1950713707.jpg
01.10.2009

Zadyniony krośnieński Rynek

Dynia duża, dynia mała, dynia zawsze doskonała … tak przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna – Anna Dubiel zachwalała urodę ponad pół tysiąca dyń ważących w sumie około pół tony, które rozsiadły się po królewsku na krośnieńskim Rynku w ubiegłą niedzielę.

 

 

Oficjalnie zabawa rozpoczęła się o godzinie 14.00, ale już od samego rana oczy spacerujących cieszyły dyniowe kompozycje. Piękne „Dyńki” – animatorki kultury z PPSKAKiB bawiły najmłodszych … a ich urokowi i rozdawanym upominkom nie oparli się i starsi. Zaproszony na Święto Dyni w Krośnie zespół GROOVINSCY w pierwszej części swojego występu zabawiał  dobrze wszystkim znanymi przebojami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi, podrywając do tańca w parach i solo. W wieczornej części swojego występu GROOVINSCY postawili na zdecydowanie mocniejsze, rockowe brzmienia.

 

 

Zadyniony krośnieński Rynek - zdjęcie w treści

 

 

 

Pomarańczowo-żółto-zielone dynie i dyńki, każda inna, jedna piękniejsza od drugiej zdobiły krośnieński Rynek dzięki uprzejmości hurtowni TROPICANA i zaangażowaniu mieszkańców Krosna i okolic. W ramach imprezy odbył się konkurs na NajDynię i Największą Dynię krośnieńską. Do konkursu  przez siebie wyhodowane dynie wystawili: Dominika Bobuś z Piotrówki, Stanisława Ćwiąkała z Krosna, Maria Paradysz z Korczyny, Dorota Wychowałek z Odrzykonia, Józefa Telesz z Krosna, Magdalena Bęben z Krosna, Maria Futyra z Dobieszyna, Aleksandra Dućka z Krosna, Anna Zajdel z Głowienki, Ewa Włodzik – Burdzy z Korczyny, Stanisław Tabaka z Krosna, Grażyna Bukowczyk z Daliowej.

 

Jury w składzie: dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Ewa Mańkowska, Bożena Paradysz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Anna Dubiel przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta Krosna, Jadwiga Walisiewicz - reprezentująca restaurację "Piwnica Wójtowska" przyznało zaszczytny tytuł NajDyni krośnieńskiej młodemu ogrodnikowi z Piotrówki – Dominikowi Bobusi za kompozycję na którą składały się wielobarwne i różnokształtne dyniowe cudeńka. Dominik otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Krosna - Piotra Przytockiego oraz swojego zastępcy - Bronisława Barana pamiątkowy dyplom i szklaną dynię z ogonkiem w kształcie wieży - dzwonnicy kościoła farnego.

 

 

Zadyniony krośnieński Rynek - zdjęcie w treści  nr 1

 

 

W prawdziwie ciężkich zmaganiach o miano Największej Dyni krośnieńskiej zwyciężyła Aleksandra Dućka z Krosna, która zaprezentowała krośnianom swoją 31-kilogramową dynię, której obwód wyniósł 155 cm. Zapytana o przepis na ten sukces odpowiedziała: Do dyni trzeba ładnie mówić, a na noc przykrywać ją kocykiem. Pani Dućko również otrzymała z rąk włodarzy Miasta Krosna dyplom pamiątkowy oraz szklaną dynię słusznych do kategorii rozmiarów.
Jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymały je dynie w kształcie grzybów od Doroty Wychowałek z Odrzykonia oraz ważąca prawie 27 kg dynia z Daliowej wyhodowana przez Jadwigę Bukowczyk.
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali również upominki od sponsorów imprezy – hurtowni TROPICANA oraz Centrali Ogrodniczej PLANTA. Szklane dynie, będące nagrodami w konkursie były dziełem GLASS STUDIO HABRAT, których wyroby mogliśmy podziwiać i kupować na firmowym stoisku. Każdy mógł zakupić miniaturową szklaną dynię… być może jako zapowiedź przyszłych hodowlanych sukcesów. Ciekawostką nawiązującą do tej części konkursu są wymiary najmniejszej dyni niedzielnego święta. Jej waga wyniosła 30 gramów a obwód 16 cm.

 

 

Zadyniony krośnieński Rynek - zdjęcie w treści  nr 2

 

 


Trudny związane z transportem wielokilogramowych dyń, szybkie taneczne ruchy w rytm późnego lata i wczesnej jesieni oraz moc emocji związanych z konkursem sprawiły, że przygotowane do degustacji „dynne specjały” smakowały wybornie. W wyjątkowym ogródku restauracji „Piwnica Wójtowska” częstowano zupa z dyni o niepowtarzalnym, lekko pikantnym smaku, na której przygotowanie włożono do garnka przeszło 130 kg dyni. Restauracja „Ambrozja” zaskoczyła wszystkich smakiem dyniowego risotto, a piekarnia Wiesławy i Jerzego Sajdaków ze Zręcina rozpieszczała najbardziej wybrednych smakoszy różnymi rodzajami pieczywa z dynią, ciasteczkami bogato obsypanymi pestkami z dyni oraz ciastem ze słodką dyniową masa, oczywiście w kształcie … dyni.

 
Dla tych, dla których nie tylko pokarm dla ciała, ale i dla ducha się liczy, młodzi adepci sztuki teatralnej przygotowali recytacje poematu krośnieńskiego poety - Jana Luszni poświęconego dyni.
Najmłodsi uczestnicy imprezy oprócz zabaw z animatorkami mogli korzystać z przyprawiającego o dyniowy zawrót głowy wesołego miasteczka przygotowanego przez GRUPĘ FANTASY z Dąbrowy Tarnowskiej, która również razem z firmą KLAUDIA zaspakajała dziecięce apetyty.

 

Prawdziwą ozdobą tego niedzielnego popołudnia na krośnieńskim rynku był pokaz dyniowo-florystyczny przygotowany przez kwiaciarnię „Renata” Renaty Dziugan. Miłym akcentem były bukieciki kwiatków, które można było zakupić od cudnej Dyni – Ani i młodziutkich kwiaciarek – bliźniaczek. Dynia Ania przez kilka dni przypominała na krośnieńskim Rynku o nadchodzącym święcie.
Dopełnieniem dyniowej całości było stoisko PRACOWNI WIELU TWORZYW, gdzie nabyć można było wesołe szydełkowe zabawki oraz niecodzienną biżuterię.  Ta ostatnia ufundowała dyniowego misia dla dzieci, które tego samego dnia bawiły się w RCKP na spektaklu pt. Calineczka.

Ze Święta Dyni w Krośnie do domu można było wrócić nie tylko w dobrym nastroju i z pełnym brzuchem, ale najwytrwalsi uczestnicy zabawy obdarowani zostali dynią, arbuzem czy melonem ufundowanym przez hurtownię TROPICANĘ.

 

 

Zadyniony krośnieński Rynek - zdjęcie w treści  nr 3

 

 


 Pomarańczowo – żółte szaleństwo ogarnęło wszystkich dzięki krośnieńskiemu Bractwu Świętego Ekspedyta. Jego zasługą były wszechobecne, wykonane z bibuły kwiaty dyni oraz podkreślające miejski charakter festynu – kapelusze. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził kapelusz  Ewy Mańkowskiej - dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Na denku czarnego, aksamitnego kapelusza tykał najprawdziwszy zegar odmierzający czas od zakończenia lata i początku jesieni. Czas upływa, ale niech to będzie czas najprzyjemniejszy – zachęcała do zabawy Pani Dyrektor.


 Organizatorzy pierwszego, otwartego Święta Dyni w Krośnie: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz restauracja „Piwnica Wójtowska” dziękują wszystkim współpracującym przy organizacji imprezy oraz jej uczestnikom i życzą na przyszły rok zaskakujących sukcesów ogrodniczych.


 Aby jak najdłużej zachować w pamięci wesołe chwile, prosimy o nadsyłanie zdjęć wykonanych w trakcie Święta Dyni w Krośnie (szczególnie z dyniową parą
Dyniowskich) na adres e-mail: info@muzeumrzemiosla.pl Zdjęcia te zamieszczone zostaną na stronie internetowej Muzeum Rzemiosła w Krośnie
www.muzeumrzemiosla.pl oraz w serwisach informacyjnych NEON www.neon.info.pl oraz Krosno City www.krosnocity.pl


I jeszcze jedna niespodzianka. Dynie i dyńki dla tych, którzy odwiedzą Punkt Informacji Kulturalno – Turystycznej przy Muzeum Rzemiosła w Krośnie (Rynek 5). Wystarczy podać hasło Święto Dyni w Krośnie. Fundatorem akcji jest hurtownia TROPICANA. Akcja zakończona zostanie z chwilą wydania ostatniej dyni.

 

  Projekt zrealizowany został przy pomocy finansowej gminy Krosno.
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie