Już po raz dziewiętnasty przedstawiciele krośnieńskich organizacji pozarządowych mieli okazję spotkać podczas Forum Organizacji Pozarządowych. Forum odbyło się 15 kwietnia br. w sali Senackiej PWSZ przy ul. Rynek 1.
Takie spotkania to okazja do przedstawienia doświadczeń krośnieńskich organizacji pozarządowych, ale także wymiany poglądów i poznania nowych możliwości działania z różnych dziedzin aktywności społecznej.
Jednym z pierwszych punktów forum było sprawozdanie z realizacji rocznego Programu współpracy Gminy Krosno z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za rok 2012. Julita Jaśkiewicz – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia przedstawiła zebranym jak wygląda realizacja poszczególnych zadań i współpraca pozafinansowa. Wyróżniła także organizacje, które otrzymały największe dotacje. Miasto Krosno przekazało krośnieńskim organizacjom pozarządowym środki finansowe na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej, działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz zadań z zakresu kultury, sportu i turystyki na kwotę ponad 3,5 mln zł.
Wśród gości XIX forum był Dawid Lasek – wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, który wygłosił prelekcję na temat programu współpracy transgranicznej w ramach „Karpackiego Forum Organizacji Pozarządowych”. Pokazał obszary działalności KFOP, zakres działania oraz zachęcił organizacje pozarządowe do składania wniosków w ramach Funduszu Study Tour oraz Funduszu Promocji Lokalnego Eksportu dotyczące projektu „Alpejsko Karpacki Most Współpracy” finansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Podczas Forum mieliśmy również okazję zapoznać się z dobrymi praktykami w Stowarzyszeniu, które przedstawił Sławomir Spaczyński – członek Stowarzyszenia na rzecz rozwoju powiatu kolbuszowskiego NIL - z Kolbuszowej. Opowiedział o działalności Stowarzyszenia, które związane jest z ekonomią społeczną i gospodarczą oraz realizacją projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Zachęcał również krośnieńskie organizacje do zakładania spółdzielni socjalnych na przykładzie prowadzonej przez nich spółdzielni „Smak”. Podkreślał potrzebę zatrudniania osób niepełnosprawnych i aktywizację osób bezrobotnych.
Po wystąpieniach gości członkowie krośnieńskich organizacji pozarządowych chętnie zabrali głos dzieląc się swoimi doświadczeniami w ramach dyskusji otwartej.
Głos w dyskusji zabrały kolejno osoby:
Joanna Janocha - Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie. Przedstawiła historię Stowarzyszenia, którego podopieczni przygotowali poczęstunek dla gości obecnych na Forum.
Anita Rembiesa – doradca mobilny Karpackiego NGO, która gratulowała władzom miasta otrzymanego tytułu: „Gmina Najbardziej przyjazna III Sektorowi”.
Swoimi spostrzeżeniami podzielili się również Wiesław Nowak, Adam Ferenc, Danuta Kowalczyk i Małgorzata Busz - Perkins.
XIX Forum po raz kolejny stało się miejscem dla dialogu, wymiany doświadczeń na temat kształtu i dalszego rozwoju krośnieńskich organizacji pozarządowych oraz roli jaką powinny one pełnić w mieście Krośnie.