Jak małe rodzinki i wielkie rody, jak małe miasteczka i wielkie grody każdy historię ma jakąś dawną, gdzie dobro ze złem zwyciężać musi… My też opowieści tych trochę mamy:O beczkach zaklętych, o …O dzwonach legenda prosta, jak to wielgachny Urban trafił do Krosna… A serce dzwonu bije na alarm na pożar, wojnę i kilka zaraz, które zniszczyć chciały to miasto… lecz nie ustało, lecz nie zagasło… światło co później powstać tu miało w chwili tej w sercach mieszkańców jaśniało… Na widowisko inspirowane legendami, baśniami, opowieściami krośnieńskimi zaprasza RCKP 12 grudnia 2010 (tj. niedziela) o godz. 17.00. Wejściówki do odebrania w RCKP
Widowisko „Baśń Krośnieńska” inspirowane jest opowieściami i legendami o Krośnie. Ukryte w melodiach i tańcach, w wierszach i pieśniach przypowieści o naszej małej ojczyźnie ułożyły się w jedyny w swoim rodzaju koncert . Scenariusz widowiska opiera się na natchnieniach odnalezionych w romantycznej opowieści o miłości Anny i Stanisława Oświęcimiów, w historii wynalazku lampy naftowej Łukasiewicza, legendach o krośnieńskich dzwonach i wielu innych. Wszystko to łączy poezja poetów krośnieńskich i współczesne gawędy o mieście.
Niczym lniana kądziel z wrzeciona snuć się będą kolejne opowieści krośnieńskie w teatralnych, muzycznych, wokalnych i tanecznych odsłonach. Zobaczymy między innymi „Legendę o Utopcach” w wykonaniu Dziecięcej Grupy Teatralnej i etiudę „Meandry Światła” Młodzieżowego Teatru itd., taneczne etiudy Zespołu Tanecznego „Kleks” i Zespołu Tańca Współczesnego „Strecz” - te nawiązujące zarówno do starych dziejów i radosnej teraźniejszości. Chór „Echo”, Studio Piosenki „Swing” i Miejska Górnicza Orkiestra Dęta doda swoje muzyczne opowieści wpisane w historię i teraźniejszość naszego miasta.
Narrację „Baśni Krośnieńskiej” powierzyliśmy Jackowi Buczyńskiemu, krośnianinowi, aktorowi Teatru KTO, a opowieściom jego towarzyszyć będą najróżniejsze odgłosy dzwonów, dzwoneczków, janczarów…
„Baśń Krośnieńska” to widowisko, które łączy w sobie elementy tradycji i nowoczesności. Odniesienie do naszej tożsamości, naszych korzeni ukazuje walory tradycji młodemu pokoleniu z wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i artystycznych otwiera na udogodnienia ludzi starszych. Realizacja wspólnego widowiska uczy pracy, systematyczności i odpowiedzialności .
Wszystkie te działania na niwie artystycznej stają się doskonałym fundamentem współpracy pokoleń, w szczególności w pracy społecznej na rzecz środowiska lokalnego.
Pragniemy , grudniowym spotkaniem artystycznym, nawiązać do tradycji ludus , widowisk organizowanych przy różnych okazjach związanych z rokiem liturgicznym i uroczystościami miejskimi, a także do naszych rodzimych zwyczajów inscenizacji teatralnych aktywizujących społeczność lokalną. Mamy nadzieję, iż w grudniu każdego kolejnego roku uda nam się wspólnie z wieloma grupami twórczymi realizować widowisko baśniowe. Być może w kolejnych latach będą to inscenizacje znanych baśni dla dzieci, czy teatralne zmagania z innymi utworami dramatycznymi. Pragniemy jednak być wierni idei wspólnej pracy nad przedstawieniem wielu grup artystycznych oraz stałe łączyć pokolenia w artystycznych działaniach.
Widowisko „Baśń Krośnieńska” powstało w ramach projektu Łączymy pokolenia – inscenizacja baśni i legend krośnieńskich realizowanego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu MECENAT.
Realizacja widowiska poprzedzona została wieloma godzinami warsztatów realizowanych w różnych grupach artystycznych.
Dzięki tej inicjatywie udało się także znacząco poprawić jakość instrumentów muzycznych służących MGOD oraz zakupić drobny sprzęt w postaci magnetofonów służących do prac warsztatowych, a także uszyć i zakupić stroje dla zespołów artystycznych.
Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego