2127211284.jpg
09.09.2013

„Wolnoć Tomku w swoim domku…” Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece

Dzień 7 września 2013 r. ogłoszony został przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Narodowym Dniem Czytania utworów Aleksandra Fredry. Do akcji włączyła się Krośnieńska Biblioteka Publiczna i przed budynkiem biblioteki w sobotnie przedpołudnie, zorganizowała happening czytelniczy - Fredrę czytali dorośli i dzieci. Można było posłuchać fragmentów komedii i bajek tego znakomitego komediopisarza, w szczególny sposób związanego z Podkarpaciem. W tym roku mija 220. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, dlatego to jego twórczości poświęcona była tegoroczna akcja.

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku…”  Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści
Gości powitała Dyr. KBP Teresa Leśniak

 

 

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości - można było przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta. Wśród blisko700 miejscowości, które oficjalnie w tym dniu włączyły się do tej akcji, znalazło się także Krosno.

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku…”  Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 1
Uczestnicy konkursu

 

 

Spotkanie - z balkonu Krośnieńskiej Biblioteki - wierszem Fredry „Paweł i Gaweł”, rozpoczęła Wicedyrektor KBP - Bogusława Bęben. Publiczność powitała również Dyrektor KBP - Teresa Leśniak i Wiceprezydent Krosna Bronisław Baran. W ciągu blisko dwóch godzin, dzieciom i dorosłym przypomniano najbardziej znane utwory pisarza.

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku…”  Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 2
Wiceprezydent Bronisław Baran czyta 'Sowę'

 

 

Wiersz „Sowa” przeczytał Wiceprezydent Bronisław Baran. On też wcielił się w rolę Wacława z „Zemsty” w dialogu z Podstoliną, którą zagrała Ewa Bukowiecka - Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie. Natomiast w roli Papkina wystąpił Edward Marszałek - Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Wśród publiczności pojawił się także aktor Jacek Buczyński, który włączył się do akcji i perfekcyjnie przeczytał utwór „Małpa w kąpieli”.

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku…”  Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 3
Aktor Jacek Buczyński czyta 'Małpę w kąpieli'

 

 

Uśmiechy na twarzy zgromadzonych osób wywoływała czytana komedia - „Świeczka zgasła”, pokazująca obcą sobie parę którą los zatrzymał w podróży, pod jednym dachem. Komizm słowny i sytuacyjny, charakterystyczny dla twórczości Fredry, w tym utworze doskonale zaprezentowali czytający: Anna Dubiel - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna w roli Pani i Zygmunt Rysz - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM Krosna w roli Pana. Natomiast fragment innej znanej komedii pisarza - „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca” - zaprezentowały bibliotekarki: Katarzyna Fal i Katarzyna Rij wcielając się w role Anieli i Klary.

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku…”  Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 4
6 W roli Pani Anna Dubiel, w roli Pana Zygmunt Rysz

 

 

W znaczącą część akcji aktywnie włączyły się dzieci. Uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej nr 3 i 14 w Krośnie wzięli udział w konkursie o „Tytuł Mistrza Pięknego Czytania Fredry”. „Osiołkowi w żłoby dano”, „Małpa w kąpieli”, „Dwa koguty”, „Wieczerza z gwoździa” - to tylko wybrane utwory, które zaprezentowały dzieci. Wyróżnienia w konkursie jury przyznało pięciu osobom: Wiktorii Bogacz, Wiktorowi Ostrowskiemu (Szkoła Podstawowa nr 14), Indze Krochmal, Katarzynie Zajdel i Gabrieli Złotek (Szkoła Podstawowa nr 3).Natomiast I miejsce otrzymał Adam Socha (Szkoła Podstawowa nr 3), II - Ignacy Błażejowski (Szkoła Podstawowa nr 3), a III - Kamila Surowiec (Szkoła Podstawowa nr 14). Nagrody wręczały Dyrektor KBP - Teresa Leśniak i Przewodnicząca Komisji Kultury RM Anna Dubiel. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali także pamiątkowe dyplomy z okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Ponadto dzieci spróbowały zinterpretować Fredrę plastycznie, ilustrując wiersze pisarza. Wykonane błyskawicznie prace pojawiły się na „fredrowskim murze”.

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku…”  Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 5
Plastyczne interpretacje Fredry

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się również towarzyszący akcji kiermasz książki za 1 zł.

 

Tegoroczna akcja pokazała, że teksty Fredry można czytać w grupie lub w pojedynkę, z podziałem na role lub bez, w domu, w ogrodzie, ale również w parku lub na ulicy.

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku…”  Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 6
9 Laureat I miejsca Adam Socha

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku”, „Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie”, „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”, „Co się odwlecze to nie uciecze” - to tylko przykłady zwrotów, które znamy i używamy w języku potocznym, często nie zdając sobie sprawy, że „mówimy Fredrą”. Narodowe czytanie niewątpliwie było dobrą okazją do przypomnienia dorobku tego znakomitego komediopisarza, ale także autora wierszy, poematów, aforyzmów i znakomitego pamiętnika „Trzy po trzy”. Pisarza szczególnie związanego z naszym regionem

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku…”  Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 7
8 Laureat II miejsca Ignacy Bałażejowski

 

 

Urodził się 20 czerwca 1793 r. w Surochowie koło Jarosławia w rodzinie szlacheckiej. Ojciec Aleksandra, Jacek Fredro był właścicielem położonych w Bieszczadach dóbr ciśniańsko-hoczewskich. Często Aleksander Fredro wraz ze swoim ojcem i bratem Sewerynem objeżdżał dobra rodzinne, zatrzymując się m.in. w Lesku i Baligrodzie. W korczyńskim kościele 8 listopada 1828 r. wziął ślub z Zofią z Jabłonowskich Skarbkową i poprzez to małżeństwo został właścicielem dóbr korczyńskich z połową zamku „Kamieniec”. Burzliwe dzieje tego zamku - historia dwóch skłóconych rodów Firlejów i Skotnickich - znalezione w rodzinnym archiwum żony stały się kanwą jego najsłynniejszej komedii pt. „Zemsta”.

 

 

„Wolnoć Tomku w swoim domku…”  Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 8
10 Laureatka III miejsca Kamila Surowiec

 

 

Fredro pozostaje symbolem polskiego komediopisarstwa oraz szlacheckich tradycji. Jego komedie, których wymowa jest stale aktualna, wciąż bawią i śmieszą kolejne pokolenia Polaków, co pokazała tegoroczna akcja.

                                                                                                                     
 
Monika Machowicz
 
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie