Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza 26 stycznia (czwartek) o godz. 17.00 na wernisaż wystawy malarstwa Anny Muni "Miasto zobrazowane". Wystawa będzie czynna od 26.01 do 18.02 w Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Piwnica PodCieniami, Krosno, Rynek 5.
Uroda "krośnieńskich" obrazów i ich osobliwość zasadza się niekiedy na jakiejś szczególnej multiplikacji urbanistycznych detali, na nakładaniu się na siebie, ale w pełni czytelnych, warstw obrazów poszczególnych obiektów. Naturalne, że dawnych, że tych, które niosą w sobie minione chwile i wieki i przetrwały nieraz wyłącznie dlatego tylko, że są piękne. Owa malarska osobliwość to wyjątkowy dynamizm wobec normalnego jakby - w okolicznościach utrwalania stabilnej architektury - constans. To szczególny ruch, wirowanie; wiele z detali tych obrazów wprost wylatuje ponad; już, już zaczynają krążyć, już zdaje się, że jak u Chagalla, dwa ciała z cegieł i kamienia połączą się z bukietem wieży w zenicie - tak, to Chagallowe małżeństwo nad Witebskiem, choć tu nad krośnieńskim rynkiem kościoły i kamieniczki.
Ale jest i wyjątkowa para nad wyjątkową kamienicą, z kępą kwiecistą poniżej. Blondyna pszenicznowłosa w błękitach sukni spływającej daleko poniżej stóp i on - słodki strach na wróble w kapeluszu, pelerynie - ale to nie strach; to jakiś On zawstydzony, odwraca głowę od podobłocznej piękności, której pragnie, to wiemy - to widać, bo tak nam podpowiada dyskretnym pędzlem Anna Munia. Ona wie, jak pokazać uczucia, emocje, pragnienia; nawet intencje, marzenia swych bohaterów.
Jan Tulik
W jaskółczym ukryte locie