1910436014.jpg
09.09.2014

XI Galicja Blues Festival

Galicja Blues Festival, to nieprzerwanie widniejąca na mapie wydarzeń bluesowych w Polsce krośnieńska impreza, zainicjowana w 2004 r. przez dwóch bluesmanów: Roberta Lenerta i Łukasza Gorczycę. Dziś posiada już ugruntowaną pozycję, a atmosfera panująca podczas festiwalu jest doceniana także poza granicami Polski. O renomie Galicji świadczy fakt, iż zgłoszeń do festiwalu z każdym rokiem przybywa, a poziom wykonawczy można spokojnie określić jako profesjonalny. Dodatkowo zarówno wykonawcy, jurorzy jak i zaproszeni goście bardzo ciepło wyrażają się o samym festiwalu, podkreślając najczęściej doskonałe przygotowanie organizacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem akustyków i oświetleniowców. To daje organizatorom siłę do działania oraz przyciągania wykonawców bluesowych z najwyższej półki Polskiej oraz światowej. Wszak na krośnieńskiej scenie pojawiały się takie nazwiska jak: Tadeusz Nalepa, Sławek Wierzcholski, Irek Dudek, Jan Litecky Sveda czy Griff Hamlin, co samo w sobie powinno wystarczyć za rekomendację Galicja Blues Festival.

 


XI edycja odbędzie się w dniach 17 – 19 września i oprócz przesłuchań konkursowych będzie obfitowała w wykonawców dużego formatu.

 

 

 XI Galicja Blues Festival - zdjęcie w treści

 

 

Na gościnnej scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza pojawią się:

Trio MONKEY JUNK pochodzi z Ottawy i od lat jest gwiazdą kanadyjskiego środowiska bluesowego, które regularnie przyznaje im swoje trofea, „Maple Blues Awards” (za rok 2013 otrzymali ich aż pięć!). Cieszą się uznaniem szeroko rozumianej kanadyjskiej sceny muzycznej, o czym świadczy fakt, że mają na koncie statuetkę “Juno”, czyli kanadyjski odpowiednik nagrody Grammy. Zaś dowodem na to, że ich sława przekracza granice jest trofeum przyznane im przez Amerykanów w 2010 r.: Blues Music Award dla Debiutu Roku.

 

 XI Galicja Blues Festival - zdjęcie w treści  nr 1

 


Choć znają się od lat - bo od lat przewijali się przez te same sceny i obracali w tym samym środowisku - pomysł na założenie zespołu pojawił się w 2008 roku. Od razu zdecydowali, że w składzie nie będzie basu. Szybko wybrali nazwę nagrali debiutancką płytę,”Tiger In Your Tank”. Ale jeszcze szybciej ruszyli w trasę: w sześć miesięcy przejechali całą Kanadę, co zaowocowało zdobyciem pierwszej nominacji do Maple Blues Award jeszcze przed wydaniem płytowego debiutu! W styczniu 2010 pojechali do Memphis by w ramach konkursu International Blues Challenge zmierzyć się z zespołami z całego świata. Zajęli trzecie miejsce. Druga płyta, „To Behold”, zdobyła m.in. wspomnianą nagrodę Juno, a inne zaszczyty sypały się jak lawina. Najnowszy album, „All Frequencies” ukazał się w 2013 roku i zbiera same dobre recenzje. We wrześniu 2014 po raz pierwszy zagrają w naszej części Europy.

 

 

SŁAWEK WIERZCHOLSKI I NOCNA ZMIANA BLUESA
Sławek Wierzcholski to bez wątpienia najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce. Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki. Dziennikarz radiowy i prasowy.  Organizator imprez  muzycznych. Popularyzator bluesa. W roku 1986 założył grupę Nocna Zmiana Bluesa, z którą koncertował w kilkunastu krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Holandii, Grecji, Rosji, Zimbabwe i Stanach Zjednoczonych. Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał 22 płyty oraz wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Sławek koncertował i nagrywał z czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Nagrany wespół z Wojciechem Karolakiem
CD „Piątek wieczorem” zdobył w 2005 miano „Złotej Płyty”.

 

 XI Galicja Blues Festival - zdjęcie w treści  nr 2

 

Z Nocną Zmianą Bluesa otwierał koncert grupy Blues Brothers (Norymberga 1989) i B.B. Kinga (Warszawa 1996). Jest wykonawcą partii harmonijki ustnej na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów i seriali telewizyjnych, autorem muzyki do spektakli teatralnych. M.in. jest autorem oprawy muzycznej i tytułowego utworu serialu TV „Babilon.pl”, dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej, telewizyjnego kursu gry na tym instrumencie oraz wykładowcą na warsztatach instrumentalnych (m.in. w leCreusot we Francji). W roku 2014 Nocna Zmiana Bluesa obchodzi 32-lecia swojej działalności.

 

 

 

GWYN ASHTON - wirtuoz bluesowej gitary, urodził się w Walii, skąd w połowie lat 60. przeniósł się do Australii. Na gitarze zaczął grać mając 11 lat, a inspirowali go tacy muzycy jak Chuck Berry, Buddy Holly, Johnny Winter, Jimi Hendrix, Buddy Guy i Rory Gallagher. Przez wiele lat z własnym zespołem, ale także jako muzyk sesyjny i partner koncertowy największych australijskich gwiazd bluesa i rocka buduje opinię jednego z najwybitniejszych gitarzystów na Antypodach oraz wspaniałego muzyka koncertowego. W 1993 roku nagrywa swoją pierwszą płytę „Feel the Heat". Kolejna płyta „Beg, Borrow and Steel" (1996) owocuje koncertami w Australii, USA oraz w Europie. W tym  czasie Gwyn Ashton na stałe przenosi się do Europy.

 

 XI Galicja Blues Festival - zdjęcie w treści  nr 3

 

Gra ogromną ilość koncertów w wybitnym towarzystwie (Peter Green, Dr. Feelgood, Sam Brown, Nine Below Zero, Robin Trower, Wishbone Ash, Snowy White, Vanilla Fudge, The Yardbirds, Pat Travers, Tony Joe White, Steve Lukather, Walter Trout...), jest gościem festiwali bluesowych,które potwierdzają jego sławę jako wirtuoza koncertowego. W 1998 roku Riverside Records reedytuje jego płyty. Magazyn „Guitar and Bass” uznaje „Feel theHeat" albumem miesiąca, a muzyk otrzymuje propozycję występu jako gość specjalny zespołu Status Quo podczas jego brytyjskiego tournee.



 
 
 
 

LOS AGENTOS to zespół plasujący się w obszarze world music z wyraźnymi śladami jazzu, ambientu i desert bluesa. Pod nazwą LOS AGENTOS kryje się grupa muzyków kierowana przez lidera projektu Roberta Lenerta – kompozytora i autora tekstów większości utworów. Wokalistka projektu Bożena Mazur znalazła sie w finałowej 15 drugiej edycji X- Factor. Zespół jest zwycięzcą międzynarodowego festiwalu Blues Aperitiv 2013 !

 

 XI Galicja Blues Festival - zdjęcie w treści  nr 4

 

Los Agentos ma na swoim koncie występy w roli gwiazd najważniejszych polskich festiwalach bluesowych. Nagrania formacji cyklicznie goszczą w wielu stacjach radiowych w tym w radiowej „Trójce”. Zespół otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Skodaautomuzyka (nominowany do niej przez Piotra Metza).Na mocy kontraktu z partnerem z USA nagrania zespołu dystrybuowane są na całym świecie.

 
 
 

TORTILLA to jedna z nielicznych grup w Polsce grająca autentycznego bluesa elektrycznego. Czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców,  rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Największymi atutami TORTILLI są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki. Charakterystyczne dla kompozycji własnych TORTILLI są teksty autorstwa poety Waldka Ślefarskiego utrzymane w żartobliwej, liryczno-absurdalnej konwencji.

 

 XI Galicja Blues Festival - zdjęcie w treści  nr 5

 

Zespół ponad 1000 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju. Doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Występował m.in. na Przystanku Woodstock, ale także w kameralnych klubach jazzowych. Ma na swoim koncie wspólne koncerty z gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Tony McPhee, Guitar Crusher  czy Stan Webb’s Chicken Shack. Zespół znalazł się wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 części 3.

 

PRO MUSICA GRAND STANDARD ORCHESTRA

Zespół wokalno-instrumentalny, który od kilku lat tworzą uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia PRO MUSICA w Krośnie. Założycielem orkiestry jest Adam Münzberger. Z jego inicjatywy powstała również wcześniejsza formacja "Pro Musica Blues String Band" występująca w bardzo oryginalnym składzie: śpiewająca pianistka i czterech skrzypków. Z zespołem tym Adam Münzberger kilkakrotnie reprezentował szkołę w ważnych wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą. "Pro Musica Blues String Band" z sukcesem zadebiutował w II edycji Galicja Blues Festival, otwierając sobie drogę do występów w następnych latach.

 

 XI Galicja Blues Festival - zdjęcie w treści  nr 6

 

Przychylne recenzje z następnych koncertów zmobilizowały twórcę kwintetu do rozbudowy zespołu. Poszerzył grupę skrzypiec, dołączył kontrabas, grupę wiolonczel, klarnety i saksofon oraz grupę wokalną. Tak powstała formacja została nazwana Pro Musica Grand Standard Orchestra. Zespół ma w swoim repertuarze arcydzieła muzyki filmowej, jazzu, soulu, rocka oraz bluesa.

  
Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie