Plakat wystawy Z wilkiem na plastronie. Historia krośnieńskiego sportu żużlowego
13.04.2016

Z wilkiem na plastronie. Historia krośnieńskiego sportu żużlowego

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 14 kwietnia do 19 czerwca 2016 r. prezentować będzie wystawę poświęconą historii sportu żużlowego w Krośnie. Mecze żużlowe w Krośnie cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców zarówno Krosna jak i pobliskich miejscowości.

 

 

 

Dźwięk motocykli żużlowych wpisał się w charakter miasta, a wielu ludzi nie wyobraża sobie letniego niedzielnego popołudnia bez podziwiania zawodników startujących na czarnym krośnieńskim torze.
Historia sportu żużlowego w Krośnie sięga lat 40 XX w. W 1946 r. przy ówczesnym Miejskim Klubie Sportowym „Legia” Krosno powstała sekcja motorowa.

 

Zawodnicy ścigali się w dwóch odmianach: rajdowo-turystycznej i rajdowo-wyścigowej. Największe sukcesy odnosił Edward Węklar, który w 1954 r. został rajdowym mistrzem Okręgu PZM w Rzeszowie, a w 1955 r. zajął trzecie miejsce w finale Motorowego Pucharu Polski.

 

Historia sekcji motorowej krośnieńskiego „Włókniarza” trwała do połowy lat 50., kiedy to z powodu kłopotów finansowych została ona rozwiązana.W 1949 r. rozpoczęła się budowa stadionu „Włókniarza” Krosno, a wraz z nim zrodziła się idea utworzenia sekcji żużlowej. Z myślą o niej, na nowym stadion powstał tor żużlowy. W 1950 r. zostały zorganizowane pierwsze pokazowe zawody żużlowe. Jednak z powodów finansowych żużlowa sekcja „Włókniarza” Krosno nie została utworzona.

 

 

Z wilkiem na plastronie. Historia krośnieńskiego sportu żużlowego - zdjęcie w treści

 

 

Jesienią 1956 r. już przy klubie sportowym „Legia” powstała sekcja żużlowa. Jej kierownikiem został Kazimierz Paczosa. Pierwszym trenerem został były żużlowiec pochodzący z Częstochowy Marian Kaznowski. Do sekcji zgłosiło się kilkudziesięciu chętnych.

 

Poprzez selekcję trener Kaznowski wyłonił grupę 10 zawodników, wśród których trzon stanowili byli zawodnicy sekcji motorowej. W kolejnym sezonie zespól pod nazwą „Legii” Krosno został zgłoszony do rozgrywek trzeciej ligi grupy „Południe”. Pierwszy mecz w historii krośnieńscy zawodnicy rozegrali z AMK Kraków, a pierwsze zwycięstwo „Legia” Krosno odniosła zwycięstwo na własnym torze z zespołem Unii Tarnów.      

 

 

Tak rozpoczęła się historia sportu żużlowego w Krośnie, która trwa po dziś dzień. Nie obyło się bez zawirowań. Z powodu kłopotów finansowych, w 1961 r., doszło do fuzji dwóch krośnieńskich klubów „Legii” i „Krośniańki”. Powstał wówczas Międzyzakładowy Związkowy Klub Sportowy „Krosno”, a w 1963 r. Krośnieński Klub Sportowy „Karpaty”. Pod tym szyldem zespół startował do 1969 r., kiedy to z powodu kłopotów finansowych, sprzętowych i kadrowych sekcja żużlowa została rozwiązana. Motocykle żużlowe zamilkły na krośnieńskim torze na osiemnaście lat.

 

 

Z wilkiem na plastronie. Historia krośnieńskiego sportu żużlowego - zdjęcie w treści  nr 1

 

 

Temat reaktywacji sekcji żużlowej pojawił się w Krośnie w 1984 r.  W maju 1986 r. powstał Społeczny Komitet Reaktywowania Sekcji Żużlowej w Krośnie z Kazimierzem Bobusią na czele. Zorganizowano pokazy żużlowe na krośnieńskim torze z udziałem zawodników Unii Tarnów. W 1987 r., powstał Krośnieński Klub Żużlowy, który przyjął barwy żółto-czerwono-czarne z wizerunkiem głowy wilka na plastronie, który od tego czasu stał się znakiem rozpoznawczym krośnieńskich żużlowców.

 

Zorganizowano również szkółkę dla adeptów żużlowych, którą prowadził legendarny zawodnik Stali Rzeszów Florian Kapała. 1988 r. był rokiem przełomowym. Wówczas to Krosno powróciło na żużlową mapę Polski. Pierwszym trenerem KKŻ-tu został legendarny Edward Jancarz. Historia krośnieńskiego sportu żużlowego rozpoczęła się na nowo.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie