Plakat
01.09.2017

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na XXIV KROŚNIEŃSKĄ JESIEŃ MUZYCZNĄ.

 

 

 

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA to cykl koncertów i spektakli muzycznych, który wraz z pierwszymi złotymi liśćmi zawita do Krosna już 24 września.


SHAKESPEARE A CAPPELLA


Autorskie kompozycje Stanisława Soyki do słów Wiliama Szekspira zainspirowały młodych, polskich artystów. Zaczęło się od niewinnego spotkania w podkrakowskich Staniątkach po koncercie Stanisława Soyki dla Opactwa Mniszek Benedyktynek.

 

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA - zdjęcie w treści

 


O sile i oddziaływaniu tej muzyki świadczy najlepiej fakt, że powraca ona w zmienionej formie, po dwudziestu latach od powstania. Ponadczasowe piękno poezji Mistrza ze Stratfordu pojawia się tym razem w opracowaniu a cappella, co z natury bliższe jest czasom Szekspira - wówczas to najważniejszym instrumentem, któremu kompozytorzy dedykowali swoje dzieła, był ludzki głos. Nowa interpretacja sonetów Szekspira łączy śpiew solowy – w charakterze jazzowej improwizacji w wykonaniu Stanisława Soyki z klasyczną, wielogłosową sztuką wokalną prezentowaną przez zespół Cracow Singers. Ze wzajemnej inspiracji wykonawców powstał unikatowy zapis muzyki prezentowany na dwupłytowym albumie. Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, zarejestrowane zostały w dwóch wersjach językowych: oryginalnej - wczesnej nowoangielskiej oraz polskiej w tłumaczeniach Stanisława Barańczaka i Macieja Słomczyńskiego. Autorem aranżacji jest Karol Kusz - szef artystyczny zespołu Cracow Singers.


Stanisław Soyka - śpiewak, instrumentalista, kompozytor - już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.


Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków, a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni, lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i... nie tylko.

Cracow Singers tworzą zawodowi artyści - śpiewacy, którzy podejmują projektową współpracę na rzecz różnorodnych przedsięwzięć artystycznych oraz koncertów. Cracow Singers to przede wszystkim zespół osobowości artystycznych, które z oddaniem i wielką swobodą dzielą się swoim ogromnym doświadczeniem zawodowym. Dojrzałość artystyczna zespołu przekłada się na wysoki poziom wykonawczy i dodatkowo umożliwia sięganie do różnych gatunków i rodzajów muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Cracow Singers nie ogranicza się jedynie do wykonawstwa muzyki klasycznej. Z powodzeniem wykonuje również kompozycje muzyki jazzowej i rozrywkowej. Koncentruje się przede wszystkim na autorskich projektach realizowanych we współpracy z wybitnymi osobowościami artystycznymi.

 

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA - zdjęcie w treści  nr 1

 


Zespół realizuje przedsięwzięcia artystyczne w różnorodnych składach od kameralnego kwartetu po 24 śpiewaków.

Maciej Grzybowski
RECITAL FORTEPIANOWY


W programie:
Johann Sebastian Bach - wybór Inwencji i Sinfonii
Andrzej Czajkowski - Sonata (1958)
Wolfgang Amadeus Mozart - VII Sonata C-dur KV 309
Robert Schumann - „Intermezzi” op. 4
Claude Debussy - wybór Preludiów z II tomu
Witold Lutosławski - „Dwanaście melodii ludowych” (1945)
Scarlatti - wybór Sonat
Schumann - „Intermezzi” op. 4
Debussy - wybór Preludiów
Mozart - VII Sonata C-dur KV 309

 

 

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA - zdjęcie w treści  nr 2

 


Stanisława Celińska
z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko
ATRAMENTOWA


W „Atramentowej” Stanisława Celińska odgrywa swoją kolejną wspaniałą rolę - piosenkarki, która wie o czym śpiewa i wie jak przyciągnąć słuchacza wykorzystując pełną paletę barw i emocji. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. Ponadto Maciej Muraszko zaaranżował na nowo ulubione utwory artystki, które dzięki nowemu wykonaniu nabrały niezwykłej pogody ducha.

 

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA - zdjęcie w treści  nr 3

 


OD SCHUBERTA DO PIAZZOLLI


Piotr Pławner - skrzypce
Isabella Klim - wiolonczela
Piotr Sałajczyk - fortepian

W programie:
Franz Schubert - Sonatensatz na trio fortepianowe
Clara Schumann - Trio g-Moll Op. 17
Astor Piazzolla - Pory roku (Quatros estaciones Portenas)

 

 

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA - zdjęcie w treści  nr 4
Kliknij aby zobaczyć w powiększeniu

 

 


Utwory „Od Schuberta do Piazzolli” usłyszymy w mistrzowskiej interpretacji trio PIOTR PŁAWNER skrzypce & ISABELLA KLIM wiolonczela & PIOTR SAŁAJCZYK fortepian. Piotr Pławner, ceniony skrzypek i pedagog, zdobywca najwyższych nagród w międzynarodowych konkursach skrzypcowych, laureat I miejsca w Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Koncertuje w kraju oraz za granicą jako solista i kameralista. Występował w niemal całej Europie, obu Amerykach oraz krajach arabskich. Jest współzałożycielem – wspólnie ze swoją żoną Isabellą Klim - tria, które wystąpi na naszej scenie.

KROŚNIEŃSKA LEKCJA MUZYKI FUNDACJI PADEREWSKIEGO

Koncert w wykonaniu pedagogów, uczniów i absolwentów krośnieńskich szkół muzycznych

Tradycyjnie w czasie Krośnieńskiej Jesieni Muzycznej swój dorobek zaprezentują muzycy związani z naszym miastem.

RECITAL MŁODYCH TALENTÓW

Kacper Żaromski - fortepian
Jan Chłap - flet

Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie
pod dyrekcją Magdaleny Sokołowskiej-Faryj

Roberto Siri Quinteto
TANGA ARGENTYŃSKIE


Koncert pod honorowym patronatem Ambasady Argentyny. Roberto Siri (właściwie Roberto Osvaldo Sirimarco) - pianista, bandoneonista i dyrygent. Urodzony 16 marca 1939 w Buenos Aires. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a 4 lata później także na bandoneonie. Jego nauczycielem był bandeonista słynnej orkiestry Juana d’Arienzo - Eladio Blanco. W wieku piętnastu lat, Roberto Siri był już nauczycielem gry na fortepianie oraz wykładowcą harmonii i teorii muzyki. Karierę zawodową rozpoczął w 1954 roku w Radio Mitre, gdzie wraz ze swoim kwartetem w składzie: Rubén Sosa (bandoneon), Roberto Abal (skrzypce), Rodolfo Sirimarco (kontrabas) i Roberto Siri (fortepian) prowadził audycję "Club de Barrio". W tym samym czasie występował z „Trio Figueroa” i „El Chato” z takimi muzykami jak Roberto Flores, Alberto Margal czy Julio Martel. Po występie w sali koncertowej Radia Argentyna w 1956 został okrzyknięty „najmłodszym dyrygentem w Ameryce Południowej”. W wieku osiemnastu lat Roberto Siri rozpoczął współpracę ze słynnym Raúlem Beronem (wcześniej orkiestra Anibal Troilo). Ich wspólna trasa koncertowa stała się początkiem niezapomnianej współpracy artystycznej oraz głębokiej przyjaźni między muzykami. Ich współpraca trwała do 1982 roku.

 

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA - zdjęcie w treści  nr 5

 

W listopadzie 1982 roku, Siri postanowił stworzyć nową młodą orkiestrę, która swój premierowy występ miała w kwietniu 1983 roku na kanale TV Canal ATC, w słynnym programie „Domingos de todos”. Roberto Siri występował ze swoją orkiestrą w wielu innych programach telewizyjnych. Jego orkiestra stała się także wylęgarnią młodych talentów, którzy obecnie są znanymi i cenionymi artystami. Roberto Siri był laureatem wielu prestiżowych nagród. W 1986 otrzymał nagrodę Gardel de Oro („Złoty Gardel”), przyznawaną przez fundację La Casa del Tango, w 1989 roku na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Popularnej otrzymał tytuł „Artysta Przełomu”, a w 1992 roku nagrodę za wybitne osiągnięcia artystyczne na festiwalu Perla de Paraná. W 2005 roku Roberto Siri utworzył kwartet o nazwie Los Muchachos de Antes, którego nagrania pobiły rekordy sprzedaży w Argentynie. Maestro Roberto Siri wraz z jego kwartetem i solistą odwiedzą w październiku Polskę w ramach 6 tournee po Europie.

Ich koncerty w kultowym warszawskim Klubie PW Stodoła oraz w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie otrzymały Patronat Honorowy Ambasady Republiki Argentyny w Polsce. To będzie już czwarty pobyt Roberto Siri i jego muzyków w Polsce. Ich występy zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Fani tanga kochają ich za energię i fantastyczną interpretację tradycyjnych tang. Muzycy pokochali naszą widownię za wyczucie muzyczne i niesamowitą spontaniczność podczas koncertów i milong.

Obydwa koncerty to niewątpliwa gratka nie tylko dla fanów tanga argentyńskiego.

Kielecki Teatr Tańca
DZIADEK DO ORZECHÓW

Opowieść o Klarze, która otrzymała od Mikołaja lalkę - dziadka do orzechów. Zauroczona prezentem dziewczynka, po dniu pełnym emocji, zapada w magiczny sen. Jej pragnienie spotkania miłości sprawia, że dziadek do orzechów przeistacza się w pięknego Młodzieńca, którego Klara obdarza silnym uczuciem. Razem, z pomocą zabawek, pokonują armię myszy i odbywają przedziwny spacer po odmienionej galerii handlowej. Przedmioty ze sklepowych półek ożywają i zabierają naszych bohaterów w taneczną podróż dookoła świata. Klara i Młodzieniec swoją wędrówkę rozpoczynają w cukierni, smakując torty, cukierki, precelki i lody. Będąc w sklepie z butami, tańczą taniec hiszpański, w kawiarni aromatyczna kawa przenosi ich w arabski Bliski Wschód. Świat chiński to sklep z porcelaną i porcelanowym młotkowym rozbójnikiem. Swoją wędrówkę kończą w kwiaciarni, gdzie Klara zamienia się w białą różę, a Młodzieniec w ogrodnika. Pragnienie Klary o wymarzonej miłości znajdzie spełnienie w ślubie z Młodzieńcem i weselu, na którym bawią się wszystkie.
 

 

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA - zdjęcie w treści  nr 6

 

XXIV KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, scena | sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1

24 września 2017

godz. 19.00
Soyka & Cracow Singers
SHAKESPEARE A CAPPELLA

Bilet 80 zł, ulgowy 70 zł, balkon 65 zł - z Kartą mieszkańca bilety tańsze o 10 zł

26 września 2017

godz. 19.00
Maciej Grzybowski
RECITAL FORTEPIANOWY

Bilet 40 zł, ulgowy 30 zł, balkon 25 zł - z Kartą mieszkańca bilety tańsze o 10 zł

29 września 2017

godz. 19.00
Stanisława Celińska
z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko
ATRAMENTOWA

Bilet 80 zł, ulgowy 70 zł, balkon 65 zł - z Kartą mieszkańca bilety tańsze o 10 zł

30 września 2017

godz. 19.00
OD SCHUBERTA DO PIAZZOLLI

Piotr Pławner - skrzypce
Isabella Klim - wiolonczela
Piotr Malajczyk - fortepian

Bilet 40 zł, ulgowy 30 zł, balkon 25 zł - z Kartą mieszkańca bilety tańsze o 10 zł

1 października 2017


godz. 18.00
KROŚNIEŃSKA LEKCJA MUZYKI FUNDACJI PADEREWSKIEGO
Koncert w wykonaniu pedagogów, uczniów i absolwentów krośnieńskich szkół muzycznych

Wejściówki: cegiełki na rzecz Fundacji

8 października 2017


godz. 18.00
RECITAL MŁODYCH TALENTÓW

Kacper Żaromski - fortepian
Jan Chłap - flet

Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie
pod dyrekcją Magdaleny Sokołowskiej-Faryj

Wejściówki: bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie RCKP

12 października 2017

godz. 19.00
Roberto Siri Quinteto
TANGA ARGENTYŃSKIE

Koncert pod honorowym patronatem Ambasady Argentyny

Bilet 50 zł, ulgowy 40 zł, balkon 35 zł - z Kartą mieszkańca bilety tańsze o 10 zł

15 października 2017

godz. 16.00
Dziadek do orzechów
Kielecki Teatr Tańca

Bilet dla 1 osoby 20 zł, dla 2 osób 36 zł, dla 3 osób 48 zł, dla 4 osób 56 zł, dla 5 osób 65 zł

16 października 2017


godz. 9.00
Dziadek do orzechów
Kielecki Teatr Tańca

PRZEDSTAWIENIE W RAMACH PROGRAMU EDUKACYJNEGO GMINY KROSNO SZTUKA.OBECNY!

Bilet 13 zł

----

Bilety w sprzedaży w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek - piątek 10.00-13.00 oraz 14.30-17.30
sobota 10.00-14.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie