Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Krosna radni podjęli uchwałę w zakresie przystąpienia do prac nad programem wspierania rodzin wielodzietnych. Podjęto także decyzje w zakresie szczegółowego określenia sposobu świadczenia usługi odbierania odpadów,a także przyjęto program opieki nad zwierzętami. Zobacz nad czym jeszcze obradowali krośnieńscy radni.
Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie za rok 2012.
jednogłośnie "za"
Sprawozdanie z Rocznego programu współpracy Gminy Krosno z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za 2012 rok.
jednogłośnie "za"
jednogłośnie "za"
Komisja Rewizyjna Rady Miasta Krosna, zgodnie z planem pracy na 2012 r. dokonała kompleksowej kontroli działalności Prezydenta w zakresie wydawania decyzji administracyjnych i pozwoleń na budowę od okresu złożenia wniosku do wydania decyzji i pozwolenia, za okres od 2010 do końca I półrocza 2012 r.
Z przeprowadzonej kontroli sporządzono protokół pokontrolny, który został przedstawiony kontrolowanemu, tj. Prezydentowi Miasta Krosna. Do przedstawionego protokołu zawierającego wnioski i zalecenia pokontrolne kontrolowany nie wniósł uwag, ani zastrzeżeń.
W związku z powyższym członkowie Komisji Rewizyjnej opracowali projekt uchwały zawierający następujące wnioski pokontrolne :
- Podczas kontroli Komisji Rewizyjnej nie stwierdzono uchybień postępowania administracyjnego w Wydziale Urbanistyki oraz Biurze Architektury UM.
- Wyrywkowo sprawdzona dokumentacja przygotowywana i prowadzona jest przejrzyście i czytelnie.
Głosowanie:
jednogłośnie "za"
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie uchwalenia Programu profilaktyki i promocji zdrowia dla mieszkańców miasta Krosna na 2013 rok
Opracowanie i realizacja oraz ocena efektów programów zdrowotnych wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców należy do zadań własnych gminy w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Obowiązek ten wynika z art. 7 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn.zm.).
Miasto Krosno realizując zadania w zakresie promocji i ochrony zdrowia, od kilku lat podejmuje działania w celu poprawy zdrowia oraz jakości życia mieszkańców poprzez organizowanie akcji profilaktycznych oraz finansowanie programów prewencyjnych, które uzupełniają zakres świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Działania te są pozytywnie odbierane przez mieszkańców miasta Krosna.
W trosce o zapewnienie kontynuacji przedsięwzięć na rzecz zaspakajania potrzeb zdrowotnych mieszkańców opracowano „Program profilaktyki i promocji zdrowia dla mieszkańców miasta Krosna na 2013 rok”, który jest integralną częścią „Strategii rozwiązywania problemów społecznych na lata 2011 - 2016”. Program został opracowany na podstawie danych demograficzno – epidemiologicznych dla mieszkańców miasta Krosna.
Środki finansowe na realizację „Programu profilaktyki i promocji zdrowia dla mieszkańców miasta Krosna na 2013 rok”, wydzielone zostały w budżecie Gminy Krosno na rok 2013, w ramach Funduszu Programy Polityki Zdrowotnej – Dz. 851 rozdz. 85149 w łącznej wysokości 100 000,00 zł.
za: 20
wstrzymało się: 1(Klub Samorządowy)
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie przyjęcia Programu Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej w Krośnie na lata 2013-2015
Do zadań własnych powiatu i gminy określonych w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ( Dz.U. Nr 149, poz. 887 z póź. zmianami) należy opracowanie i realizacja trzyletnich programów dotyczących rozwoju pieczy zastępczej. Program zawiera zadania powiatu i gminy nałożone cytowaną ustawą, w tym określenie corocznego limitu nowo tworzonych rodzin zastępczych zawodowych. Trzyletni program rozwoju pieczy zastępczej na lata 2013 – 2015 stanowi podstawę budowanego efektywnego systemu rozwoju różnorodnych form pieczy zastępczej w gminie Krosno.
jednogłośnie "za"
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie przystąpienia do opracowania programu wspierania rodzin wielodzietnych
Rodziny wielodzietne, nawet jeżeli oboje rodziców pracuje, mają o wiele wyższe wydatki związane z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb, gdyż są one mnożone przez liczbę dzieci w rodzinie. Bardzo często dzieci z tych rodzin nie mają możliwości uczestniczenia w dodatkowych zajęciach rozwijających ich zainteresowania, korzystania z różnorodnych ofert instytucji kulturalno – sportowo – rekreacyjnych, czy wyjazdu na letni lub zimowy wypoczynek.
Kupno biletów na basen, czy pójście całą rodziną (np. z czwórką dzieci) do kina stanowi spory wydatek, w związku z czym rodziny te rezygnują z takich form rekreacji.
Pomoc rodzinom wielodzietnym może polegać na dofinansowaniu do stałych opłat, które każda rodzina ponosi (wywóz śmieci, zużycie wody, kanalizacja) lub dofinansowaniu do biletów na korzystanie z obiektów sportowych, do udziału w imprezach kulturalnych, sportowych, czy do przejazdów Miejską Komunikacją Samochodową.
Program wspierania rodzin wielodzietnych określi obszary, w których rodziny byłyby objęte pomocą wyrównywania dostępności rodzin wielodzietnych do różnorodnych form życia społecznego oraz określi wysokość środków finansowych przeznaczonych na powyższe wsparcie.
Uchwała Rady Miasta Krosna zmieniająca uchwałę w sprawie utworzenia samorządowego zakładu budżetowego pod nazwą „Centrum Integracji Społecznej w Krośnie” i nadania mu statutu
Termin rozpoczęcia statutowej działalności Centrum Integracji Społecznej w Krośnie został ustalony wstępnie na dzień 1.04.2013 r. Ze względu na konieczność adaptacji pomieszczeń w budynku przy ul. Mickiewicza 31 na potrzeby nowopowstającej jednostki, od początku 2013 roku prowadzono niezbędne działania, zmierzające do stworzenia projektu przekształcenia pomieszczeń i ogłoszenia przetargu na wykonanie określonych w projekcie robót budowlanych. W chwili obecnej jest on przeprojektowywany, co oznacza wydłużenie czasu oczekiwania na ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu oraz na rozpoczęcie faktycznych robót adaptacyjnych.
Obecnie, planowany termin zakończenia robót budowlanych i wykończeniowych szacuje się na miesiące październik - listopad 2013 r., co oznacza, że dopiero po tym terminie będzie możliwe wprowadzenie tam pracowników, a następnie rekrutacja i odpowiednie przygotowanie uczestników.
Ponadto, trwa okres oczekiwania na ogłoszenie przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie otwartego konkursu ofert, w którym Gmina Krosno, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz.U. 2011 r. Nr 43, poz. 225 z późn. zm.), może ubiegać się o przyznanie dotacji na pokrycie kosztów, związanych w uruchomieniem Centrum i jego działalnością przez pierwsze 3 miesiące.
Z tego względu termin rozpoczęcia statutowej działalności Centrum Integracji Społecznej w Krośnie został przeniesiony na 1 grudnia 2013 r.
jednogłośnie "za"
Uchwała Rady Miasta Krosna zmieniająca uchwałę w sprawie nadania Statutu dla Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Krośnie
W związku ze zmianą rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. z 2012 r. poz. 964) i nowelizacją ustawy o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 2104 z późn.zm.) oraz w związku z decyzją Wojewody Podkarpackiego z dnia 20 czerwca 2012 r. w sprawie zmiany oznaczenia liczby miejsc w Domu Pomocy Społecznej Nr 1 w Krośnie przy ul. Żwirki i Wigury 4a dla osób przewlekle somatycznie chorych z 23 na 25 miejsc oraz osób w podeszłym wieku z 65 na 63 miejsc, zachodzi konieczność podjęcia uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu dla Domu Pomocy Społecznej Nr 1 w Krośnie w celu dostosowania do w/w przepisów prawnych.
jednogłośnie "za"
Uchwała Rady Miasta Krosna zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Krosno
W dniu 30 listopada 2012 roku Rada Miasta Krosna podjęła uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Krosno, która w dniu 12 grudnia została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego pod poz. 3109. Jej zapisy weszły w życie 26 grudnia 2012 roku.
Zmiana obowiązującego regulaminu stanowi będzie podstawą dalszych działań mających na celu wprowadzenie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście Krośnie z uwzględnieniem specyfiki zabudowy Zespołu Staromiejskiego i uwarunkowań terenowych występujących w zabudowie wielorodzinnej.
Zmiana dotyczy możliwości stosowania worków do zbierania odpadów surowcowych ze względu na ograniczenia terenowe w zabudowie Zespołu Staromiejskiego i oraz w uzasadnionych przypadkach zabudowie wielorodzinnej.
Wprowadzone zmiany mają na celu usprawnienie systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Krośnie.
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów
Przyjęta zmiana uchwały z dnia 30 listopada 2012 r. związana jest z nowelizacją ustawy z dnia 25 stycznia 2013 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która daje możliwość przejęcia przez Gminę obowiązków wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymania ich w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Wobec powyższego proponowana zmiana dotyczy przejęcia przez Gminę Krosno obowiązków określonych w art. 5 ust. 1 pkt. 1 znowelizowanej w/w ustawy w ramach opłaty ponoszonej przez mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Uchwała ta wprowadza również częstotliwość odbioru odpadów selektywnie zbieranych w obrębie Zespołu Staromiejskiego.
Zmiana obowiązującej uchwały stanowić będzie podstawą dalszych działań mających na celu wprowadzenie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście Krośnie z uwzględnieniem specyfiki zabudowy Zespołu Staromiejskiego i uwarunkowań terenowych występujących w zabudowie wielorodzinnej.
Z uwagi na dokonywane wcześniej zmiany w/w uchwały w dniu 7 lutego 2013 r. zasadnym jest opracowanie jednolitego tekstu uchwały z uwzględnieniem dotychczasowych zmian.
Biorąc powyższe pod uwagę, uchwalenie niniejszej uchwały jest uzasadnione.
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie przyjęcia na rok 2013 programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Krosna
Konieczność podjęcia uchwały wynika z zapisu art. 11a ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi że rada gminy określa corocznie do dnia 31 marca program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności.
Celem programu jest przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, w szczególności psów i kotów, zapewnienie zwierzętom prawidłowej opieki, ograniczenie populacji zwierząt bezdomnych i wolno żyjących poprzez sterylizację i kastrację zwierząt oraz elektroniczne znakowanie psów.
Realizacja programu wpłynie na poprawę warunków bytowania zwierząt a także stanu sanitarnego i epidemiologicznego na terenie miasta.
Projekt programu został pozytywnie zaopiniowany przez Krośnieńskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt i Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Krośnie. Powiatowy Lekarz Weterynarii negatywnie zaopiniował projekt uchwały, gdyż nie sprecyzowano do jakiego schroniska będą kierowane zwierzęta i czy podpisano stosowną umowę. Nie wskazuje się schroniska w uchwale, ponieważ nie ma możliwości podpisania umowy. Obecnie schroniska są przepełnione i ograniczają możliwość przyjmowania zwierząt do terenów gminy, na której są zlokalizowane. Problem ten dotyczy terenu całego kraju. Obecnie na terenie OSP Turaszówka funkcjonuje gminne przytulisko dla zwierząt. W roku bieżącym planowany jest remont budynku gospodarczego w celu utworzenia kociarni i części socjalnego. Przytulisko funkcjonuje od kwietnia 2012r. W ubiegłym roku zostało adoptowanych 31 psów i 2 koty, ponadto czasowo przebywały także psy, które posiadały właścicieli. Zwierzęta są pod opieką lekarza weterynarii, zatrudniona jest także osoba, która na bieżąco sprząta kojce oraz uzupełnia karmę i wodę. Wolontariusze z Krośnieńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt pomagają w socjalizacji zwierząt i organizowaniu akcji adopcyjnych. Tak więc pomimo formalnego braku schroniska udało się zapewnić warunki umożliwiające skuteczne działania w zakresie ograniczenia bezdomności zwierząt na terenie miasta Krosna.
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Krosna „Centrum I”
Działając na podstawie art. 17 pkt. 14 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U z 2012r. poz. 647 z późn. zm.) Prezydent Miasta Krosna przedstawia Radzie Miasta Krosna do uchwalenia projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Centrum I”.
- Rada Miasta Krosna na podstawie art. 18 ust 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym w dniu 30 sierpnia 2012r. podjęła uchwałę Nr XXXII/508/12 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Centrum I”.
- Na terenie objętym opracowaniem obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum I”, uchwalonego uchwałą Nr IV/43/98 Rady Miasta Krosna z dnia 29 grudnia 1998r., ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego Nr 4 z dnia 25 marca 1999r.
- Miasto Krosno posiada Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krosna (przyjęte uchwałą Nr XXXVII/834/98 Rady Miejskiej w Krośnie z dnia 15 czerwca 1998r. zmienione uchwałami Rady Miasta Krosna Nr LIII/1001/06 z dnia 26 lipca 2006r. oraz Nr LVII/1045/10 z dnia 29 marca 2010r.)
- Projekt zmiany planu został sporządzony zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
II. Tryb formalno – prawny sporządzenia zmiany planu „Centrum I”
- Po podjęciu przez Radę Miasta Krosna uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Centrum I”, Prezydent Miasta Krosna, jako organ wykonawczy kolejno:
1) ogłosił w prasie miejscowej, przez obwieszczenie na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej o przystąpieniu do sporządzenia zmiany planu, określając formę, miejsce i termin składania wniosków do zmiany planu, w terminie nie krótszym niż 21 dni od daty ukazania się ogłoszenia,
2) zawiadomił na piśmie o podjęciu uchwały instytucje i organy właściwe do uzgadniania i opiniowania projektu zmiany planu,
3) sporządził projekt zmiany planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko rozpatrując złożone wnioski i uwzględniając ustalenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krosna,
4) uzyskał opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Krośnie,
5) przekazał projekt zmiany planu właściwym organom i instytucjom do uzgodnień oraz zaopiniowania,
7) wyłożył projekt zmiany planu do publicznego wglądu oraz przeprowadził dyskusję publiczną nad przyjętymi w zmianie planu rozwiązaniami.
2. Stawka procentowa, na podstawie której nalicza się opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości została ustalona w wysokości 30 %.
3. Przed przystąpieniem do sporządzenia zmiany planu miejscowego zostało sporządzone opracowanie ekofizjograficzne.
Uchwalenie zmiany planu umożliwi zagospodarowanie terenów dotychczas przeznaczonych pod poszerzenie obszaru kolejowego i zieleń izolacyjną na potrzeby istniejących w sąsiedztwie usług wraz z towarzyszącą funkcją mieszkaniową.
Prezydent Miasta wykonał powierzone zadanie w sposób zgodny z procedurą sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zawartą w art. 17 w/w ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W związku z powyższym rekomenduje Radzie Miasta projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Centrum I” do uchwalenia.
Lista nieuwzględnionych uwag wniesionych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu zmiany planu
Projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Krosna „Centrum I” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 6 do 27 lutego 2013r. Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie odbyła się w dniu 27 lutego 2013r. Termin składania uwag upłynął z dniem 13 marca 2013r.
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Krosna - „Krościenko V”
- Rada Miasta Krosna na podstawie art. 18 ust 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym w dniu 30 sierpnia 2012r. podjęła uchwałę Nr XXXII/511/12 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Krościenko V”.
- Na terenie objętym opracowaniem obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Krościenko V”, uchwalonego uchwałą Nr XV/325/99 Rady Miasta Krosna z dnia 29 grudnia 1999r., ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego Nr 12 z dnia 29 lutego 2000r
- Miasto Krosno posiada Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krosna (przyjęte uchwałą Nr XXXVII/834/98 Rady Miejskiej w Krośnie z dnia 15 czerwca 1998r. zmienione uchwałami Rady Miasta Krosna Nr LIII/1001/06 z dnia 26 lipca 2006r. oraz nr LVII/1045/10 z dnia 29 marca 2010r.)
- Projekt zmiany planu został sporządzony zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
II. Tryb formalno – prawny sporządzenia zmiany planu „Krościenko V”
1. Po podjęciu przez Radę Miasta Krosna uchwały nr XXXII/511/12 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Krościenko V”, Prezydent Miasta Krosna, jako organ wykonawczy kolejno:
1) ogłosił w prasie miejscowej, przez obwieszczenie na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej o przystąpieniu do sporządzenia zmiany planu, określając formę, miejsce i termin składania wniosków do zmiany planu, w terminie nie krótszym niż 21 dni od daty ukazania się ogłoszenia,
2) zawiadomił na piśmie o podjęciu uchwały instytucje i organy właściwe do uzgadniania i opiniowania projektu zmiany planu,
3) sporządził projekt zmiany planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko rozpatrując złożone wnioski i uwzględniając ustalenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krosna,
4) uzyskał opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Krośnie,
5) przekazał projekt zmiany planu właściwym organom i instytucjom do uzgodnień oraz zaopiniowania,
7) wyłożył projekt zmiany planu do publicznego wglądu oraz przeprowadził dyskusję publiczną nad przyjętymi w zmianie planu rozwiązaniami.
2. Stawka procentowa, na podstawie której nalicza się opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości została ustalona w wysokości 30 %.
3. Przed przystąpieniem do sporządzenia zmiany planu miejscowego zostało sporządzone opracowanie ekofizjograficzne.
Uchwalenie zmiany planu umożliwi rozwój usług z zakresu opieki zdrowotnej, o które wnioskował właściciel nieruchomości, prowadzący obecnie działalność w tym zakresie.
Prezydent Miasta wykonał powierzone zadanie w sposób zgodny z procedurą sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zawartą w art. 17 w/w ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W związku z powyższym rekomenduje Radzie Miasta projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Krościenko V” do uchwalenia.
Lista nieuwzględnionych uwag wniesionych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu zmiany planu
Projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Krosna „Krościenko V” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 6 do 27 lutego 2013r. Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie odbyła się w dniu 27 lutego 2013r. Termin składania uwag upłynął z dniem 13 marca 2013 r.
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Przemysłowa I”
- Rada Miasta Krosna na podstawie art. 18 ust 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym w dniu 29 czerwca 2012r. podjęła uchwałę Nr XXXI/473/12 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Przemysłowa I”
- Na terenie objętym opracowaniem obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Przemysłowa I”, uchwalonego uchwałą Nr XVIII/227/11 Rady Miasta Krosna z dnia 31 sierpnia 2011r., ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego Nr 159 poz. 2301 z dnia 5 października 2011r
- Miasto Krosno posiada Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krosna (przyjęte uchwałą Nr XXXVII/834/98 Rady Miejskiej w Krośnie z dnia 15 czerwca 1998r. zmienione uchwałami Rady Miasta Krosna Nr LIII/1001/06 z dnia 26 lipca 2006r. oraz nr LVII/1045/10 z dnia 29 marca 2010r.)
- Projekt zmiany planu został sporządzony zgodnie z w/w ustawą z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
II. Tryb formalno – prawny sporządzenia zmiany planu „Przemysłowa I”
1. Po podjęciu przez Radę Miasta Krosna uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Przemysłowa I”, Prezydent Miasta Krosna, jako organ wykonawczy kolejno:
1) ogłosił w prasie miejscowej, przez obwieszczenie na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej o przystąpieniu do sporządzenia zmiany planu, określając formę, miejsce i termin składania wniosków do zmiany planu, w terminie nie krótszym niż 21 dni od daty ukazania się ogłoszenia,
2) zawiadomił na piśmie o podjęciu uchwały instytucje i organy właściwe do uzgadniania i opiniowania projektu zmiany planu,
3) sporządził projekt zmiany planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko rozpatrując złożone wnioski i uwzględniając ustalenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krosna,
4) uzyskał opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej w Krośnie,
5) przekazał projekt zmiany planu właściwym organom i instytucjom do uzgodnień oraz zaopiniowania,
7) wyłożył projekt zmiany planu do publicznego wglądu oraz przeprowadził dyskusję publiczną nad przyjętymi w zmianie planu rozwiązaniami.
2. Stawka procentowa, na podstawie której nalicza się opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości została ustalona w wysokości 30 %.
3. Przed przystąpieniem do sporządzenia zmiany planu miejscowego zostało sporządzone opracowanie ekofizjograficzne.
Decyzją znak: ULC-LTL-1/5021-0013/01/12 z dnia 18 stycznia 2012r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego dokonał m.in. zmiany powierzchni ograniczających wysokość obiektów budowlanych i naturalnych w otoczenia lotniska, wobec czego istnieje możliwość zwiększenia wysokości zabudowy w terenie obiektów produkcyjno - usługowych (teren 39.PU) z dopuszczonych obecnie 7m na 12m. Zwiększenie wysokości zabudowy znacznie uatrakcyjni teren inwestycyjny oraz umożliwi jego lepsze zagospodarowanie.
Prezydent Miasta wykonał powierzone zadanie w sposób zgodny z procedurą sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zawartą w art. 17 w/w ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W związku z powyższym rekomenduje Radzie Miasta projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna „Przemysłowa I” do uchwalenia.
Lista nieuwzględnionych uwag wniesionych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu zmiany planu
Projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Krosna „Przemysłowa I” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 6 do 27 lutego 2013r. Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie odbyła się w dniu 27 lutego 2013r. Termin składania uwag upłynął z dniem 13 marca 2013r.
Do wyłożonego projektu planu w dniu 11 marca 2013 r. wpłynęła 1 uwaga Komitetu Obrony Lotniska w Krośnie ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno. Wg składających uwagę ustanowienie strefy inwestycyjnej na wyłączonym z południowej części obszarze lotniska oraz jego zabudowa obiektami o wysokości do 12m jest decyzją błędną. Prowadzi do wzrostu zagrożeń przy wykonywaniu operacji lotniczych, szczególnie przy wiatrach południowych.
Uwaga została w całości nieuwzględniona. Teren produkcji 39.PU został wprowadzony w pierwotnej uchwale, zwiększenie maksymalnej wysokości z obowiązujących 7 m do 12 m nie narusza ograniczeń zabudowy związanych z bezpośrednim sąsiedztwem lotniska, a projekt zmiany planu uzyskał pozytywne uzgodnienie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
za: 15
przeciw: 6 (PiS)
Uchwała Rady Miasta w Krośnie w sprawie wyrażenia zgody na włączenie gruntów położonych na terenie Miasta Krosna do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Krakowski Park Technologiczny”
Firma Cell – Fast Sp. z o.o., która prowadzi działalność gospodarczą na terenie Podstrefy Krosno Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Krakowski Park Technologiczny”, zwróciła się o wyrażenie zgody na rozszerzenie strefy o nieruchomości będące jej własnością, przylegające bezpośrednio do nowo wybudowanego zakładu produkcyjnego przy ul. Drzymały 41. Inwestor posiada zezwolenie nr 101/2012 z dnia 3 stycznia 2012 r. na prowadzenie działalności na terenie krośnieńskiej podstrefy Krakowskiego Parku Technologicznego i w związku z nową inwestycją utworzył na terenie Krosna 20 nowych miejsc pracy.
Realizacja rozpoczętej inwestycji wymaga powiększenia terenu strefy o działki położone w Obrębie Białobrzegi nr 141/4, 192/2, 193/3, 194/5, 195/1, o łącznej powierzchni 0,2098 ha. Przepis art. 5 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych przewiduje możliwość rozszerzenia terenu strefy o grunty prywatne, w przypadku, gdy realizacja rozpoczętej inwestycji wymaga zwiększenia terenu strefy o nie więcej niż 2 ha.
Wyrażenie zgody przez Radę Miasta jest spełnieniem warunku określonego w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych i umożliwia podjęcie dalszych działań zmierzających do objęcia terenu strefą. Zgodnie z przytoczoną ustawą, strefę ustanawia Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Z wnioskiem do Rady Ministrów występuje minister właściwy do spraw gospodarki po uzyskaniu opinii zarządu województwa oraz zgody rady gminy właściwej ze względu na położenie strefy.
Podjęcie uchwały nie pociąga za sobą skutków finansowych dla Budżetu Miasta Krosna.
Z powyższych względów podjęcie uchwały jest w pełni uzasadnione.
Uchwały Rady Miasta Krosna w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości na czas nieoznaczony
jednogłośnie "za"
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie nabycia nieruchomości
Działka nr 2758 o pow. 0,1206 ha, położona w Krośnie w obrębie ewidencyjnym Krościenko Niżne stanowi współwłasność : Barbary Drozd, Zbigniewa Zajdel, Doroty Muszyńskiej, Janusza Zajdel, Dariusza Zajdel i Agaty Kandefer wszyscy po 1/6 części.
Działka ta leży w terenie, dla którego brak jest ważnego planu zagospodarowania przestrzennego. Według projektu drogi „G” działka położona jest w najbliższym sąsiedztwie projektowanego ronda mającego tam powstać ( skrzyżowanie ul. Sikorskiego z projektowaną drogą „G” ).
Obecnie jest możliwe nabycie 5/6 części przedmiotowej nieruchomości. Z jednym ze współwłaścicieli nie ma możliwości skontaktowania się ( niemożliwym jest ustalenie jego adresu).
Gmina Krosno wyżej wymienioną działkę nabywa do gminnego zasobu nieruchomości. Cena zakupu nieruchomości zostanie ustalona na postawie przeprowadzonych negocjacji, które rozpoczęto od kwoty 10,00 zł/m2 .
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie sprzedaży nieruchomości
Działki oznaczona wg operatu ewidencji gruntów miasta Krosna , obręb ewidencyjny Białobrzegi numerami: 2119 o pow. 581 m2 obj. KW 58910, 2122 o pow. 1730 m2 obj. KW 64418, 2125 o pow. 1931 m2 obj. KW 82737, 2198 o pow. 1884 m2 obj. KW 11849, 2199 o pow. 952 m2 obj. KW 61252, 2200 o pow. 989 m2 obj. KW 35979 położone przy ul. Białobrzeskiej , stanowią własność Gminy Krosno.
Plan zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowej nieruchomości utracił ważność z dniem 1 stycznia 2003r. Obecnie sposób zagospodarowania można określić w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zgodnie z projektem zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krosna nieruchomość ta położona będzie w kompleksie terenów zieleni.
Nabyciem nieruchomości zainteresowany jest Pan Przemysław Cieplik.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami, sprzedaż tych nieruchomości może nastąpić w trybie przetargu zorganizowanego na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości, po wykonaniu wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego.
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2013 rok
Zwiększa się plan dochodów i wydatków budżetowych o 345.592 zł, w tym:
a/ 307.880 zł – ze środków europejskich na projekt Czas na aktywność w Gminie Krosno. Łączna wartość projektu, który będzie realizowany przez MOPR, to 344.000 zł, w tym udział własny Gminy w formie wypłat świadczeń dla osób objętych programem szkoleń – 36.120 zł (środki przesunięto z wydatków będących w dyspozycji MOPR zaplanowanych na wypłatę zasiłków celowych),
b/ 35.000 zł – z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów na zajęcia sportowe dla dzieci z klas I szkół podstawowych miasta Krosna na basenie. Łącznie na zajęcia przeznaczone zostanie 70.000 zł, w tym 35.000 zł udział własny Gminy (środki przesunięte w wydatków będących w dyspozycji Wydz. Kultury, Sportu i Turystyki, w tym na pozostałe zadania w zakresie kultury fizycznej oraz promocję miasta),
c/ 2.712 zł – odszkodowanie za zniszczone mienie (oświetlenie uliczne), które przeznaczone zostanie na naprawę szkody.
Ponadto z wydatków na Rozbudowę i przebudowę obwodnicy miasta Krosna w ciągu drogi krajowej nr 28 wyodrębnia się wydatki na promocję projektu.
Po wprowadzonych autopoprawkach według stanu na 27 marca br.
4. Planowane na koniec 2013 r. zadłużenie z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek, w tym z tytułu
5.Planowane spłaty z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek wraz z należnymi odsetkami od kredytów pożyczek oraz potencjalnych spłat wynikających z udzielonych poręczeń: 26 152 195 zł
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krosna
a/ w planie dochodów i wydatków budżetowych, w tym dochodów i wydatków finansowanych środkami europejskimi,
b/ zmianą w wykazie przedsięwzięć w zakresie wydatków zaplanowanych na Rozbudowę i przebudowę obwodnicy miasta Krosna w ciągu drogi krajowej nr 28,
wprowadza się do Wieloletniej Prognozy Finansowej aktualne dane w tym zakresie, dostosowując jednocześnie do obowiązującego wzoru z systemu Bestia. Nowe brzmienie otrzymują więc Załączniki Nr 1 i Nr 2 oraz objaśnienia w WFP.
Uchwała Rady Miasta Krosna w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu pod nazwą „Czas na aktywność w Gminie Krosno” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2013-2015, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytetu VII, Działania 7.1, Poddziałania 7.1.2
Celem głównym projektu „ Czas na aktywność w gminie Krosno” jest zwiększenie aktywności społecznej, zawodowej i edukacyjnej poprzez przygotowanie 140 uczestników projektu, do wejścia lub powrotu na rynek pracy. Cel ten będzie realizowany poprzez cele szczegółowe, zmierzające do wzrostu kompetencji życiowych i społecznych uczestników, podniesienia ich umiejętności, kwalifikacji zawodowych i wykształcenia, zdobycia wiedzy w zakresie predyspozycji zawodowych oraz do zwiększenia motywacji uczestników projektu do podejmowania aktywności zawodowej.
W ramach projektu zaplanowano w okresie jego realizacji 12 szkoleń zawodowych, treningi pracy, treningi kompetencji społecznych oraz indywidualne doradztwo zawodowe. Przewidziano także utworzenie grup wsparcia dla kobiet z niepełnosprawnymi dziećmi, kobiet 50 + i mężczyzn 50+.
Z uczestnikami projektu zawarte zostaną kontrakty socjalne, w ramach których objęci oni zostaną wsparciem finansowym w postaci świadczeń pomocy społecznej oraz pracą socjalną. Celem jej będzie pomoc udzielona uczestnikom i ich rodzinom we wzmocnieniu lub odzyskaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społeczno – zawodowych.