1840607610.jpg
27.10.2011

Zaproszenie do krainy poezji… Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Czesława Miłosza w KBP

A przecież świat jest inny niż nam się wydaje…” - pod takim hasłem, w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbył się w dniu 20 października,  konkurs wiedzy o życiu i twórczości Czesława Milosza.

 


Konkurs zorganizowany z okazji obchodzonego w Polsce Roku Czesława Miłosza, w setną rocznicę urodzin poety, był okazją dla blisko siedemdziesięciu osób - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego - do poznania biografii i twórczości poety, ale przede wszystkim do aktywnej i twórczej pracy z dorobkiem Noblisty.

 

 

Zaproszenie do krainy poezji… Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Czesława Miłosza w KBP - zdjęcie w treści
Uczestnicy konkursu rywalizowali w czteroosobowych zespołach

 

 


Czteroosobowe zespoły miały za zadanie przedstawić inscenizację słowno-muzyczną opartą na fragmentach biografii, poezji lub prozy Czesława Miłosza. Zróżnicowany sposób interpretacji przez poszczególne zespoły utworów poety, wielowymiarowe ujęcie tematu, scenografia, kostiumy, muzyka - sprawiły, że zakres wiedzy, który uczestnikom udało się przedstawić w niestandardowy sposób, znacznie wykroczył poza materiał podręcznikowy.
W drugim etapie młodzież odpowiadała na pytania związane z życiem Miłosza. W którym roku i pod jakim tytułem Czesław Miłosz wydał pierwszy tomik poetycki; W 1955 r. Miłosz pisze w części autobiograficzną książkę wspominając litewskie lata dzieciństwa. Jaki był jej tytuł?; Za jaki utwór Miłosz otrzymał nagrodę literacką „Kultury”-  to tylko trzy, spośród piętnastu pytań, na które odpowiadała młodzież.

 

Zaproszenie do krainy poezji… Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Czesława Miłosza w KBP - zdjęcie w treści  nr 1
Zespół z Krościenka Wyżnego (laureaci II miejsca w grupie gimnazjów)

 

 


Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Bogusława Bęben - Wicedyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, Anna Pelc - nauczyciel polonista, Henryk Wichniewicz - instruktor teatralny, twórca Teatru „itd” oraz Beata Szarek - kierownik Czytelni Głównej KBP.


Po podsumowaniu punktów I miejsce w grupie gimnazjów przyznano zespołowi z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym w składzie: Mikołaj Filar, Łukasz Jurczak, Katarzyna Pelczar i Karolina Pelczar pod opieką Renaty Słowik, II miejsce uczniom z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 w Krośnie: Joannie Janusz, Jakubowi Łobaza, Alicji Płatek, Piotrowi Zyzańskiemu pod opieką Joanny Kozioł, natomiast III miejsce otrzymał zespół z Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie w składzie: Karolina Prajzner, Elżbieta Bętkowska, Sara Dankiewicz, Grzegorz Niemczyk pod opieką Beaty Miszczyk i Eweliny Górowskiej. Pozostałym grupom: z Gimnazjum w Odrzykoniu, Gimnazjum Nr 2 w Krośnie, Gimnazjum w Króliku Polskim oraz Gimnazjum nr 3 w Krośnie przyznano wyróżnienia.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najwięcej punktów i I miejsce otrzymał zespół z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie w składzie: Małgorzata Niemczyk, Kamila Rachwał, Klaudia Szeliga, Adrian Fejkiel pod opieką Tamary Grodeckiej-Zaremby, II miejsce  uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Dukli: Natalia Fydryk, Daria Szajna, Joanna Górecka, Mohamad Khan pod opieką Andrzeja Szwasta, natomiast III miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie: Sylwia Czekańska, Radosław Guzy, Kartazryna Kordys, Sabina Urban pod opieką Bogusławy Kopczyk. Wyróżnienia przyznano zespołom z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie.

 

 

Zaproszenie do krainy poezji… Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Czesława Miłosza w KBP - zdjęcie w treści  nr 2
Zespół II LO w Krośnie (laureaci I miejsca w grupie szkół ponadgimnazjalnych)

 


Nagrody wręczyli laureatom Wiceprezydent Krosna - Bronisław Baran, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Krosna - Anna Dubiel oraz Dyrektor KBP - Teresa Leśniak.


Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie oraz Krośnieńska Biblioteka Publiczna przy pomocy finansowej Gminy Krosno.


Konkurs odbył się w ramach realizowanego od kwietnia teko roku projektu „Miłosz - poeta wciąż odkrywany”.
Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników był koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Adam Dennisona pt. „Druga przestrzeń. Śladami Czesław Miłosza”.

 

 

Zaproszenie do krainy poezji… Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Czesława Miłosza w KBP - zdjęcie w treści  nr 3
Koncert Adama Dennisona

 


Adam Dennison jest muzykiem, kompozytorem, poetą, historykiem i teoretykiem literatury; doktorantem Zakładu Teorii Literatury UAM w Poznaniu; komponuje muzykę do tekstów uznanych poetów polskich i zagranicznych; zajmuje się związkami literatury i muzyki, zagadnieniem przekładu intersemiotycznego oraz twórczością polskich poetów romantycznych. Jest inicjatorem wielu przedsięwzięć związanych z literaturą i poezją śpiewaną; koncertuje w Polsce i poza granicami kraju. Koncert „Druga przestrzeń. Śladami Czesława Miłosza” jest próbą pójścia za poetą, który poszukuje najprawdziwszych definicji miłości, nadziei i wiary; próbą dotarcia do tych nieuświadomionych sensów, których odczytanie możliwe jest wyłącznie w przestrzeni intersemiotycznej - mówi A. Dennison.


W trakcie koncertu można było usłyszeć muzyczne interpretacje m.in. takich utworów Noblisty jak: Wiara, Miłość, Który skrzywdziłeś, Walc. Poszczególne utwory poprzedzone były komentarzem artysty odnoszącym się do twórczości Miłosza.


W biografii Czesława Miłosza streszcza się niemal cały XX wiek. Zarówno konkurs, jak i koncert były pretekstem do przypomnienia i popularyzacji twórczości jednego z największych poetów ubiegłego stulecia, a być może do refleksji na temat związków życia, literatury i historii.

Monika Machowicz
   

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie