Statuetka Zasłużony dla Wolontariatu
02.12.2015

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015

W tym roku odbyła się już piąta edycja konkursu „Zasłużony dla Wolontariatu 2015”. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, władze miasta nagrodziły Krośnieńskich Wolontariuszy. Na V Krośnieński Dzień Wolontariatu licznie przybyli dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedstawiciele krośnieńskich organizacji pozarządowych, młodzież szkolna oraz opiekunowie Szkolnych Klubów Wolontariusza.
 



W ramach tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 32 wnioski w trzech kategoriach:
Kategoria I –  wolontariat indywidualny
Kategoria II – wolontariat grupowy
Kategoria III – Organizacja/Instytucja Przyjazna Wolontariuszom
 


Oceny formalnej i merytorycznej dokonała powołana przez Prezydenta Miasta Krosna - Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz pracownicy Urzędu Miasta Krosna. Po zapoznaniu się z opinią Komisji  - Prezydent Miasta Krosna przyznał 13 nagród.
 

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści

 


Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie nagród laureatom konkursu „Zasłużony dla wolontariatu 2015” –  osobom szczególnie zaangażowanym i wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka. Nagrody wręczali Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosno, Bronisław Baran  Zastępca Prezydenta Miasta Krosna oraz Zbigniew Kubit  Przewodniczący Rady Miasta Krosna.

 


KATEGORIA I – WOLONTARIAT INDYWIDUALNY

Ta kategoria ma na celu nagrodzenie osób, które bez względu na wiek tj. zarówno osoby uczące się jeszcze jak i starsze – będące już na emeryturze znajdują siłę, energię, a przede wszystkim czas by pomóc ludziom wymagającym ich wsparcia. Laureaci tej kategorii zasługują na szczególne wyrazy uznania, wyróżniając się spośród mieszkańców Krosna swoją empatią, wrażliwością oraz skalą działań, jakie prowadzą na rzecz osób chorych, starszych, swoich rówieśników czy też małych, domowych zwierząt.
W I kategorii przyznano nagrodę 6 osobom:
 


1.  Maria Wilusz członek Zarządu Koła Hospicyjno – Charytatywnego Archidiecezji Przemyskiej „CARITAS” w Krośnie.

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 1

 


Maria Wilusz jest emerytowaną nauczycielką Filologii Klasycznej, która obecnie swój wolny czas poświęca na działalność woluntarystyczną. Jako członek Zarządu Koła CARITAS w Krośnie bierze czyny udział w akcjach dobroczynnych, których celem jest pozyskiwanie funduszy na działalność Hospicjum. Jest współorganizatorką wielu imprez, np. Dnia Chorego, Balu Dobroczynnego a także spotkań okolicznościowych. Otwarta na potrzeby innych ludzi, szczególnie tych najbardziej potrzebujących i chorych. Postawa pani Marii jest inspiracją dla innych do działania, a najlepiej oddaje to jej motto życiowe: „Przeciwności umacniają, słowa uczą a czyny przyciągają”.
 


2.  Anna Bargiel – zastępca Prezesa w Stowarzyszeniu Amazonek w Krośnie.

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 2


Anna Bargiel jest niezwykle aktywnym członkiem Stowarzyszenia Amazonek, która współorganizuje szereg działań na rzecz swoich koleżanek. Jej główna działalność opiera się na wsparciu emocjonalnym poprzez przyjacielską postawę, która daje wsparcie w trudnych momentach życia, podczas walki z chorobą. Poza tym pomaga organizować corocznie happening, spotkania integracyjne w klubie oraz wyjazdy turystyczne. Swój wolny czas poświęca również na pozyskiwanie sponsorów dla stowarzyszenia oraz zajmuje się organizacją wykładów i szkoleń związanych z działalnością Amazonek. Posiada również umiejętność aktywizowania innych osób, dzięki której wolontariat staje się coraz bardziej popularny.
 


3. Czesław Matelowski – członek takich stowarzyszeń w Krośnie jak: Towarzystwo Walki z Kalectwem, Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku a także członka grupy literacko – kabaretowej ENTUZJAŚCI.

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 3


Czesław Matelowski jest nie tylko aktywnym wolontariuszem, podejmującym szereg przedsięwzięć o charakterze społecznym. To również pracujący emeryt w Cechu Rzemiosł Różnych, który chętnie poświęca się rozwojowi rynku pracy oraz społeczności rzemieślniczej. Od początku swojej działalności aktywnie pracuje na rzecz osób niepełnosprawnych oraz bierze udział w imprezach promujących TWK. Jako członek entuzjastów wystąpił ponad 90 razy w różnorodnych spektaklach, przygotowywanych na różne okazje. Zawsze chętnie służy pomocą – pozyskując od rzemieślników krośnieńskich wyroby cukiernicze na takie imprezy charytatywne jak: „Pola nadziei” czy „Mikołajkowe pierniczki” dla Hospicjum.
 


4.  Paulina Wysocka – druhna Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Krośnie

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 4
Nagrodę dla Pauliny Wysockiej odebrał harcmistrz Jan Omachel


Paulina Wysocka jest absolwentką studiów licencjackich z fizjoterapii, od wielu lat zaangażowana w działalność społeczną. W 2011 r. założyła drużynę harcerską w dzielnicy Białobrzegi. Obecnie w jej grupie znajduje się  16- ścioro młodych ludzi, którzy pod kierunkiem Pauliny w sposób pożyteczny zagospodarowują swój wolny czas oraz rozwijają zainteresowania. Paulina mimo kontynuowania nauki poza Krosnem zawsze znajduje czas na cotygodniowe zbiórki harcerskie, podejmując się akcji, z których dochód jest przeznaczany na działalność drużyny harcerskiej. Poza tym jej działalność jest również bardzo pozytywnie odbierana w Hufcu – organizuje zloty harcerskie z całego powiatu, a także letnie obozy i biwaki. Zawsze otwarta na potrzeby drugiego człowieka, swoją charyzmą przyciąga ludzi młodych, którzy chętnie działają z nią wolontariacko – biorąc udział w największych akcjach charytatywnych w Krośnie.
 


5.  Gabriela Kościelniak – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 5

 


Gabriela Kościelniak jest osoba aktywną, chętną do pracy, która nigdy nie odmawia pomocy. Obecnie jest wolontariuszką Krośnieńskiego Inspektoratu OTOZ Animals i cały swój czas poświęca opiece nad kotami- znajdującymi się w krośnieńskiej „kociarni”. Dzięki jej zaangażowaniu i ciężkiej pracy w/w kociarnia wspaniale funkcjonuje, a kotki trafiają szybko we właściwe ręce poprzez prowadzoną przez Gabrielę -  akcje promocyjną. Poza zamiłowaniem do zwierząt, jej wielką pasją jest pomaganie drugiemu człowiekowi. Od wielu lat angażuje się w akcję WOŚP, pomagała do niedawna w krośnieńskim hospicjum oraz stadninie koni. Jest również aktywną wolontariuszką podczas Nocnych Teatraliów Strachy. Swoją postawą zaraża do wolontariatu rówieśników, którzy chętnie biorą z niej przykład i angażują się w działania społeczne.
 


6.  Artur Janik – uczeń maturalnej klasy VI liceum Ogólnokształcącego, wchodzącego w skład Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 6

 


Artur Janik to najbardziej aktywny wolontariusz w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie, który w ciągu dwóch lat przepracował ponad 1300 godzin, służąc swoją pomocą zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu. Od początku swego działania wykazuje się ogromnym zrozumieniem i wrażliwością dla pacjentów, nigdy nie odmawia pomocy, z uśmiechem zawsze wykonuje swoje czynności. Poza pracą wolontariusza w szpitalu – Artur działa także w Maltańskiej Służbie Medycznej – realizując kolejną swoją pasję, jaką jest ratownictwo. Zabezpiecza również imprezy masowe poprzez udzielanie pierwszej pomocy. Jest osobą sumienną, odpowiedzialną, ustawicznie podnosi swoje kwalifikacje, aby pełniej i skuteczniej pomagać potrzebującym.
 



KATEGORIA II – WOLONTARIAT GRUPOWY


Wolontariat grupowy ma za zadanie podkreślić przede wszystkim znaczenie pracy zespołowej. Pokazać zarówno działania jednostkowe, ale również pracę całej społeczności wolontariuszy. Kilku osobom zawsze łatwiej jest zmotywować się do działania, tym bardziej, że jedna osoba przyciąga za sobą kolejne. Tegorocznymi Laureatami w tej kategorii są zarówno osoby młode - otwarte i wrażliwe na potrzeby szkolnego i lokalnego środowiska oraz osoby starsze, które postanowiły w sposób pożyteczny dla innych wykorzystać swój wolny czas. Działania, których podejmują się na co dzień są wynikiem ich wspólnej pracy, która niesie za sobą wsparcie osób potrzebujących pomocy. Osoby te dzielą się swoimi talentami i czasem, tak naprawdę nie oczekując nic w zamian.
W tej kategorii przyznano 4 nagrody.
 


1. Grupa Kabaretowa „ENTUZJAŚCI”
W skład grupy wchodzą następujące osoby: Grażyna Daniewska, Bogdan Januszewski, Antoni Niezgoda, Urszula Rygiel, Teresa Szmyd, Krystyna Wierzganowska, Zofia Wójtowicz i Czesław Matelowski.

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 7

 


Grupa Kabaret „Entuzjaści” powstała końcem 2008 r. kiedy to członkowie organizacji zrzeszającej osoby starsze, zaczęli przygotowania do wystawienia spektaklu nawiązującego tematyką do Nowego Roku dla społeczności Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W związku z przychylnością odbiorców postanowiono tworzyć kolejne przedstawienia na spotkania okolicznościowe. Ze swoim repertuarem wyszli do społeczności miasta Krosna, jak również wzięli udział w kilku ogólnopolskich konkursach. Ich dotychczasowy dorobek liczy 96 przedstawień o treści społecznej, psychologicznej i edukacyjno – obyczajowej. Grupa ta sama tworzy autorskie scenariusze, które podczas intensywnych ćwiczeń – nawet kilka razy w tygodniu ulepsza i wzbogaca. Nie korzystając z żadnej pomocy z zewnątrz sami tworzą scenografię, kostiumy i rekwizyty niezbędne do aranżacji danego przedstawienia. Spektakle cieszą się dużym zainteresowanie szerokiego grona odbiorców, do którego należą zarówno dzieci, dorośli jak też mieszkańcy pobliskich okolic.
 


2. Grupa  wolontariuszy działających przy Technikum nr 6 w Krośnie oraz Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 6 – Opiekunem 40-osobowej grupy jest Iwona Majko – Bogacz.
 

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 8

 

W skład grupy wchodzą następujące osoby: Adriana Kilar, Magdalena Kosztyła, Patrycja Lorenc, Justyna Wierdak, Aneta Zając, Monika Dudek, Natalia Słowik, Justyna Brożyna, Paula Krzysztyniak, Anna Pełdiak, Natalia Źrebiec, Marcelina Rysz, Anna Bigaś, Agnieszka Wójcik, Paulina Mróz, Paulina Prajznar, Angelika Furtek, Aurelia Delimat, Sylwia Woźniak, Jan Pańczuk, Anitę Rymarz, Justyna Czaja, Piotr Pańczuk, Klaudia Syrek, Klaudia Bilik, Gabriela Szmyd, Weronika Szyszak, Gabriela Węgrzynowską, Aleksandra Sokół, Patrycja Bałon, Martyna Zajdel, Maria Marszałek, Paulina Zygmunt, Aleksandra Zima, Aleksandra Borek, Ilona Stefańska, Karolina Kucharska, Kamila Kula, Natalia Wojnar, Monika Kozioł, Kornelia Kędzierska.


Szkolny Klub Wolontariusza przy MZS nr 5 w Krośnie działa od 2009 r. i jego głównym celem jest zaangażowanie młodych osób do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy na rzecz drugiego człowieka. Od 2011 r. SKW zaczęło ściśle współpracować z Towarzystwem Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum, w wyniku czego młodzież bierze aktywny udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach, takich jak: Pola Nadziei czy też zbiórka płodów rolnych. Od początku funkcjonowania RCKP biorą aktywny udział w obsłudze szatni podczas imprez i koncertów. Co roku w grudniu zasilają akcję mikołajkowe pierniczki, a także włączają się w zbiórkę żywności prowadzoną przez Caritas w Krośnie. Co roku kwestują na rzecz Schroniska św. Brata Alberta 1 listopada, uczestniczą w akcji WOŚP, a także wspomagają osoby starsze i ubogich. Młodzież chętnie włącza się w działania wolontariackie, które wymagają ich czasu oraz zaangażowania. Postawa ta jest doskonałym przykładem dla ich rówieśników, zarówno w środowisku lokalnym jak i szkolnym.
 


3. Szczep Harcerski „Górskie Bractwo”
 

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 9

 

 

Szczep Harcerski „Górskie Bractwo” rozpoczął działalność w 1990 r. natomiast obecna komenda szczepu działa około 5 lat. Drużynowi organizują działalność szczepu skupiającego harcerzy oraz młodych mieszkańców Krosna w tym wielu uczniów krośnieńskich szkół. Są przykładem, że młodzi ludzie sami potrafią wiele zdziałać jeśli tylko obdarzy się ich zaufaniem. Przeprowadzają letnie obozy i zimowiska, aktywnie włączają się w obchody świat patriotycznych i państwowych. Praca nad sobą, braterstwo, służba i osobisty przykład to dewiza ich działania. Komenda szczepu organizuje również akcje zarobkowe, które mają nauczyć młodych gospodarności i oszczędności. Harcerze ze szczepu biorą również udział w takich akcjach jak: Pola nadziei, pomagają w hospicjum czy też organizują zbiórki na rzec potrzebujących. Uczą jak wspólnie realizować zadania oraz poprzez prace nad sobą pomagać innym.
 


4. Grupa wolontariuszy przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie. Opiekunem 11 – osobowej grupy jest Zbigniew Moskal.
W skład grupy wchodzą następujące osoby: Magdalena Panek, Radosław Rysz, Agnieszka Mazur, Patrycja Barna, Artur Janik, Michał Wojnar, Krystian Wojewoda, Dawid Niżnik, Klaudia Toropiła, Lipka Ewa i Angelika Pelczar.

Powstanie grupy związane było z rozpoczęciem w maju 2013 r. długotrwałej współpracy pomiędzy ZSP nr 4 w Krośnie, a Wojewódzkim Szpitalem Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Od początku swojej działalności młodzież przepracowała w szpitalu ponad 5 tyś godzin, w trakcie których doprowadzali pacjentów z planowej izby przyjęć na oddziały, a także do pracowni diagnostycznych. Praca w krośnieńskim szpitalu pozwala młodzieży z klas ratowniczych nie tylko rozwijać własne pasje i zdobywać doświadczenie, ale przede wszystkim uczy ich właściwej postawy opartej na życzliwości i zrozumieniu wobec każdego pacjenta. Praca młodych osób spotkała się z bardzo dobrym odbiorem zarówno wśród pacjentów jak i pracowników szpitala. Wolontariusze są zorganizowani, odpowiedzialni i chętnie wypełniają każde powierzone im zadanie. Dzięki powyższej pracy młodzież ma poczucie, że jest potrzebna, a przy okazji uczy się współodpowiedzialności. Poza pracą w szpitalu zabezpieczają imprezy przedmedyczne na terenie Krosna, wykonują liczne pokazy pierwszej pomocy oraz zdobywają liczne tytuły startując w zawodach z zakresu ratownictwa.

 

 


KATEGORIA III – ORGANIZACJA/INSTYTUCJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM

W takim brzmieniu powyższa kategoria pojawiła się w konkursie „Zasłużony dla Wolontariatu” po raz pierwszy w tym roku, aby docenić ogromną pracę zarówno krośnieńskich instytucji jak też organizacji współpracujących z wolontariuszami. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu wielu wolontariuszy odnajduje swoje pasje i zainteresowania w działalności społecznej, tym samym zyskując cenne doświadczenie i poczucie, że są potrzebni. Nagrodzone organizacje, czy też instytucje są wzorem dla innych jak należy organizować współpracę z wolontariuszami, aby przynosiła wyczekiwane efekty oraz satysfakcję dla zaangażowanych. Ich praca jest doskonałym przykładem otwartej postawy na osoby potrzebujące i samotne, które korzystają z ich umiejętności zawodowych oraz darów w postaci rzeczowych. W tej kategorii przyznano 3 nagrody.
 


1. Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie
 

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 10

 

Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie jest dobrowolną organizacją rzemiosła i przedsiębiorczości w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Początki organizacji rzemieślniczej sięgają jeszcze II połowy XIV wieku. Rzemieślnicy zrzeszeni w krośnieńskim Cechu od początku działali bezinteresownie na rzecz środowiska lokalnego i osób potrzebujących. Obecnie kierownictwo biura Cechu bardzo ściśle współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz ośrodkami wolontariatu w zakresie udzielania wsparcia potrzebującym. Niewątpliwie wiodące w powyższej współpracy są piekarnie i cukiernie, których właściciele nie tylko reprezentują postawy godne naśladowania, ale stanowią również motywację do podobnego działania u innych. Akcje które objęli wsparciem są następujące: Pola nadziei, Mikołajkowe pierniczki, Dni Krosna, Karpackie Klimaty ale również imprezy okolicznościowe, szkolne, kulturalno – oświatowe. Cech realizuje również inicjatywy wolontariackie poza granicami naszego kraju, a w trakcie sytuacji kryzysowych chętnie wspiera miejsca objęte klęskami żywiołowymi. Wielowiekowa tradycja cechu potwierdza nie tylko ich umiejętności rzemieślnicze, ale również bezinteresowną pomoc i otwarte serca na pomoc innym.
 


2. Andrzej Gregorczyk Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie
 

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 11

 

Inicjatorem Wolontariatu w ZSP nr 1 w Krośnie jest sam Dyrektor – Andrzej Gregorczyk, który swoją postawą niesienia pomocy potrzebującym, motywuje nie tylko samych uczniów, ale również nauczycieli do podejmowania nowych wyzwań. Od wielu lat ukazuje uczniom jak wspierać i rozwijać działalność społeczną, poprzez właściwe struktury wolontariatu  w szkole oraz sprawne zarządzanie grupą wolontariuszy. Dzięki jego wsparciu uczniowie z bardzo dobrym rezultatem biorą udział w licznych akcjach lokalnych, a także ogólnopolskich. Warto wymienić niektóre z nich: Kwesta na rzecz Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, pola nadziei, zbiórka żywności – „Tak, pomagam”, współpraca z Polskim Czerwonym Krzyżem Oddział Rejonowy w Krośnie oraz Stowarzyszeniem Wojskowego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza w Krośnie. Uczniowie chętnie włączają się w różnego rodzaju działania wolontariackie, wiedząc, że ich praca spotyka się z uznaniem Dyrektora, który sam swoją postawą daje im przykład osoby mocno zaangażowanej w działalność charytatywną.
 


3. Krośnieński Oddział Podkarpackiego Banku Spółdzielczego

 

 

ZASŁUŻONY DLA WOLONTARIATU 2015 - zdjęcie w treści  nr 12

 

 

PBS Oddział w Krośnie jest instytucją finansową, która prowadzi swoją działalność komercyjną z uwzględnieniem otwartej postawy na potrzeby ludzi. Od ponad 6 lat na zasadzie współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum aktywnie uczestniczy w organizacji Krośnieńskich Pól Nadziei, zapewniając obsługę finansową w czasie kwesty. Pracownicy Banku corocznie na zasadzie wolontariatu pomagają w trakcie kwesty oraz prowadzą obsługę konta organizacji nie pobierając w zamian prowizji. Relacje dyrektora i pracowników banku z wolontariuszami oparte są na pełnym zrozumieniu potrzeb i oczekiwań. Udzielana pomoc stanowi ogromną pomoc w czasie akcji, przez co Bank stał się bardzo dobrym partnerem wolontariuszy Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum.



Organizatorzy składają podziękowania składamy właścicielom Cukierni „Joasia”, która ufundowała słodki poczęstunek dla uczestników uroczystości oraz uczniom i Elżbiecie Jaracz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie za obsługę cateringu. Po wyjściu można podziwiać również świąteczne ozdoby wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krośnie pod kierownictwem Bernardy Gorczyczewskiej.
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie