Fundacja „Dbam o Zdrowie” w przyszłym tygodniu rozpocznie wysyłkę listów do beneficjentów akcji „Podaruj Zdrowie” z Podkarpacia. Akcja swoim zasięgiem objęła aż pięć miast: Rzeszów, Przemyśl, Mielec, Krosno i Sanok. Honorowy patronat akcji „Podaruj zdrowie” objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Akcja trwała na terenie Rzeszowa, Przemyśla, Mielca, Krosna i Sanoka. Dzięki pomocy ze strony władz wojewódzkich, urzędów miast oraz Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, które użyczyły lokali na Tymczasowe Biura Rejestracji oraz oddelegowały osoby do przyjmowania wniosków, a także mediów lokalnych, które na bieżąco informowały o akcji „Podaruj Zdrowie” zebraliśmy 2489 wniosków. – Gdy planowaliśmy akcję, zakładaliśmy, że weryfikacja poprawności złożonych wniosków potrwa, najdalej do końca grudnia. Ponieważ liczba wniosków przekroczyła nasze oczekiwania i plany – jest ich aż 2489 - spowodowało to, że proces ich weryfikacji się wydłużył – wyjaśnia Małgorzata Marchewka z Fundacji „Dbam o Zdrowie”- Wszyscy, których wnioski spełnią wymagane kryteria otrzymają pomoc – dodaje Małgorzata Marchewka.
W połowie przyszłego tygodnia (28.01.br.) Fundacja „Dbam o Zdrowie” wyśle pierwsze listy do beneficjentów akcji „Podaruj Zdrowie” z Rzeszowa. Następnie informacje o kwocie przyznanej pomocy oraz adresie Apteki „Dbam o Zdrowie” z terenu Podkarpacia, w której będą mogli oni odebrać kartę na dofinansowanie zakupu leków (wcześniej osoby składające wniosek same deklarowały, w której Aptece chcą odebrać kartę – przyp.) otrzymają beneficjenci z Przemyśla, Mielca, Krosna oraz Sanoka.
Wnioski mogły składać osoby chore, których miesięczny dochód brutto nie przekracza 1000 złotych. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Pomoc zostanie przekazana w postaci kart „Podaruj Zdrowie”. Karty na zakup leków będzie można realizować na terenie całej Polski w Aptekach „Dbam o Zdrowie”, w których znajdują się specjalne terminale do ich obsługi. Na karcie będzie też informacja, do kiedy należy wykorzystać kwotę przyznanej pomocy.
Na ponad pięć tysięcy organizacji pożytku publicznego działających w Polsce, żadna nie próbowała dotąd pomóc pacjentom aptek, którzy nie mają pieniędzy na wykup niezbędnych do terapii leków Fundacja nieprzypadkowo powstała z inicjatywy aptek, a konkretnie grupy Aptek „Dbam o Zdrowie”. Farmaceuci najlepiej wiedzą, co czuje pacjent, którego nie stać na kontynuowanie terapii i kupno leków. Dotychczas działania w zakresie dofinansowania leków podejmowało tylko państwo. Fundacja umożliwia wsparcie pacjentów także przez firmy prywatne.