1922047943.jpg
04.07.2014

Znamy już wyniki naboru do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Krośnie

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, która od tego roku szczegółowo reguluje zasady prowadzenia rekrutacji do szkół i placówek oświatowych, postępowanie rekrutacyjne przeprowadzają komisje rekrutacyjne powołane przez dyrektorów szkół. Przy wsparciu miejskiego systemu elektronicznego udało się bardzo sprawnie ustalić punktację i kolejność przyjęć, dzięki czemu już 2 lipca 2014 r. w godzinach popołudniowych kandydaci ubiegający się o przyjęcie do miejskich gimnazjów i do szkół ponadgimnazjalnych mogli poznać wyniki rekrutacji. Listy zawierające imiona i nazwiska kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zgodnie z ustawą rekrutacyjną zostały zamieszczone w widocznym miejscu w siedzibie każdej szkoły prowadzącej rekrutację.  Kandydaci starający się o przyjęcie do miejskich szkół mogą także, po podaniu własnego loginu, sprawdzić wyniki kwalifikacji w Internecie - na stronie elektronicznego naboru http://nabor.pcss.pl/krosno.

 

 

 

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

W tegorocznej rekrutacji wzięło udział 2019 kandydatów, z czego świadectwa i zaświadczenia o egzaminie gimnazjalnym w ustalonym terminie dostarczyło 1881 kandydatów (rok wcześniej 1922 osoby). Do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych zostało zakwalifikowanych 1782 kandydatów (o 40 mniej niż przed rokiem), w tym 1324 kandydatów spoza Krosna. Struktura zakwalifikowanych do szkół ponadgimnazjalnych przedstawia się następująco:

  • licea ogólnokształcące - 848 kandydatów (47,59%) przed rokiem 924 osoby (50,52%),
  • technika - 740 kandydatów (41,53%) przed rokiem 694 osoby (37,94%),
  • zasadnicze szkoły zawodowe – 194 kandydatów (10,89%) przed rokiem 211 gimnazjalistów (11,54%).
 
 

Ponad 51% kandydatów uczestniczących w procesie rekrutacji wybrało od 3 do 5 preferencji, 11% to kandydaci, którzy zadeklarowali wybór tylko jednego oddziału, 57 kandydatów wybrało w trzech szkołach 10 i więcej preferencji – wśród tych osób wszyscy zostali zakwalifikowanie do jednego z wybranych oddziałów. Na tym etapie rekrutacji nie zostało zakwalifikowanych 99 kandydatów (5,26%), z czego aż 60 osób wskazało tylko jedną szkołę (36 osób wybrało tylko jedną preferencję, a 27 spośród niezakwalifikowanych wskazało dwie szkoły). Nieprzyjęci mogą ubiegać się o przyjęcie do szkół dysponujących obecnie wolnymi miejscami oraz będą mogli wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej w szkołach, w których 8 lipca 2014 r. zostaną wykazane wolne miejsca. Wykaz szkół, które będą prowadziły rekrutację uzupełniającą oraz wykaz wolnych miejsc w oddziałach, zostanie opublikowany na stronie elektronicznego naboru dla szkół ponadgimnazjalnych https://nabor.pcss.pl/krosno/szkolaponadgimnazjalna/nabor/.

 
 

Znamy już wyniki naboru do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Krośnie - zdjęcie w treści

 

Spośród zakwalifikowanych do przyjęcia 1371 osób dostało się do oddziału, który wybrały na I preferencji, 219 z II, 99 z trzeciej preferencji. Pozostali kandydaci zostali zakwalifikowani z dalszych preferencji.

 
 

W tym roku najtrudniej było dostać się do I LO do klasy promedycznej z rozszerzoną matematyką. Minimalna liczba punktów do tego oddziału wynosi 167pkt., średnia liczba punktów 182,06. O przyjęcie do tej klasy starało się 9 laureatów wojewódzkich konkursów, którzy są zakwalifikowani niezależnie od pozostałych kryteriów. Tylu samo laureatów jest w klasie mat –fiz., średni wynik kandydata do mat.-fiz. wynosi 178,24 pkt., najniższy wynik w tym oddziale to 164 pkt. Nieco niższe progi punktowe ustaliły się w innych oddziałach, ale średnia liczba punktów osób zakwalifikowanych do każdego z siedmiu oddziałów w „Koperniku” wyniosła powyżej 150 pkt. Łącznie I LO wybrało 27 laureatów, 6 laureatów wybrało II LO, 4 laureatów trafiło do Technikum Nr5 i 1 do III LO.

 

W tym roku jeszcze bardziej niż w roku ubiegłym wzrosło zainteresowanie kształceniem zawodowym, szczególnie na poziomie technikum. Uwzględniając spore zainteresowanie kształceniem w niektórych zawodach, powstał dodatkowy oddział w zawodzie technik informatyk w T 5, w T 3 w miejsce jednego z oddziałów zasadniczej szkoły zawodowej powstał dodatkowy oddział: technik pojazdów samochodowych oraz w T 4 zwiększona została liczba miejsc w oddziale technik wiertnik i technik górnictwa otworowego. Średnia liczba punktów w oddziałach, kandydatów zakwalifikowanych w większości techników przekracza 100 pkt. Kandydaci z najwyższą liczba punktów zakwalifikowani zostali do oddziału w zawodzie technik elektronik (średnia 138,89 pkt.). Statystyczny kandydat w oddziałach: technik informatyk, mechanik lotniczy, elektryk, geolog, ekonomista, wiertnik, handlowiec, mechatronik, logistyk legitymuje się wynikiem ponad 100 pkt.

 
 
 
Znamy już wyniki naboru do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 1
 
 
 

Na podstawie danych ze świadectw i wyników egzaminów gimnazjalnych widać, że technika w coraz większym stopniu stają się szkołami pozytywnego wyboru.

 
 
 
GIMNAZJA
 
Do pięciu gimnazjów ogólnodostępnych i do Gimnazjum Dwujęzycznego zakwalifikowano łącznie 465 kandydatów.
 

W poszczególnych gimnazjach zakwalifikowano: w G 1 – 28 kandydatów, w G 2 – 51 kandydatów, w G 3 – 128 kandydatów, w G 4 – 145 kandydatów, w G 5 – 57 kandydatów i w GD – 56 kandydatów.

 

Na etapie składania podań do klas I gimnazjów zgłosiło się 500 kandydatów. W naborze wstępnym Gimnazjum Dwujęzyczne zakwalifikowało 57 z czego 56 potwierdziło zamiar uczęszczania do tej szkoły. Do klasy sportowej – piłka nożna, gdzie obowiązywał egzamin sprawnościowy zakwalifikowano 24 kandydatów – wszyscy donieśli wymagane dokumenty.

 

Najwięcej chętnych starało się o przyjęcie do Gimnazjum Nr 4 (196 kandydatów) i do Gimnazjum Nr 3 (132 kandydatów).

O przyjęciu do gimnazjum poza obwodowego decydowała liczba punktów za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i za sprawdzian po klasie VI.

Wymagana liczba punktów do zakwalifikowania była najwyższa w Gimnazjum Nr 4. Kandydaci spoza obwodu, którzy zebrali w procesie kwalifikacji mniej niż 67 punktów zostali przesunięci do szkoły drugiego wyboru, o ile spełnili wymagania punktowe w danej szkole lub do swoich gimnazjów obwodowych.

Gimnazjum obwodowe ma obowiązek przyjęcia swoich uczniów niezależnie od uzyskanej liczby punktów.

W toku rekrutacji utworzono także oddział integracyjny w Gimnazjum Nr 3.

16 osób nie doniosło w terminie wymaganych dokumentów (rezygnacja z nauki w danym gimnazjum).

Wśród zakwalifikowanych do miejskich gimnazjów jest 97 kandydatów spoza Gminy Krosno.

 
 
 

Po raz pierwszy w tym roku na przyjęcie do wybranego gimnazjum wpływały, poza ocenami na świadectwie, także wyniki uzyskane ze sprawdzianu po klasie VI SP.

 
 
 
Znamy już wyniki naboru do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 2
 
 
 
 

Kandydat umieszczony na liście zakwalifikowanych do danego oddziału w szkole do 7 lipca 2014 r. do godz. 15.00 potwierdza wolę nauki w danej szkole (w gimnazjach do godz. 14.00). Niezłożenie w ustalonym terminie oryginałów dokumentów oraz brak potwierdzenia woli nauki w oddziale/szkole, do którego kandydat został zakwalifikowany jest równoznaczny z rezygnacją z przyznanego miejsca. Oryginały złożonych wcześniej dokumentów, szkoła do której kandydat został zakwalifikowany wydaje na wniosek rodzica/opiekuna prawnego kandydata.

 
 
 
Przy potwierdzaniu woli uczęszczania do szkoły kandydat składa :
  • oryginał świadectwa ukończenia odpowiednio szkoły podstawowej lub gimnazjum – jeżeli wcześniej go nie dostarczył,
  • oryginał zaświadczenia o wynikach odpowiednio sprawdzianu po klasie VI SP lub egzaminu na zakończenie gimnazjum - jeżeli wcześniej go nie dostarczył ( nie dotyczy zwolnionych z egzaminu,)
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu w technikum lub zasadniczej szkole zawodowej wydane zgodnie z przepisami w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych - skierowanie na badania do Poradni Medycyny Pracy wydaje szkoła, do której kandydat został zakwalifikowany.
 

Oświadczenia woli (potwierdzenie wyboru szkoły, rezygnacja z ubiegania się o przyjęcie do szkoły w przypadku odebrania dokumentów) powinny być złożone na piśmie. W przypadku, gdy kandydat został zakwalifikowany do szkoły, którą wybrał jako drugą lub trzecią, świadectwa ukończenia gimnazjum/szkoły podstawowej, zaświadczenia o wynikach egzaminu oraz inne istotne w procesie rekrutacji dokumenty złożone w szkole pierwszego wyboru należy wybrać i w ustalonym terminie złożyć w szkole, do której został zakwalifikowany.

 

Potwierdzenie woli uczęszczania do gimnazjum lub jednej ze szkół ponadgimnazjalnych, do których kandydat ubiegał się o przyjęcie, kończy proces rekrutacji danego kandydata do szkół prowadzonych przez Gminę Krosno.

 

Listy kandydatów przyjętych do szkół zostaną ogłoszone 8 lipca 2014 r. do godz. 10.00, na nich znajdą się uczniowie, którzy wcześniej zostali zakwalifikowani do przyjęcia, dostarczyli oryginały świadectwa i potwierdzili wolę uczęszczania do szkoły. Listy będą do sprawdzenia wyłącznie w siedzibie szkoły. Na listach kandydatów przyjętych, zamieszczona zostanie także informacja o minimalnej liczbie punktów, która wystarczyła do przyjęcia, a w przypadku niedokonania planowanego naboru do oddziału/szkoły, komunikat o liczbie wolnych miejsc. Kandydaci, nie przyjęci do miejskich szkół, w tym osoby, które zrezygnowały z miejsca w oddziale do którego zostały zakwalifikowane mają możliwość ubiegania się o przyjęcie do szkół, które będą prowadziły rekrutację uzupełniającą na wolne miejsca. Informacja o szkołach, które będą prowadziły rekrutacje uzupełniającą zostanie opublikowana 8 lipca do godziny 1500. Rekrutację uzupełniającą będą mogły prowadzić szkoły, które nie dokonają ustalonego przez organ prowadzący planu naboru, w tym z powodu niewystarczającej liczby potwierdzeń woli nauki w szkole/ oddziale.

 

Wykaz szkół, które będą prowadziły rekrutacje uzupełniającą oraz liczba wolnych miejsc zostanie opublikowana na stronie http://nabor.pcss.pl/krosno oraz na szkolnych tablicach ogłoszeń. Wzory wniosków będą dostępne bezpośrednio w szkołach prowadzących rekrutację uzupełniającą. O przyjęciu na wolne miejsca decydować będzie zgromadzona liczba punktów ustalona w oparciu o świadectwo ukończenia szkoły i wyniki egzaminu, a w przypadku równej liczby punktów zgromadzonej przez kandydatów ustawowe preferencje. W postępowaniu uzupełniającym na wolne miejsca stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rekrutacji określone w ustawie o systemie oświaty.

 

Jeżeli po ogłoszeniu list przyjętych w postępowaniu uzupełniającym szkoła nadal będzie dysponowała wolnymi miejscami w terminie uzgodnionym z Prezydentem Miasta Krosna, ale nie dłużej niż do 29 sierpnia 2014 r. dyrektor będzie mógł prowadzić nabór dodatkowy.

 

 

 

 
WAŻNE TERMINY DLA WSZYSTKICH KANDYDATÓW
 

Składanie oryginałów: świadectwa ukończenia gimnazjum, zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz oświadczenia woli podjęcia nauki w oddziale/szkole do której kandydat został zakwalifikowany  

do 7 lipca 2014 r. do godz. 1500

Ogłoszenie list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkół ponadgimnazjalnych lub informacji o liczbie wolnych miejsc(komisje rekrutacyjne przyjmują do oddziału/szkoły wyłącznie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, którzy dostarczyli oryginały wymaganych dokumentów i potwierdzili zamiar uczęszczania do szkoły, do której zostali zakwalifikowani)

8 lipca 2014 r. do godz. 1000

PROCEDURA ODWOŁAWCZA (rozpoczyna się nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych) złożeniem do przewodniczącego Komisji rekrutacyjnej wniosku o uzasadnienie odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA W SZKOŁACH DYSPONUJĄCYCH WOLNYMI MIEJSCAMI

– bez narzędzi informatycznych, na zasadach takich jak w I terminie

Ogłoszenie naboru uzupełniającego do oddziałów/ szkół dysponujących wolnymi miejscami.

8 lipca 2014 r. do godz. 1500

Składanie wniosków i kopii dokumentów do szkół/ oddziałów, które prowadzą nabór uzupełniający przez kandydatów nie przyjętych do żadnej ze szkół – wnioski składa się do nie więcej niż 3 szkół wpisując w kolejności preferencje

8 lipca do 9 lipca 2014 r.

do godz.1500

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły (kandydat zakwalifikowany na wyższych preferencjach nie jest kwalifikowany do szkół / oddziałów na niższych preferencjach)

10 lipca do godz. 1500

Składanie oryginałów świadectwa ukończenia gimnazjum, zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz oświadczenia woli podjęcia nauki w oddziale/szkole do której kandydat został zakwalifikowany 

do 11 lipca do godz.1500

Ogłoszenie ostatecznych list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych w postępowaniu uzupełniającym

do 14 lipca do godz.1200

Dodatkowe rekrutacja na wolne miejsca w szkołach wymagane oryginały: świadectwa ukończenia gimnazjum, zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego).

25 – 28 sierpnia 2014r.

Zakończenie rekrutacji – ogłoszenie listy przyjętych

29 sierpnia 2014 r.

 
 
 
 
 
Opracowanie:
Wydział Edukacji
UM Krosno
 
 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie