817198083.png
06.07.2012

Znane są wyniki naboru do krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

4 lipca absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów poznali wyniki rekrutacji do krośnieńskich gimnazjów i szkół  ponadgimnazjalnych - z  listami przyjętych  można zapoznać się  zarówno w szkołach I wyboru, jak i  w internecie, po podaniu specjalnego osobistego kodu. W  tym roku, już po raz piąty rekrutacja prowadzona była  w systemie elektronicznym.

 



Rekrutacja do gimnazjów
W gimnazjach rekrutacja przebiegała dwuetapowo – do nowo utworzonego Gimnazjum Dwujęzycznego oraz do dwóch klas sportowych w Gimnazjum Nr 3 nabór został poprzedzony testami kwalifikacyjnymi właściwymi dla rodzaju oddziału.  Kandydaci zakwalifikowani w formie naboru wstępnego potwierdzili swój wybór przynosząc  oryginał świadectwa. Do Gimnazjum Dwujęzycznego zostało przyjętych 58 uczniów, do klas sportowych (piłka nożna, pływanie / siatkówka - łącznie 53 osoby).
Do gimnazjów prowadzonych przez Gminę Krosno zostało przyjętych 468 szóstoklasistów, w tym 88 spoza Krosna, którzy będą uczyć się w 18 oddziałach. Jest to kolejny rok odczuwalnych, niekorzystnych zmian demograficznych - w roku szkolnym 2011/2012  do klas pierwszych gimnazjów uczęszczało 504 uczniów.

 


Najwięcej uczniów (154  - 6 oddziałów, w tym 2 sportowe)  zostało przyjętych do  Gimnazjum Nr 3  i  Gimnazjum Nr 4 (119 uczniów - 5 oddziałów).  Po dwa oddziały utworzono w Gimnazjum Dwujęzycznym, Gimnazjum Nr 2 i Gimnazjum Nr 5,  jeden oddział w Gimnazjum Nr 1. W tym roku nie udało się utworzyć planowanego oddziału integracyjnego w Gimnazjum Nr 3. W dalszym ciągu prowadzony jest nabór do Gimnazjum Nr 6 w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym.  Na ostateczny wynik naboru miały wpływ wyniki świadectwa z klasy szóstej, gdyż gimnazja mają  ustawowy obowiązek przyjęcia wszystkich dzieci wyłącznie ze swojego obwodu.

 


Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych
 Do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych przyjęto 1922 kandydatów w tym 1441 spoza Krosna. W naborze wzięło udział 2178 kandydatów, z czego kopie świadectw w ustalonym terminie dostarczyło 2035 osób, pozostali zrezygnowali z ubiegania się o miejsce w krośnieńskich szkołach.  Podobnie jak przed rokiem najwięcej osób zostało przyjętych  do liceów ogólnokształcących, gdyż w dalszym ciągu licea są  najbardziej preferowanym  przez gimnazjalistów  typem szkoły ponadgimnazjalnej.  Do ogólniaków przyjętych zostało  968 kandydatów (50,36 %), do techników 752 kandydatów (39,13 %), natomiast do zasadniczych szkół zawodowych 202 (10,51 %). W stosunku do ubiegłego roku zmniejszyło się zainteresowanie kształceniem w zasadniczych szkołach zawodowych, które w związku z reformą oświaty nie będą już kształcić w systemie  dwuletnim.

 

 

 

Znane są wyniki naboru do krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - zdjęcie w treści

 

 


Wśród przyjętych do liceów najtrudniej było dostać się do I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika – średnia liczba punktów w oddziale promedycznym z rozszerzona fizyką to 182 pkt, przy dolnym progu do tej klasy 165 pkt. Niewiele niższe progi obowiązywały w klasie matematyczno- fizycznej (dolny próg 161 pkt, średni 179 pkt). Przeciętny kandydat zakwalifikowany do „Kopernika” legitymował się wynikiem przekraczającym 150 pkt, szkołę tę wybrało aż 31  laureatów olimpiad przedmiotowych. Pozostali laureaci wybrali II LO – 4 osoby, Technikum Nr 5 – 4, z czego 3 wybrało zawód technika elektronika, 1 technika informatyka i  III LO – 2 osoby.   Do liceów aż 850 uczniów dostało się jako do szkoły I preferencji, w tym 752 do oddziału, który wpisany został jako pierwszy na liście. W technikach 673 uczniów dobrze wybrało szkołę, dostając się do szkoły pierwszej na liście, w tym aż 625 do preferowanego zawodu. W zasadniczych szkołach zawodowych trafnym wyborem zawodu może poszczycić  się 169 osób, w tym  156 uczniów dostało się do szkoły I wyboru.

 


Zabrakło  miejsca w wybranych  szkołach dla 113 chętnych, głównie dla tych, którzy wybierali tylko licea, a najczęściej 1 preferowany oddział. Spośród kandydatów, którzy  wybrali 3 szkoły, nie dostało się  do wskazanych szkół 15 osób.  Nieprzyjęci mogą ubiegać się o przyjęcie do szkół dysponujących wolnymi miejscami, których wykaz można znaleźć na oficjalnej stronie naboru.

 

 

 

Znane są wyniki naboru do krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - zdjęcie w treści  nr 1

 

 

 

Ze względu na zbyt małe zainteresowanie, na tym etapie rekrutacji zrezygnowano z możliwości prowadzenia  dalszego naboru do zawodów: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w  ZSP Nr 5 („Elektryk”) oraz murarz – tynkarz w ZSP Nr 6 („Budowlanka”). 

 


Do dnia 9 lipca 2012 r. (poniedziałek)  do godz. 13.00 kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych potwierdzają wolę podjęcia nauki w szkole do której zostali przyjęci, poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum oraz oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Nieprzedłożenie w terminie oryginałów jest jednoznaczne z rezygnacją z nauki w danej szkole.

 


Wykaz wolnych miejsc do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych dostępny jest na stronie naboru

 


Dnia 11 lipca 2012 r. do godz. 12.00  – ogłoszenie list przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych.




Informację sporządzono
w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krosna
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie