833564312.jpg
04.06.2012

Zasłużeni - odznaczeni

Dni Krosna – Miasta Szkła stały się okazją do uhonorowania osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla naszego miasta, wspierając rozwój Krosna na różnych płaszczyznach.  Medal „Za zasługi dla Krosna” otrzymali: Płk Antoni Chojcan, Prof. dr hab. Franciszek Leśniak, Prof. dr hab. inż. Artur Bęben oraz Prof. dr hab. Janusz Gruchała.

 

 

Zasłużeni - odznaczeni - zdjęcie w treści
Medal odbiera Prof. dr hab. Janusz Gruchała

 

 


Uroczyste wręczenie medali odbyło się podczas Sesji Rady Miasta Krosna. Z różnych względów, osobiście nagrodę odebrał jedynie Prof. dr hab. Janusz Gruchała.  Choć nie jest Pan rodowitym Krośnianinem, to poprzez swoją działalność na rzecz PWSZ i zaangażowanie w życie miasta, ja Pana traktuję jako Krośnianina – powiedział prezydent przekazując odznaczenie. Bardzo dziękuję, jeśli moja kilkuletnia obecność tutaj, choć w niewielkim stopniu przyczyniła się do rozwoju Krosna, to jestem bardzo szczęśliwy – powiedział profesor.

 

 

Zasłużeni - odznaczeni - zdjęcie w treści  nr 1
Wpis do księgi pamiątkowej

 

 


Prof. dr hab. Janusz Gruchała - wybitny polonista-literaturoznawca. Znakomity wykładowca, redaktor naukowy oraz edytor tekstów literackich. Od 2004 roku Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Wydatnie przyczynił się do rozbudowy i rozkwitu bazy dydaktycznej, która zapewnia nowoczesne warunki do pracy naukowej i studiowania. Z inicjatywy prof. Gruchały, dzięki pozyskanemu wsparciu z Unii Europejskiej, zmodernizowano oraz wyposażono budynki PWSZ w obrębie krośnieńskiej Starówki oraz kampusu studenckiego. Powstała nowoczesna biblioteka uczelniana, która stała się ośrodkiem informacji naukowej miasta i regionu. Uruchomiono nowe kierunki studiów, zapewniające przygotowanie studentów do pracy jako fachowców w swojej dziedzinie. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu w prace nad rozwojem uczelni, krośnieński PWSZ znajduje się w czołówce wyższych szkół zawodowych w kraju. Wysoki status uczelni podnosi rangę miasta Krosna, stanowiącego ważny ośrodek szkolnictwa wyższego w regionie.
Prof. dr hab. Janusz Gruchała  otrzymał odznaczenie za zaangażowanie w rozwój szkolnictwa wyższego w Krośnie.

 

 

Za zaangażowanie w popularyzację dziedzictwa kulturowego miasta Krosna i regionu, medal „Za zasługi dla Krosna” otrzymał  Płk Antoni Chojcan.

 

 

Zasłużeni - odznaczeni - zdjęcie w treści  nr 2
Foto źródło: www.akademialotnicza.com/czlonkowie

 


Odznaczony to instruktor lotnictwa, pilot zawodowy, niestrudzony działacz społeczny i orędownik wychowania młodzieży w duchu tradycji harcerskich. W latach 1956-1961 organizator i komendant Centrum Wyszkolenia Lotniczego w Krośnie, które dzięki kadrze złożonej z najlepszych instruktorów w kraju zyskało miano „akademii samolotowej”. Inicjator Rady Przyjaciół Harcerstwa Ziemi Krośnieńskiej. Krzewiciel miłości do Ojczyzny wśród dzieci i młodzieży. Jeden z założycieli, a od 2004 roku prezes Oddziału Miłośników Ziemi Krośnieńskiej we Wrocławiu. Popularyzator historii, kultury Krosna oraz wybitnych postaci związanych z miastem i regionem. Organizator krajowego spotkania Krośnian we Wrocławiu w 1997 roku. Inspirator biograficznej publikacji o Krośnianach we Wrocławiu „Dwie miłości. Z Krosna do Wrocławia”. Odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

 

 

Zasłużeni - odznaczeni - zdjęcie w treści  nr 3

 

 

 

 

Prof. dr hab. Franciszek Leśniak uhonorowany został za  pasję i wytrwałość w badaniach historii miasta Krosna.

 

Zasłużeni - odznaczeni - zdjęcie w treści  nr 4
żródło:www.historia.up.krakow.pl

 

Prof. Leśniak to wybitny historyk, recenzent wydawnictw regionalnych, książek oraz podręczników szkolnych. Szczególne miejsce w pracach badawczych prof. Leśniaka zajmuje Krosno, któremu poświęcił książki i artykuły naukowe oparte na aktach miejskich z lat 1512 – 1630. Dzięki pracy badawczej nad dziejami Krosna powstały liczne pozycje, stanowiące wartość historyczną dla kolejnych pokoleń Krośnian. Wśród prac związanych z miastem znajdują się m. in.: „Krosno w czasach odrodzenia. Studia nad społeczeństwem miasta”, „Rzemieślnicy i kupcy w Krośnie (XVI-XVII w.)”, „Duchowni i mieszczanie w Krośnie (XVI-XVII w.)”, „Socjotopografia Krosna (1512-1630)”. Prof. Leśniak jest również redaktorem naukowym wydawnictwa „Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu”. Jego wkład i zaangażowanie w prace nad dokumentowaniem dziejów Krosna, gwarantują wysoką wartość naukową i historyczną kolejnych tomów publikacji.

 

 

Zasłużeni - odznaczeni - zdjęcie w treści  nr 5

 

 


Doceniając  znaczący wkład w rozwój szkolnictwa wyższego w Krośnie, medalem  „Za zasługi dla Krosna” uhonorowany został również Prof. dr hab. inż. Artur Bęben.

 

Zasłużeni - odznaczeni - zdjęcie w treści  nr 6
żródło: www.smzk.org

 

Wybitny naukowiec, dydaktyk i wychowawca młodzieży. Zawodowo związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu w 1961 roku w Krośnie rozpoczął swoją działalność Punkt Konsultacyjny Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH. Była to pierwsza placówka dydaktyczna w mieście, umożliwiająca krośnieńskiej młodzieży kształcenie na poziomie szkoły wyższej. Przyczyniło się to do podniesienia rangi Krosna. W 1973 roku prof. Bęben był współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej – Oddział w Krakowie. W latach 1992-2004 pełnił funkcję prezesa. Organizując prelekcje i odczyty ludzi nauki, kultury i sztuki, propagował dorobek krośnieńskich twórców. Za działalność naukową, dydaktyczną i społeczną odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim OOP oraz odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

 

Zasłużeni - odznaczeni - zdjęcie w treści  nr 7

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie