kanalizacji ogólnospławnej w zlewni Lubatówki – II etap wraz z przebudową sieci wodociągowej” wchodzi w zakres projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I Etap”. Wartość projektu to 115.044.886,00 zł., w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 50.071.228,38 zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W ramach w/w Projektu w roku 2010 zakończono I etap rozdziału kanalizacji ogólnospławnej w zlewni Lubatówki wraz z przebudową sieci wodociągowej.