Zgodnie z tradycją Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci na wakacyjne spotkania z książką. W Oddziale dla Dzieci i w filiach miejskich przygotowano dla nich specjalne zajęcia, podczas których będą mogły wysłuchać fragmentów książek, wziąć udział w zajęciach plastycznych, rozwiązywać krzyżówki, uczestniczyć w konkursach, turniejach i grach towarzyskich. Przygotowując je, uwzględniono zainteresowania młodych czytelników, a ponieważ wakacje to czas relaksu wybrane pozycje są wesołe, ciekawe i fascynujące.
Oddział dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41) proponuje małym czytelnikom cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Wakacje z uśmiechem”. W każdą środę lipca i sierpnia od godz. 11:00 odbywać się będą zajęcia literackie i plastyczne, w oparciu o książki z serii „Książka z jajem” (m.in. „Sen o krainie Parakwarii” A. Lewkowskiej, „Opowieści z Krainy Potworów” i „Straszyć nie jest łatwo” M. Pałasza, „A w Patafii nie bardzo” J. Nawrota, „Szaleńczaki” J. Niemczuka, „Koczkodan i klika” J. Karpa). Uczestnicy zajęć będą mogli wziąć udział w konkursach głośnego czytania („Trudne słowa”), literackich i plastycznych, grach towarzyskich i zabawach edukacyjnych.
Filia nr 1 (ul. Decowskiego 42) w lipcu zaprasza najmłodszych czytelników na zajęcia zatytułowane „Wakacyjny misz-masz”. W programie m.in. konkursy, gry i zabawy dydaktyczne. W sierpniu odbędzie się spotkanie literackie zatytułowane „Wakacje z Martynką”. Dzieci będą mogły posłuchać opowiadań belgijskiego pisarza Gilberta Delahaye, w Polsce znanego z serii książek „Martynka”.
Ciekawe propozycje na lato przygotowała Filia nr 2 (ul. Grunwaldzka 2). W każdy wtorek i czwartek lipca w godz. 10:00-12:00 odbywać się będą spotkania pod hasłem „Genialne pomysły Karolka”, na podstawie serii powieściowej o Koszmarnym Karolku amerykańskiej pisarki F. Simon.. W sierpniu na zajęciach plastycznych dzieci wykonają m.in. statki kosmiczne, trójwymiarowe obrazki, „ziemniaczane pieczątki”. Zajęcia uatrakcyjnią turniejowe rozgrywki gier planszowych i układania puzzli.
„Dobry humorek z Hanią” to temat spotkań, organizowanych przez Filię nr 3 (ul. Witosa 1e) w każdy wtorek i czwartek lipca i sierpnia w godz. 10:00-11:00. Podczas zajęć dzieci usłyszą fragmenty książek o Hani Humorek amerykańskiej autorki Megan McDonald. Zaplanowano też zabawy plastyczne zatytułowane „26 rzeczy do zrobienia - pomysłowe prace plastyczne dla dzieci”. Uczestnicy zajęć będą mogli korzystać z praktycznych poradników F. Watt: „365 pomysłów: rysuję i maluję”, „365 rzeczy do zrobienia”, „Szkoła malowania: przewodnik pomysłów plastycznych”, „Warkocze i warkoczyki”, „Wędrująca biedroneczka”.
Filia nr 4 (ul. Krakowska 124) zaprasza najmłodszych czytelników na cykl pod hasłem „Dla każdego coś ciekawego - wakacyjne, biblioteczne podróże z Poradnikiem małego skauta w ręku” w każdy wtorek lipca i sierpnia w godz. 10:00-12:00. Tematyka spotkań związana będzie z wakacyjnym wypoczynkiem w górach, nad morzem, pod namiotem. W programie przewidziano zajęcia plastyczne oraz gry planszowe, konkursy wiedzy i zabawy integracyjne.
„Wakacje z Mikołajkiem” - takie hasło będzie towarzyszyć spotkaniom organizowanym przez Filię nr 5 (ul. Kopernika 17). W każdą środę lipca w godz. 10:00-12:00 dzieci będą poznawać przygody Mikołajka, bohatera książek René Goscinny’ego oraz wziąć udział w zajęciach plastycznych „Wyobraźnia i zręczne ręce” (malowanie kamieni, lepienie z masy solnej i plasteliny).
Filia nr 6 - Centrum Multimedialne (ul. Ordynacka 8) przygotowała dla najmłodszych czytelników bajek o Tomie i Jerrym (w każdy poniedziałek wakacji o godz. o godz. 12:00), zajęcia plastyczne pod hasłem „Origami dla każdego” (w każdy wtorek o godz. 12:00) oraz gry stolikowe i turnieje gier planszowych (w każdą środę o godz. 12:00).
Cykl zabaw i konkursów pod wspólnym tytułem „Bądź odkrywcą” proponuje dzieciom Filia nr 7 (ul. Rzeszowska 1). Korzystając z książek popularnonaukowych i przygodowo-podróżniczych, uczestnicy zajęć wykonają mapę skarbów, będą wędrować przez dżunglę i poznawać egzotyczne motyle, odkrywać tajemnice Inków. Uroczyste zakończenie wakacyjnych zajęć odbędzie się 30 sierpnia.
Od 18 lipca do 8 września w Saloniku Artystycznym Biblioteki będzie czynna wystawa prac podopiecznych Zdzisława Twardowskiego, sanockiego artysty i pedagoga. Dla dorosłych czytelników Krośnieńska Biblioteka Publiczna przygotowała dwie wystawy, które będzie można obejrzeć w Wypożyczalni Głównej: w lipcu „Dante architektury”(z okazji 160. rocznicy urodzin Antoniego Gaudiego, katalońskiego architekta i inżyniera secesyjnego), w sierpniu „Jak Ojciec… Jak Matka…” (w 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, pedagoga, publicysty, pisarza, lekarza, działacza społecznego żydowskiego pochodzenia).
Szczegółowe informacje o wakacyjnych propozycjach zamieszczone są w Kalendarzu imprez na stronie internetowej Biblioteki (www.kbp.krosno.pl).
Joanna Łach