Muzeum Podkarpackie zaprasza na wystawy Rzeźby Kazimierza Kalkowskiego i Malarstwa Ireneusza Kopacza. Wernisaż wystaw już w najbliższy piątek tj. 29 czerwca o godz. 17.00 w Pałacu Biskupim. Wystawy można oglądać do 2 września.
RZEŹBA - Kazimierz Kalkowski
Wystawa zatytułowana „RZEŹBA - Kazimierz Kalkowski” udostępniona w lipcu i sierpniu br. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie jest okazją do przedstawienia twórczości wybitnego współczesnego artysty. Kazimierz Kalkowski, urodzony w 1954 r. w Gdańsku, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, a dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1981 r. Jego dorobek artystyczny to liczne rysunki, obrazy, rzeźby, a także realizacje wystroju architektonicznego, m.in. witraże i rzeźby w kościele w Gdańsku – Przymorzu, stacje drogi krzyżowej w Kościele w Straszynie. Jego twórczość prezentowana była na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Szczecinie, Słupsku, Warszawie, Wrocławiu, Olsztynie oraz zagranicą, m.in. w Niemczech (Dortmund, Landau, Zwingenberg, Frieburg-Opfingen, Heidelberg, Wurselen, Oldenburg, Aachen), Belgi (Butgenbach, St Vit), USA, Luksemburgu, a także na ponad 30 wystawach zbiorowych.
Inspiracje i osobowość artysty trafnie opisuje Monika Nowak w Katalogu jego wystawy z 2008 r.:
„Kto jest bardziej szalony Kalkowski czy Witkacy? Dzieli ich wiele, ale łączy groteskowe spojrzenie na świat. Kazimierz Kalkowski – rzeźbiarz, malarz, rysownik z Pomorza – to fascynujący artysta z piekła rodem. Spiczasta bródka zapleciona w warkoczyk, ozdobiona drapieżnym srebrnym pazurem, wschodnia czapeczka. Maska, przebranie, żart. Dystans, pancerz, drwina. Autokreacja. Wygląd stanowi dopełnienie twórczości. Artysta staje się postacią ze swoich rzeźb. Stylem Kalkowski przypomina wielu innych twórców, a jednocześnie do nikogo nie jest podobny – jedyny w swoim rodzaju. Z chaosu skojarzeń niekończącej się i porywającej wędrówki po labiryncie źródeł, inspiracji – wyłania się spójny światopogląd, wyrażony uniwersalnym, wszędzie zrozumiałym językiem. Kluczem pomocnym w okiełznaniu i rozszyfrowaniu żywiołu Kalkowskiego jest groteska. Groteska pojawia się w chwili buntu, niezgody na rzeczywistość, w czasach kryzysu. Kiedy lęk zabija się śmiechem, a gniew neutralizuje czarnym humorem.”
Talent, wybitne umiejętności warsztatowe, a także misterny styl realizacji, zyskał uznanie zarówno w środowisku artystycznym, jak i wśród krytyków sztuki. Owocem tego są liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Nagroda Artystyczna Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1988), Nagroda I stopnia i stypendium Ministra Kultury i Sztuki za zbiorowy projekt kościoła św. Jacka w Straszynie (1988), Grand Prix Triennale Sztuki w Sopocie (1990), Wyróżnienie w konkursie „Eros” w Słubicach (1990), II nagroda na Międzynarodowym Triennale Ceramiki w Sopocie (1990), Złoty Medal w Monachium (1993).
Dzieła sztuki zaprezentowane na wystawie są możliwością szerszego kontaktu ze sztuką natchnioną, będącą odzwierciedleniem ponadprzeciętnej wyobraźni artysty.
MALARSTWO - Ireneusz Kopacz
Wystawa „MALARSTWO - Ireneusz Kopacz” zaprezentowana w Muzeum Podkarpackim w Krośnie w lipcu i sierpniu br. jest okazją do przedstawienia twórczości znakomitego współczesnego artysty wywodzącego się z Podkarpacia. Dr Ireneusz Kopacz, urodził się w 1967 roku w Jaśle. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Miejscu Piastowym, a kontynuował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskał w Pracowni prof. Lecha Wolskiego w 1996 r. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1996 roku. W 1997 r. rozpoczął pracę jako asystent, a od 2004 adiunkt w Zakładzie Malarstwa Instytutu Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 1996 roku był członkiem, a od 2003 członkiem Zarządu Toruńskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace Ireneusza Kopacza nacechowane autentycznymi emocjami zrealizowane z pasją i doskonałym wyczuciem materii, przestrzeni i czasu, są dowodem jego niezwykłej wyobraźni artystycznej. Monochromatyczna gama kolorystyczna, zarówno w jego malarstwie, jak i grafice podkreślają dużą wrażliwość i syntetyczny sposób przedstawienia inspiracji. Doskonałą analizę twórczości Ireneusza Kopacza przeprowadził prof. Lech Wolski w katalogu zatytułowanym „Ireneusz Kopacz, STRUKTURY I COLLAGE”, wydanym w 2011 r. przez Biuro Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy: „Artysta poprzez swe „czułe anteny”, swoją wrażliwość wyraża w formie intymnej głębi świadomości, która mu została dana podczas kreatywnego kształtowania swojego świata sztuki. Jest to świat, w którym pośród bombardujących nas zewsząd środków komunikacji, autentyczna więź międzyludzka staje się czymś niezwykle trudnym i rzadkim, gdzie ta autentyczna komunikacja została zupełnie zniszczona, zatracona, a życie stało się bardziej samotne – od czasu, gdy w naszych domach rozpanoszyły się telewizory, radia, komputery i telefony. Kopacz swoim kameralnym malarstwem przemawia do nas jakby od wewnątrz, od siebie – tradycyjną formą, lecz współczesną tematyką obrazów. Autor w poetycki sposób proponuje odbiorcy, aby udał się z nim w świat swobodnie szybujących przestrzeni i wysublimowanej wyobraźni”.
Ireneusz Kopacz bierze czynny udział w życiu artystycznym, uczestnicząc w wystawach, plenerach i sympozjach, a jego prace znajdują się w wielu renomowanych muzeach i galeriach polski. Dorobek artystyczny Ireneusza Kopacza był prezentowany na wielu wystawach indywidualnych, m.in. w: Warszawie, Toruniu, Stargardzie Szczecińskim, Rzeszowie, Grudziądzu, Bydgoszczy, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Jaśle, a także na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
Za działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Wśród przyznanych mu wyróżnień znajdują się, m.in.: Praca Roku 1998 na Annale ZPAP Toruń, Dzieło Roku ZPAP Toruń w 2001 r. I Nagroda w kategorii Rysunek, w 2003 i 2006 r. I Nagroda w kategorii Malarstwa, Indywidualne Wyróżnienie Rektora UMK w Toruniu prof. dr hab. Andrzeja Radzimińskiego za osiągnięcia uzyskane w dziedzinie artystycznej w 2010 roku a także III Nagroda w Ogólnopolskim konkursie „Biennale malarstwa Ogrody 2006”, Wyróżnienie Honorowe w ogólnopolskim konkursie „Homo Quadratus Ostroviensis 2006”, III Nagroda w ogólnopolskim konkursie „7 Biennale Małych Form Malarskich 2007”, I Nagroda na II Wystawie Sztuki Twórców Województwa Kujawsko – Pomorskiego „Polygonum 2010”, III Nagroda w Międzynarodowym konkursie „Homo Quadratus Ostroviensis 2010”.
Kurator wystaw: Krzysztof Gierlach