Uczniowie z 11 szkół uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, podczas których uczyli się jak skutecznie chronić środowisko naturalne. Organizatorem zajęć teoretyczno-praktycznych było I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Krośnie. Warsztaty odbyły się w ramach Międzynarodowego Projektu „The Baltic Sea”.
Od 1989 roku Polska uczestniczy w międzynarodowym projekcie „The Baltic Sea”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest mobilizowanie uczniów z państw Morza Bałtyckiego do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego człowieka oraz wymiana doświadczeń z nim związanych. (Zobacz więcej na stronie internetowej projektu www.bsp-pl.org). Polska miała zaszczyt przewodniczyć projektowi od 2003 do 2006 roku. W tym czasie koordynatorem generalnym była pani dr Jolanta Mol, która obecnie pełni funkcję koordynatora narodowego.
Młodzież z krajów nadbałtyckich spotyka się na warsztatach, konferencjach, obozach letnich i wymienia doświadczenia z realizacji programów tego projektu. Obecnie jest realizowane 9 programów, a są to: Obserwacja wybrzeża, Jakość wody, Rzeki, Jakość powietrza, Ptaki, Badania fenologiczne, Historia środowiska, Oikozofia oraz Monitoring środowiska.
W dniach 23-25 kwietnia 2009 I LO im. M. Kopernika zorganizowało warsztaty dla szkół (uczniów i opiekunów), z różnych stron Polski, realizujących Baltic Sea Project pod hasłem: Lasy - różnorodność biologiczna a zrównoważony rozwój.
Uczestnicy warsztatów podczas zajeć w terenie
Uczestnicy warsztatów wędrując ścieżką dydaktyczną „Sucha Góra - Czarnorzeki – Dział” poznali walory przyrodnicze i formy ochrony w Czarnorzecko - Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Przewodnikiem na ścieżce był specjalista ds. edukacji Ignacy Bielecki. Młodzież zapoznała się z przeznaczeniem i funkcjonowaniem Leśnego Ośrodka Nasiennego Nadleśnictwa Dukla w Równem. W miejscowości Odrzechowa zorganizowane zostały zajęcia na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej „Hrendówka”, które przeprowadził pracownik Nadleśnictwa Rymanów. Wędrując przez tereny łąkowo-pastwiskowe wsi Jasiel młodzież poznała bioróżnorodność w największym rezerwacie przyrody w polskich Karpatach „Źródliska Jasiołki”.
W warsztatach wzięli udział uczniowie z 11 szkół:
- Zespól Szkół Inżynierii Środowiska w Gdańsku,
- II Liceum Ogólnokształcące im M. Konopnickiej w Katowicach,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie,
- Gimnazjum nr 9 im. Królowej Jadwigi w Rzeszowie,
- Gimnazjum im. Ireny Sendler w Toszku,
- Zespół Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku,
- Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie,
- I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Krośnie.
Partnerzy warsztatów ekologicznych: