Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na wystawę malarstwa Tadeusza Marszałka. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 2 września o godz. 18.00. Ekspozycję można ogladać do 30 września w Galerii Szarej.
Tadeusz Marszałek oddał się malarstwu jako człowiek dojrzały, ukształtowany, w pełni świadomy swoich życiowych wyborów i ich konsekwencji. Dlatego też z ogromną determinacją i oddaniem poświęcił się nowej pasji. Będąc człowiekiem ogromnej wrażliwości i pięknego wnętrza, pełnego empatii do ludzi i świata otaczającego, miłośnikiem natury, piękna i sztuki jako artysta malarz zaczął wspaniale rozwijać swoją osobowość twórczą. Domeną i tematem przewodnim jego twórczości malarskiej stał się pejzaż i portret. Przez lata zainspirowany i zafascynowany światem przyrody, anatomią natury jest artystą, który poszukuje odpowiedzi na pytanie – jaki jest byt, jego istota i celowość. Świat form jakimi artysta operuje w malarstwie, odkrywany przez studium natury, wykreowany siłą wyobraźni, kształtem inwencji kolorystyczno-walorowych, jest wyrazem głębokich poszukiwań duchowych. Jego poszukiwania w kategorii duchowej i intuicyjnej wsparte rozumowaniem i postępowaniem wyznaczonym wiedzą , umiejętnościami, doświadczeniem i kreatywnością sprawiają, że w swojej działalności twórczej staje się prawdziwy.
Twórczość Tadeusza Marszałka powstaje w obszarze przecięcia się przestrzeni duchowej z jej zewnętrznym środowiskiem, postrzegalnym przez zmysły. Wrażliwość z jaką postrzega świat, źródła z jakich czerpie inspiracje i wiedzę określają istotę i sposoby postępowania. Przez lata doświadczeń i eksperymentów prowadzą go one do wypracowania własnego widzenia i języka malarskiego, w którym poprzez własny warsztat realizowany tradycyjnymi technikami i narzędziami, uzyskuje swą tożsamość i znaczące wartości estetyczne.
Prace malarskie Tadeusza Marszałka osiągają ciepły, przyjazny klimat. Są wykonane z pasją i talentem, w których artysta na równi traktuje pierwiastek zmysłowego piękna z siłą intensywnego życia, tworzy swoisty teatr, zamknięty w dwuwymiarowym świecie obrazu. Bardzo osobisty ogląd i recepcja otaczającego świata , zachodzących w nim procesów i zjawisk, spotkania z ludźmi, dostarczają artyście ciągle nowych inspiracji i podniet twórczych, które artystycznie przetwarzane w procesie twórczym stają się głównym źródłem jego rozwoju i ewolucji.
prof. ASP w Krakowie
Roman Kurzawski