1644073815.jpg
21.10.2010

Wyjątkowy koncert na niezwykłym instrumencie

Pieśni i Piosenki Fryderyka Chopina w wykonaniu Moniki Fabisz (sopran) i Krzysztofa Zajdla (baryton) przy akompaniamencie fortepianu Pleyela na którym zagra Daniel Eibin będzie można usłyszeć podczas wyjątkowego koncertu w najbliższą niedzielę (24 października) w sali Pałacu Biskupiego. Organizatorem koncertu jest Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne. Koncert prowadzi Bożena Weber niejako „odkrywczyni” krośnieńskiego Pleyela

 


Koncert odbędzie się na instrumencie idealnie wpisującym się w epokę chopinowską - zabytkowym fortepianie paryskiej manufaktury Pleyel&comp.ie z ok. 1856 r. Jest to najstarszy, jedyny w pełni sprawny instrument z oryginalnym instrumentarium tej marki w Polsce, prawdziwy skarb Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

 

 

Wyjątkowy koncert na niezwykłym instrumencie - zdjęcie w treści
Pleyel to prawdziwy skarb Muzeum Podkarpackiego

 


Usłyszymy kompozycje niesłusznie spychane na margines twórczości wielkiego kompozytora, dopełniają one bowiem dzieła mistrza i noszą ślady jego geniuszu. Pieśni, bo o nich mowa, były poza tym jednym z najważniejszych gatunków muzycznych epoki romantyzmu. Skomponowane zostały na głos (sopran oraz tenor) i fortepian w latach 1827-1847. Opublikowane zostały przez Juliana Fontanę w 1859 - to wydanie zawierało 17 pieśni.  Według wspomnień Liszta, Chopin łakomie poszukiwał nowych pieśni i piosnek z kraju, a gdy jakieś słowa szczególnie zapadały mu w pamięć, siadał i pisał do nich muzykę. Poezja, która potrafiła go uwieść wychodziła spod pióra polskich poetów, z którymi nierzadko osobiście się przyjaźnił: Stefana Witwickiego, Bohdana Zaleskiego, Ludwika Osińskiego, Wincentego Pola. Sięgał też, choć rzadziej po dorobek tych największych – Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego.

 

 

Wyjątkowy koncert na niezwykłym instrumencie - zdjęcie w treści  nr 1

 


Proste, bezpretensjonalne. Ale nawiązujące do najwyższego poziomu artystycznego, do jakiego przyzwyczaił swoich słuchaczy Chopin. Piękne i pełne wdzięku. I choć muzyka tego wybitnego twórcy ma charakter uniwersalny, nie tyle ponadczasowy co eksterytorialny, to ten skromny wycinek jego pracy, ten przykład jego wielkości ma szczególny „swojski” charakter, jest przesiąknięty tym, co polskie, rodzime, zakorzenione w kraju, do którego tak przecież tęsknił.

 


Usłyszymy zatem:

  • „Życzenie” - Monika Fabisz
  • „Wiosna” - Monika Fabisz
  • „Smutna rzeka” - Monika Fabisz
  • „Hulanka” - Krzysztof Zajdel
  • „Gdzie lubi” - Monika Fabisz
  • „Precz z moich oczu” - Krzysztof Zajdel
  • „Poseł” - Monika Fabisz
  • „Śliczny chłopiec” - Monika Fabisz
  • „Melodia” - Monika Fabisz
  • „Wojak” - Krzysztof Zajdel
  • „Dwojaki koniec” - Krzysztof Zajdel
  • „Moja Pieszczotka” - Krzysztof Zajdel
  • „Nie ma czego trzeba” - Monika Fabisz
  • „Pierścień” - Krzysztof Zajdel
  • „Narzeczony” - Krzysztof Zajdel
  • „Piosnka litewska” - Monika Fabisz
  • „Lecą liście z drzewa” - Krzysztof Zajdel
  • „Czary” - Krzysztof Zajdel
  • „Dumka” - Krzysztof Zajdel

 

 

 

Wyjątkowy koncert na niezwykłym instrumencie - zdjęcie w treści  nr 2

 


ARTYŚCI

Daniel Eibin (fortepian)
Pochodzi z Krosna, jest absolwentem Liceum Muzycznego w Krośnie w klasie fortepianu Doroty Skibickiej. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, w klasie fortepianu Marka Drewnowskiego oraz Conservatoire de Musique w Genewie. Jest laureatem I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (1994), I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Antoninie (1996) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (2001). Jest także laureatem Festiwalu im. J. Hofmanna i I.J. Paderewskiego w Nałęczowie (1997). Brał udział w Festival du Printemps Sacre de la Musique we Francji (1997), dając szereg koncertów. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury (1996, 2001) oraz stypendystą Fondation Norbert Schenkel w Genewie (2004). W ramach kursów mistrzowskich pracował pod kierunkiem m.in. Janusza Olejniczaka. Lee Kum Singa, Ivana Klansky’ego, Alfonso Montecino i Eugena Indjica. Dokonał także kilku nagrań dla Polskiego Radia i telewizji. Jest wraz z Michałem Drewnowskim współtwórcą duetu fortepianowego „Doppio Espresso”, wykonującego nowoczesną muzykę poważną. W 2007 r. nakładem wydawnictwa Dux ukazała się debiutancka płyta duetu z muzyką m.in. Leonarda Bernsteina i Astora Piazzolli. Prowadzi działalność koncertową w Polsce i w Europie jako solista, a także kameralista, mający w repertuarze szerokie spektrum literatury muzycznej z przeznaczeniem na różne składy kameralne. Od roku 2002 zajmuje się także działalnością pedagogiczną.


Monika Fabisz (sopran)
Absolwentka Liceum Muzycznego w Krośnie w klasie fortepianu Krystyny Litarowicz. Naukę śpiewu rozpoczęła pod kierunkiem dr Stanisławy Mikołajczyk. Młoda artystka odnosząca sukcesy na konkursach śpiewaczych. Jest laureatką III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym dla Głosów Sopranowych. Zdobyła też I wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju. Przed dwoma laty ukończyła studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Eugeniusza Sąsiadka. Bierze udział w licznych kursach prowadzonych m.in. przez: Teresę Żylis-Gara, Chrystiana Elsnera, Petera Tschaplik’a. Obecnie nadal kształci się w zakresie wokalistyki w Studium Podyplomowym we Wrocławiu i jest związana z Operą wrocławską.


Krzysztof Zajdel (tenor)
Naukę śpiewu rozpoczął  u dr Anny Szałygi w Rzeszowie. Ukończył studia licencjackie w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a obecnie jest studentem V roku na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu prof. Marka Rzepki. Na bieżąco bierze udział w kursach mistrzowskich prowadzących przez: R. Kraczykowskiego, T. Żylis-Gara, H. Łazarska.
 

 

 

Koncert został objęty  patronatem medialnym Radia Rzeszów i w tym programie będzie transmitowany.
Serdecznie zapraszamy!
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie