Autor książek sensacyjno-przygodowych i słuchowisk radiowych - Dariusz Rekosz - spotkał się w dniu 21 września br. w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej z uczniami pięciu krośnieńskich szkół podstawowych.
Pisarz, znany m.in. z serii książek o parze szkolnych detektywów „Morsie i Pinky” oraz „Czarnym Maćku”, zaprezentował młodym czytelnikom wszystkie wydane do tej pory pozycje, zarówno te dla dzieci, jak i dorosłych. Czytając fragmenty wybranych powieści skutecznie zachęcił dzieci do sięgnięcia po jego książki po spotkaniu.
Pierwsze powieści w serii „Szkolny detektyw” wydał w 2005 roku, a do tej pory ukazało się już 20 tytułów. Ich bohaterowie rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne, narażają się na niebezpieczeństwo, przeżywają niezwykłe przygody - nierzadko poznając przy tym prawdziwą historię miejsc do których trafiają, jak np. w książce „Tajemnice starej dzwonnicy”, której akcja rozgrywa się w Środzie Śląskiej.
Z czego słynie Nottingham, ile strzał mieściło się w kołczanie średniowiecznym, co to jest ludolfina - to tylko niektóre pytania, które pisarz zadał dzieciom na spotkaniach. Odpowiedzi na nie można znaleźć w jego książkach.
W 2008 roku Dariusz Rekosz został Honorowym Ambasadorem Literatury dla Dzieci i Młodzieży Kampanii MAMA, TATA... & MYSELF, jest członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Książek dla Młodych - Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY.
Jego książka „Detektywów para - Jacek i Barbara. Tajemnicza szafa” uzyskała tytuł: Najlepsza Książka na Lato 2012.
Przez kilka lat był sędzią piłkarskim, a efektem tych zainteresowań jest wydana w 2012 roku książka pt. „Piłka nożna. O co w tym wszystkim chodzi”.
Na spotkaniach pisarz zaprezentował również fragmenty filmu z otwarcia Muzeum Hansa Klossa w Katowicach (w 2010 roku Dariusz Rekosz wydał książkę pt. „Zamach na Muzeum Hansa Klossa”), a także film promujący książkę historyczną Piotra Owcarza „Wichman. Krucjata”, w którym wcielił się w jedną z ról.
Jego ulubiona książka to - jak mówił - „Gra o Super-Mózg” Marka Słyka.
D. Rekosz pytany przez dzieci o warsztat pisarza mówi, że najfajniejsze w pisaniu jest wymyślanie książki, bo wszystko zaczyna się od pomysłu. Żartował, że pisze głównie w kuchni, bo tu najbliżej jest do lodówki.
W przygotowaniu ma cztery nowe książki, w tym m.in. biografię znanego rysownika i ilustratora Bohdana Butenki, a także Zbigniewa Rychlickiego - ilustratora Misia Uszatka.
Po spotkaniu dzieci otrzymały pamiątkowy autograf, mogły również porozmawiać z pisarzem.
Monika Machowicz