Znane są już wyniki naboru do krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Już od godz. 9.00 kandydaci do krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą w Internecie i w szkołach sprawdzić swoje nazwisko na listach przyjętych.
Rekrutacja do gimnazjów
27 czerwca br. zakończyła się rekrutacja do krośnieńskich gimnazjów na rok szkolny 2011/2012. W mieście zostało przyjętych 476 kandydatów, w tym 76 spoza Krosna. Oprócz Gimnazjum Nr 5 w Miejskim Zespole Szkół Nr 2, wszystkie pozostałe gimnazja dokonały naboru zgodnie z planem. O jeden oddział został zwiększony plan naboru do Gimnazjum Nr 5, do którego zgłosiło się znacznie więcej chętnych niż przewidywano.
Od 1 września 2011 r. w gimnazjach prowadzonych przez miasto zostanie utworzonych łącznie 18 oddziałów, w tym 15 oddziałów ogólnodostępnych, 1 oddział integracyjny oraz 2 oddziały sportowe.
Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 2 przyjmie kandydatów do dwóch oddziałów Gimnazjum Nr 4 do pięciu, a Gimnazjum Nr 3 do trzech oddziałów.
Najwięcej młodzieży będzie uczęszczało do Gimnazjum Nr 3 w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, w którym planuje się, oprócz 3 oddziałów ogólnodostępnych, 1 oddział integracyjny i 2 oddziały sportowe o profilu piłka nożna, pływanie/koszykówka.
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych
Zakończyła się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Do klas pierwszych przyjęto 1959 kandydatów w tym 1482 spoza Krosna. Największym powodzeniem cieszyły się licea ogólnokształcące, do których przyjęto 993 kandydatów (50,69 %). Do techników przyjęto 740 kandydatów (37,77 %), natomiast do zasadniczych szkół zawodowych 226 (11,54 %). W stosunku do ubiegłego roku wzrosło zainteresowanie kształceniem w technikach, do których przyjęto blisko 70 kandydatów więcej. W całym procesie rekrutacji największym zainteresowaniem cieszyło się I Liceum Ogólnokształcące, gdzie przyjęto 282 kandydatów. Wśród przyjętych do I LO jest 43 laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Najtrudniej dostać się było do klas promedycznych i matematyczno – fizycznej. Średnia liczba punktów w klasie promedycznej z rozszerzoną fizyką wyniosła 181,6 pkt, a w matematyczno-fizycznej 174,62 pkt. Minimalna liczba punktów, które trzeba było zebrać aby 28 czerwca znaleźć się na liście kandydatów przyjętych do I LO wyniosła w zależności od oddziału - od 139 (językowo – medialny) do 163 (klasa promedyczna z rozszerzoną fizyką). Spośród techników największym zainteresowaniem potwierdzonym wysoką punktacją cieszyło się Technikum Nr 5 („Elektryk”) gdzie średnia liczba punktów w oddziałach wynosiła od 94,13 pkt do 127,85 pkt. Spośród zasadniczych szkół zawodowych największym zainteresowaniem potwierdzonym wysoką punktacją odnotowała ZSZ Nr 6 („Budowlanka”), gdzie przyjęci kandydaci legitymowali się w zależności od zawodu od 41,17 pkt do 60,95 pkt. Wśród uczniów, którzy wybrali kształcenie w zasadniczych szkołach zawodowych nie brakowało chętnych, u których liczba zebranych punktów przekroczyła 100. Ze względu na zróżnicowane zainteresowanie w zakresie zawodów w ZSP Nr 5 („Elektryk”) zwiększone zostały limity do zawodu technik informatyk (średnia liczba punktów w oddziale 119,3), w ZSP Nr 4 do zawodu technik wiertnik (średnia liczba punktów w oddziale 105,58) oraz w ZSP Nr 1 - technik ekonomista (średnia liczba punktów w oddziale 103,18).
Do 1 lipca 2011 r. do godz. 13.00 kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych potwierdzają wolę podjęcia nauki w szkole do której zostali przyjęci, poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum oraz oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Nie przedłożenie w terminie oryginałów jest jednoznaczne z rezygnacją z nauki w szkole.
Wykaz wolnych miejsc do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych dostępny jest na stronie: https://nabor.pcss.pl/krosno/szkolaponadgimnazjalna/nabor/.
4 lipca 2011 r. nastąpi ogłoszenie list przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych. Po tym terminie w Internecie zostanie zaktualizowana lista wolnych miejsc.