W ubiegły czwartek (27 czerwca 2013 rok) u w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukaszewicza w Krośnie podpisana została umowa o współpracy pomiędzy szkołą a Wojewódzkim Szpitalem Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie w zakresie wolontariatu uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego o profilu ratowniczo-obronnym, na rzecz szpitala. Umowę podpisali Dyrektor Szpitala-dr inż. Piotr Lenik oraz Dyrektor Szkoły-mgr Joanna Kubit.
W umowie czytamy m.in.: „Świadczenia uczniów Szkoły, zwanych dalej wolontariuszami, w ramach wolontariatu to pomoc personelowi Szpitala w doprowadzaniu pacjentów z Planowej Izby Przyjęć do właściwych oddziałów Szpitala, a także z oddziałów do zakładów i pracowni diagnostycznych…”. Młodzież już od 20 maja br. w kilkuosobowych grupach realizuje te zadania. Ich pełna zaangażowania i poświęcenia praca spotkała się z wielkim uznaniem zarówno pacjentów jak i personelu szpitala. Podpisanie umowy o współpracy pieczętuje wcześniejsze działania wolontariuszy.
Praca w krośnieńskim szpitalu pozwoli młodzieży z klas ratowniczych „Naftówki” wykorzystać posiadane umiejętności i doświadczenia, pomoże w rozwinięciu pasji oraz w zdobyciu doświadczenia w nowej, nieznanej im dziedzinie. Celem wolontariatu jest kształcenie właściwej postawy, opartej na otwartości oraz życzliwości wobec pacjentów szpitala a także personelu. Młodzież pozna także organizację pracy i funkcjonowanie krośnieńskiego szpitala.
Wolontariat w szpitalu to nowa forma praktyk przyszłych pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów. Dotychczas młodzież tych klas zabezpieczała przedmedycznie imprezy na terenie Krosna, działała w Stałej Grupie Ratowniczej przy PCK w Krośnie, wykonywała liczne pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie te zadania realizowała w ramach zajęć pozalekcyjnych realizując nowatorski program klasy ratowniczo-obronnej. Nowa forma pracy jaką jest wolontariat w szpitalu zainteresowała wielką grupę uczniów. Aż 53 z nich zdecydowało się na bezinteresowną pracę, z czego 34 w okresie wakacji, skracając znacznie swój czas na odpoczynek. Praca w szpitalu będzie wykonywana także w okresie roku szkolnego poza godzinami zajęć szkolnych.
Koordynatorem całego przedsięwzięcia z ramienia szpitala jest mgr Dorota Kostrzewa-główna pielęgniarka szpitala, natomiast szkolnym koordynatorem jest mgr Zbigniew Moskal-nauczyciel, autor innowacyjnego programu z ratownictwa.