Czekają na ciebie „wino, kobiety i śpiew” , oraz niezwykła uczta artystyczna i kulinarna. Tylko w KROŚNIE podczas KARPACKICH KLIMATÓW można własnoręcznie wytopić szklane naczynie, by móc później pić z niego najlepsze węgierskie wina! Przygotuj się na unikatowe atrakcje i emocje, których nie doświadczysz nigdzie indziej. Już dziś zarezerwuj swój wolny czas na ostatni weekend sierpnia (28-30) i zatrzymaj klimat lata podczas KARPACKICH KLIMATÓW w KROŚNIE. www.karpackieklimaty.krosno.pl.
Aktywna wystawa krośnieńskiego szkła
Jedyny w swoim rodzaju festiwal szklanego rękodzieła. Plenerowa ekspozycja miejscowych hut i pracowni artystycznych związanych z obróbką i zdobnictwem szkła. Atrakcyjne pokazy wytopu szkła prosto z hutniczego pieca ustawionego na krośnieńskim bruku, możliwość samodzielnego formowania, grawerowania, a nawet pisania na szkle. Szklane zagłębie w pigułce dla wszystkich odwiedzających Karpackie Klimaty zadomowi się w tym roku na przepięknym dziedzińcu dawnego Kolegium Jezuickiego. Będzie co oglądać (a nawet kupić) – od maleńkich, szklanych figurek, poprzez słynne krośnieńskie kielichy i patery, wielkie szklane wyroby wyposażenia domu takie jak: drzwi, obrazy czy nawet kabiny prysznicowe, aż po szklaną, małą architekturę – rzeźby czy elementy elewacji.
Sztuka Karpacka
Przyciągają wzrok kolorowe stragany pełne ręcznie wykonanych drobiazgów: delikatnych koronek, biżuterii, drewnianych świątków i bieszczadzkich aniołów, wiklinowych plecionek o oryginalnych kształtach. Artyści regionu karpackiego wystawiają swoje obrazy, rzeźby i przepiękne tkane wyroby. Można podziwiać i kupować!
Festiwal Win Węgierskich im. Roberta Portiusa
Święto miłośników węgierskich win to hołd dla tradycji polsko – węgierskiego handlu tym szlachetnym trunkiem sięgającej XVI wieku, w której Krosno zajmuje znaczące miejsce. Pod otwartym niebem łatwo można się przekonać, że słynne powiedzenie nie masz wina nad węgrzyna nabiera dosłownego znaczenia. W urokliwych wiklinowo - drewnianych pawilonach na koneserów i miłośników czekać będą najlepsze gatunki węgierskich win. Z lampką wina można zasłuchać się w opowieściach o powstawaniu tego szlachetnego trunku. Nad świętem wina czuwa kupiec i mecenas sztuki – Robert Wojciech Portius.
Zwiedzanie z przewodnikiem wieży – dzwonnicy kościoła farnego
Tych, którzy chcą zobaczyć jak odmierzany jest czas w Krośnie, jak wyglądają legendarne dzwony farne Muzeum Rzemiosła zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem wieży – dzwonnicy kościoła farnego.W trakcie Karpackich Klimatów udostępniona zostanie dla zwiedzających wieża farna. Podziwiać będzie można mechanizm zegarowy oraz trzy dzwony, w tym słynny Urban. Jedynym warunkiem jest sprzyjająca pogoda, ale jak stali bywalcy pamiętają, ta zawsze w ostatni weekend wakacji dopisuje.
Wejścia od godz. 10.00 – 16.00 – co 2 godziny jedna grupa.
Święto krośnieńskiego chleba
Zapach chleba o poranku na krośnieńskim rynku nawiązuje do wielowiekowych tradycji piekarskich w naszym mieście. Lokalni mistrzowie piekarnictwa i cukiernictwa stają w szranki o zdobycie zaszczytnego tytułu „Ulubiony Chleb Krośnian”, a tenże smakując chrupiące pieczywo przyznaje publiczność Karpackich Klimatów.
Smaki Podkarpacia
Nasz region słynie ze smacznej i zdrowej żywności wytwarzanej w tradycyjny sposób. Gospodynie przyjeżdżają do Krosna i stawiają na stołach mnóstwo smakołyków, począwszy od ciast, wędlin, kwaszonych ogórków, kapusty, proziaków, gomółek, czy kwasu chlebowego. Każdy może znaleźć tutaj swój własny ulubiony smak i zabrać go do domu.
Zmagania rycerskie i nie tylko
Karpackim Klimatom od początku towarzyszą widowiskowe zmagania rycerzy. Pokaz przenosi widzów w czasy historycznych potyczek, których korzenie sięgają wczesnego średniowiecza. W tym roku odważni, honorowi i szlachetni rycerze wraz z przedstawicielami innych rzemiosł miejskich „wezmą we władanie” Muzeum Rzemiosła. Pokazy rękodzielników, dźwiganie średniowiecznego miecza, strzelanie z łuku, wyplatanie wiklinowych koszy, toczenie beczek, historyczne tańce to tylko niektóre atrakcje przygotowane specjalnie na te dni dla gości.
Klimaty artystyczne
Karpackie Klimaty otwiera wieczorny korowód przy blasku pochodni, przy dźwiękach bębnów i starych pieśni słowiańskich. Przewodzą mu szczudlarze, kuglarze, muzycy, śpiewacy i przedstawiciele stanu rycerskiego. Na krośnieńską starówkę korowód dociera liczniejszy o mieszkańców i turystów. Na klimatycznej scenie występują zespoły ludowe, folkowe prezentujące sztukę karpackich krajów – tę najdawniejszą i tę kontynuującą tradycje przodków, ale zaaranżowaną w nieco nowocześniejszy sposób. Bruk krośnieńskiego rynku staje się miejscem dla popisów artystów ulicznego teatru. Węgierskie czardasze mieszają się ze słowackimi krzyżakami i polskimi mazurami, nie tylko na scenie pełnej artystów pogranicza, ale też wśród międzynarodowej publiczności wypełniającej krośnieński rynek.
Tegoroczna edycja będzie szczególnie bogata koncertowo. Kapela góralska Krywań, Zespół Rzepeczno, Kapela na dobry dzień, Żmije i wielu innych muzyków, śpiewaków i tancerzy pogranicza którzy zagwarantują wspaniałą zabawę artystyczna dla całych rodzin.
Trochę na sportowo
Bieg Portiusa rozgrywany jest na malowniczej trasie, jakich wiele w okolicach Krosna. Wiedzie od podnóża słynnego zamku „Kamieniec”, aż do mety zlokalizowanej na rynku. Wystartować w nim może każdy, kto ma ukończone 12 lat i cieszy się dobrym zdrowiem. Zwycięzca będzie mógł odkryć Skarb Portiusa i cieszyć się nim do kolejnych Karpackich Klimatów.
Międzynarodowy Plener Fotograficzny
Wszystko co dzieje się przez trzy dni trwania Karpackich Klimatów uwieczniają fotograficy ze Słowacji, Ukrainy i Węgier przyjeżdżający do Krosna na Międzynarodowy Plener Fotograficzny . Z tego spotkania mistrzów aparatu powstaje swoisty fotoreportaż wędrujący po galeriach pogranicza, dzięki temu Karpackie Klimaty to nie tylko ostatni weekend sierpnia, ale o wiele, wiele więcej…