830969959.jpg
25.05.2011

Zapraszamy na koncert "W kręgu Mozarta"

Muzeum Podkarpackie w Krośnie serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert muzyki dawnej już 3 czerwca, w piątek o godz. 18.00. Koncert W kręgu Mozarta - pieśni i sonaty na cztery ręce jest częścią cyklu Muzyka Dawna w Pałacu Biskupim, który mamy nadzieję kontynuować i prezentować Państwu w latach następnych. W piękny czerwcowy wieczór, w kameralnej sali Pałacu Biskupiego usłyszymy wspaniałe młode artystki. Wystąpią przed państwem dwie znakomite klawesynistki: Mayra Pereira oraz Patrycja Domagalska, którą mieliśmy zaszczyt już wcześniej gościć w naszych progach. Obie panie towarzyszyć będą wspaniałemu sopranowi Moniki Fabisz.



Patrycja Domagalska – klawesynistka
Jest prawdziwą perłą na krośnieńskiej scenie muzycznej. Z wielką pasją i zaangażowaniem przywraca nam dźwięki przeszłości, przenosi w świat zapomnianego, choć nie utraconego piękna. Jej muzyka, jej interpretacje i kunszt otwierają drzwi do epoki baroku z całym jej czarem i przepychem. To magiczne przejście do wytwornych wnętrz, w których niegdyś wykwintne towarzystwo wsłuchiwało się w dźwięki instrumentów, teraz nazywanych historycznymi i w słowa pieśni, których my sami już nie znamy.


Jest absolwentką Liceum Muzycznego w Krośnie w klasie fortepianu Doroty Skibickiej oraz Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie klawesynu prof. Ewy Piaseckiej. Studia mistrzowskie ukończyła w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie klawesynu, kameralistyki i basso continuo. Jest stypendystką międzynarodowych kursów mistrzowskich w Norwegii, Niemczech i Austrii  oraz we Francji. Doświadczenie orkiestrowe zdobywała we Francji, w międzynarodowych projektach prowadzonych przez mistrzów muzyki dawnej oraz w Barokowej Orkiestrze Unii Europejskiej. Uczestniczyła w wielu seminariach i kursach muzyki dawnej w kraju i zagranicą. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.


Centralnym punktem jej poszukiwań twórczych i zainteresowań jest taniec barokowy i jego wpływ na wykonawstwo muzyki dawnej. Pobierała lekcje tańca barokowego u M. Angad Gaur, współpracując również z jej Nederlands Historisch Dance en Theaterensemble. Co ważne, jest założycielką zespołu muzyki dawnej Ensemble Barocum , z którym zadebiutowała w 2007 roku i z którym koncertowała na wielu międzynarodowych festiwalach muzyki dawnej na całym świecie. Współpracowała z wybitnymi muzykami, występując m.in we Francji, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Anglii, Austrii, Słowacji, Macedonii, Serbii, Polsce i na Malcie.

 

 

Zapraszamy na koncert

 


Mayra Pereira
Jest rodowitą Brazylijką. Urodziła się w Juiz de Fora w 1979 roku. Muzyczną edukację rozpoczęła od nauki gry na fortepianie w wieku 6 lat. W 1999 roku podjęła jednak studia klawesynowe. W 2005 roku uzyskała tytuł magistra w Federal University w Rio de Janeiro, w klasie Marcelo Fagerlande. Studia kontynuowała w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie klawesynu solowego Jacquesa Ogga i basso continuo Patricka Ayrtona. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich muzyki kameralnej z wybitnymi specjalistami muzyki dawnej. Aktywnie uczestniczyła w wielu warsztatach klawesynowych oraz muzyki barokowej. Koncertuje jako solistka i kameralistka w Brazylii i Holandii. W 2010 roku, współpracowała z portugalskim flecistą występując na I Międzynarodowej Konferencji EU/UFU w Uberlandii. Obecnie jest doktorantką na Federal University, a przedmiotem jej badań jest: „Obecność historycznych instrumentów muzycznych w Rio de Janeiro do połowy XIX wieku”.


Monika Fabisz
Jest absolwentką krośnieńskiego Liceum Muzycznego w klasie fortepianu mgr Krystyny Litarowicz i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie śpiewu solowego prof. Eugeniusza Sąsiadka. Na tej samej uczelni w 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem Mistrzowskie Studia Podyplomowe w Zakresie Wokalistyki. Uczestniczyła w licznych kursach wokalnych prowadzonych min. przez Helenę Łazarską, Ryszarda Karczykowskiego, Teresę Żylis-Gara, Christiana Elssnera oraz Petera Tschaplika. Jako studentka V roku zadebiutowała na deskach Opery Wrocławskiej partią Paminy z opery Czarodziejski Flet W.A. Mozarta. W latach 2005 i 2006 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatką licznych nagród w konkursach wokalnych m.in. III nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym dla Głosów Sopranowych im. Haliny Halskiej, III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju, nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na XI Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.


W czerwcowy wieczór trzy wyjątkowe damy oczarują nas swym niezwykłym talentem i wyjątkową muzyczną ucztą:


W kręgu Mozarta – pieśni i sonaty na 4 ręce
- Sonata D-dur KV 381
Allegro, Andante, Allegro molto

- Sonata B-dur KV 358
Allegro, Adagio, Molto Presto

- Das Veilchen, KV 476
- Un moto di gioja KV 579

Sonata C-dur KV 521
Allegro, Andante, Allegretto

- Abendempfindung KV 523


Serdecznie zapraszamy!
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie