1717860504.jpg
23.02.2015

Zawody z zakresu pierwszej pomocy

Kolejne zawody już za nami. 17 lutego w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie odbyły się piąte już zawody, w których młodzież gimnazjalna z całego powiatu krośnieńskiego walczyła o puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Podobnie jak i w latach poprzednich zawody patronatem honorowym objęli Starosta Powiatu Krośnieńskiego Jan Juszczak i Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki. 

 

 

Ogółem w zmaganiach udział wzięło 14 szkół. W zawodach, poza konkursem – czyli nie biorąc udziału w ogólnej klasyfikacji – wzięli też udział przedstawiciele zaproszonych szkół średnich.  W tym roku zmaganiom towarzyszyły dwa wykłady – jeden poprowadził przedstawiciel WORD Krosno, drugi zaś wystąpił przedstawiciel Śląskiej Fundacji Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Fundacja ta zajmuje się zagadnieniami poświęconymi kwestiom leczenia chorób serca, oraz transplantacji i transplantologii, skupia w swych szeregach wielu wolontariuszy.

 

 

Zawody z zakresu pierwszej pomocy - zdjęcie w treści

 

 

Po części teoretycznej młodzież ruszyła na przygotowany tor przeszkód. W tym roku ( jak i w innych latach) młodzież zaczynała od prawidłowo przeprowadzonej resuscytacji – zgodnie z wytycznymi ERR braliśmy już w tym roku pod uwagę także użycie defibrylatora AED.  Następnie zawodnicy zmagali się z wypadkiem komunikacyjnym. Dwójka rowerzystów jechała na jednym rowerze. Kierujący miał na głowie kask, więc w momencie upadku nie doznał obrażeń. Pasażerka uderzyła głową o ziemie, miała solidnie krwawiącą ranę głowy.  Po zakończeniu zmagań uczniowie ruszali na kolejną scenkę – tym razem zmagali się z młodzieżą pod wpływem dopalaczy. W tej scenie uczestniczyło troje pozorantów. Jeden z nich spał, nie reagując na obecność ratowników. Drugi z nich siedział w bezruchu w kącie pomieszczenia. Po kilku minutach obecności ratowników przechodził atak padaczki. Trzeci z kolei pozorant chodził po Sali i się śmiał, śpiewał do siebie ignorując to co dzieje się dookoła niego. Jeśli zespół ratowników nie zajmował się nim,  opuszczał salę, co było dużym błędem – zgodnie ze scenariuszem taka osoba pozbawiona opieki narażona była na duże niebezpieczeństwo.  Jak przyznawali sami uczestnicy –to właśnie jej niezrozumiałe zachowanie było często najtrudniejszym wyzwaniem w tej scenie.

 

 

Zawody z zakresu pierwszej pomocy - zdjęcie w treści  nr 1

 

 

Sceny pozorowane w zawodach miały z jednej strony sprawdzić umiejętność uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a jednocześnie miały pokazać uczniom zagrożenia związane z tematami przewodnimi scenek. Rowerzysta w momencie upadku z roweru jedyną ochroną jaką dysponuje jest kask na głowie. Jeśli go nie ma, obrażenia głowy są dużo poważniejsze – jego noszenie powinno być czymś powszechnym.

 

 

Zawody z zakresu pierwszej pomocy - zdjęcie w treści  nr 2

 

 

Dopalacze i narkotyki, niestety wciąż są łatwo dostępne i stanowią duży problem w ratownictwie. Ratownicy udzielają pomocy osobom znajdującym się pod ich wpływem i podkreślają, że osoby takie są nieprzewidywalne, podobnie stan, w jakim się znajdują może gwałtownie ulegać zmianie. Środki chemiczne dodawane do tych substancji są przeróżne, i powodują wiele niebezpiecznych dla zdrowia – a często i życia – skutków.

 

 

Zawody z zakresu pierwszej pomocy - zdjęcie w treści  nr 3

 

 

Klasyfikacja w zawodach:
 1 miejsce - gimnazjum w Świerzowej Polskiej
2 miejsce - gimnazjum nr 2 w Krośnie
3 miejsce - gimnazjum nr 4 w Krośnie
4 miejsce - gimnazjum nr 1 w Krośnie
 
 
 
Zawody z zakresu pierwszej pomocy - zdjęcie w treści  nr 4
 
 

Zwycięzców z tych szkół nagrodziliśmy nagrodami rzeczowymi. Nagrody dla zdobywców 4 miejsca wynikały z tego, że zdobyli w części praktycznej ten sam wynik co szkoła na miejscu 3- o lokacie przesądził wynik w części teoretycznej.

 

Kolejne nagrody przekazaliśmy dla zawodników, którzy najlepiej indywidualnie zaprezentowali się w czasie zmagań konkursowych. 

 

10 najlepszych w części teoretycznej nagrodziliśmy koszulkami.
 
 
 
Zawody z zakresu pierwszej pomocy - zdjęcie w treści  nr 5
 
 

Uczniowie, którzy reprezentowali zwycięzkie szkoły sukces w naszym konkursie mogą wpisać na świadectwie ukończenia gimnazjum, co daje im punkty dodatkowe przy rekrutacji do szkół średnich.

Najlepsza szkoła otrzymała również sprzęt dydaktyczny - zestaw tablic edukacyjnych przekazanych przez WORD Krosno, oraz fantom ratowniczy przekazany przez Pogotowie Ratunkowe w Krośnie. 

Jury składające się z ratowników medycznych, pracowników krośnieńskiego pogotowia ratunkowego podkreślało wysoki poziom przygotowania drużyn. Różnice pomiędzy poszczególnymi zespołami były minimalne.

 

 

Zawody z zakresu pierwszej pomocy - zdjęcie w treści  nr 6

 

 

 Gratulujemy zwycięzcom – a jak podkreślał dyrektor SPPR Krosno Andrzej Jurczak – zwyciężyli w nich wszyscy, bowiem swoim zaangażowaniem w kwestie nauki pierwszej pomocy przedmedycznej podnoszą poziom bezpieczeństwa tych, którzy mogą wymagać udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

 
 

Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji, zakup nagród oraz wsparcie logistyczne imprezy:

Jan Juszczak – starosta powiatu krośnieńskiego

Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna

Adolf Kasprzyk - wicestarosta powiatu krośnieńskiego

Andrzej Jurczak – dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Krośnie

Ryszard Siepietowski – Dyrektor WORD w Krośnie

Stefan Dziadosz – dyrektor Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Piotr Szurek - ratownik medyczny, członek jury

Rafał Jakubowicz - ratownik medyczny, członek jury

Karol Krzemiński - ratownik medyczny, członek jury

Dorota Krygowska kierownik wydziału BRD WORD KROSNO

Jerzy Niepokój inspektor WORD KROSNO

Mariola Przetacznik oraz Ireneusz Rodycz z MZS nr 2 w Krośnie.

Wolontariusze Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca

Pracownicy CDS za pomoc, życzliwość na każdym etapie przygotowań i zbudowanie naprawdę miłej atmosfery ! 

Wielka rzesza wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej bez których nie udałoby się  przygotować zadań symulowanych i  pokierować kolejnymi zespołami na torze przeszkód. Ogromne ukłony w Waszą stronę !!

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie