Roman Buchta
29.11.2021

Zmarł Roman Buchta. Prezydent Miasta Krosna w latach 1990-1994

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Romana Buchty. Prezydenta Miasta Krosna w latach 1990 – 1994. Przeżył 81 lat.

Rodzinie i Bliskim przekazujemy najszczersze kondolencje.

Prezydent Miasta Krosna
Piotr Przytocki

oraz

Przewodniczący Rady Miasta Krosna
Zbigniew Kubit

 

Pogrzeb odbędzie się w środę (1.12) o godz. 13.30 w kościele p.w. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie ul. Wyszyńskiego.

 

Roman Buchta był Prezydentem Miasta Krosna w latach 1990 - 1994 ,wybrany przez Radę Miejską po Pierwszych Wyborach Samorządowych. Tworzył pierwszy Samorząd Terytorialny po transformacji ustrojowej. Zmieniały się przepisy prawne i ekonomiczne.

Uświadamiał mieszkańcom miasta Krosna i urzędnikom zmiany, które dokonały się w Samorządzie Terytorialnym w Polsce. Prócz spraw inwestycyjnych, takich jak budowa oczyszczalni ścieków w Krośnie, która była Jego "oczkiem w głowie", pilnował wdrażania prawa, które uważał za podstawę samorządności. Nawiązywał kontakty z innymi miastami, był jednym z założycieli Związku Miast Polskich ,a także z samorządami miast Szkocji i Austrii.

Jego stosunek do mieszkańców Krosna i pracowników Urzędu był pozornie surowy i wymagający, w rzeczywistości był człowiekiem o gołębim sercu i z troską pochylał się nad problemami ludzi.

Miałem zaszczyt z Nim pracować i wiele się od Niego nauczyłem.

Wojciech Malinowski
Zastępca Prezydenta Miasta Krosna w latach prezydentury śp. Romana Buchty

 

Jak mawiał śp. Prezydent Roman Buchta „Zarówno do wolności jak i do samorządów trzeba dorosnąć”. Pewnie te przekonania sprawiły, że podjął się trudu budowania na nowo krośnieńskiego samorządu.

I Kadencja, wybranej w 1990 r. w wolnych wyborach Rady Miasta Krosna, nie należała do łatwych. Zapewne entuzjazm w stwierdzeniu „Jestem zapalonym zwolennikiem samorządów” sprawił, że Prezydent Miasta Krosna Roman Buchta, który stanął na czele Zarządu Miasta, sprostał wyzwaniom i zmianom gospodarczym zachodzącym w Krośnie.

Był to czas transformacji ustrojowej Państwa, trudnych przemian i upadku wielu sztandarowych, dużych zakładów pracy, takich jak między innymi Krosnolen, czy Fabos, restrukturyzacji zatrudnienia w gospodarce. W tej sytuacji samorząd miasta nie miał łatwo. Trudne, ale rozsądne i przemyślane decyzje Prezydenta, sprzyjały powolnym zmianom na lepsze, porządkowaniu budżetu i umacnianiu się samorządności. Powstało Nauczycielskie Studium Języków Obcych, rozwijało się Muzeum Rzemiosła, postępowała komunalizacja mienia. Jak mawiał prezydent Buchta „miarą kultury społeczeństwa jest jego dbałość o ludzi starych”. Samorząd wypełniał więc swoją misję i doprowadził do powstania Domu Pomocy Społecznej na Kletówki. Sprzyjał też powstaniu Ośrodka Rehabilitacyjno - Wychowawczego dla osób niepełnosprawnych i kuchni Towarzystwa św. Brata Alberta.

Podjęto odważne decyzje o rozpoczęciu kosztownej budowy krośnieńskiej oczyszczalni ścieków. Był to kamień milowy w rozwoju Krosna i w ochronie środowiska. Przenosiny siedziby Urzędu Miejskiego z rudery na Rynku do wyremontowanego budynku na ul. Staszica, zmieniły jakość pracy urzędników Magistratu i obsługi mieszkańców Krosna.

Kibicowałem poczynaniom pierwszego wolnego samorządu Krosna z Romanem Buchtą na czele mając w głowie Jego myśl:
„Rzecz polega na tym żeby solidarnie znosić niedogodności dnia codziennego i wspólnie przyłożyć się do pracy”.

Piotr Przytocki
Prezydent Miasta Krosna

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
fax 13 47 436 51
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie