Pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie zostało zawarte porozumienie o współpracy. Uroczyste podpisanie dokumentów odbyło się 24 stycznia 2013 r. Podpisy złożyli z ramienia ZSP 1 – Dyrektor mgr Andrzej Gregorczyk natomiast ze strony Komendy Miejskiej PSP – Komendant st. bryg. mgr inż. Krzysztof Korzec.
Podpisanie porozumienia kończy pierwszy etap przygotowań do utworzenia klasy o profilu pożarniczym w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Szczepanika wchodzącym w skład ZSP 1 w Krośnie. Po uzyskaniu akceptacji Zastępcy Prezydenta Miasta Krosna – Bronisława Barana - dla pomysłu utworzenia takiej klasy, przez kilka miesięcy trwały prace nad opracowaniem koncepcji i innowacyjnego programu klasy o takim profilu.
Porozumienie podpisali Dyrektor ZSP 1 Andrzej Gregorczyk
oraz Komendant Miejskiej PSP Krzysztof Korzec
W kraju klasy o profilu pożarniczym cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W naszym regionie jak dotąd nie było oferty edukacyjnej tego typu, pomimo że tak miasto Krosno jak i sąsiednie gminy posiadają bardzo bogate tradycje związane z funkcjonowaniem Zawodowej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Ważnym powodem wprowadzenia innowacji jest dostrzegana w środowisku potrzeba kształcenia postawy obywatelskiej, patriotycznej, prospołecznej. Dla młodzieży przewidziana jest także ciekawa propozycja zagospodarowania wolnego czasu. Nie bez znaczenia jest również zapewnienie obserwowanego dużego zainteresowania młodych ludzi pracą w służbach mundurowych.
Po podpisaniu porozumienia pozostaje już tylko rozpocząć nabór uczniów
Jednym z najważniejszych zadań projektu będzie realizacja nowego przedmiotu „Edukacja pożarnicza”, do którego program opracowano w szkole przy współpracy z Komendą Miejską PSP w Krośnie. Program uwzględnia tematykę „Systemu szkolenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych”. Realizacja niektórych przedmiotów ogólnokształcących takich jak fizyka, chemia, edukacja dla bezpieczeństwa, wiedza o społeczeństwie będzie także uwzględniać problematykę pożarniczą. Szczególny nacisk położony zostanie na rozwój sprawności fizycznej zarówno w ramach zajęć WF-u jak też w zajęciach pozalekcyjnych.
Absolwenci szkoły będą przygotowani do podjęcia dalszej nauki w szkołach pożarniczych, rozpoczęcia studiów na uczelniach wojskowych lub cywilnych na kierunkach z zakresu bezpieczeństwa publicznego, na kierunkach wychowania fizycznego i wielu innych w szczególności technicznych i przyrodniczych.
Pomysł utworzenia klasy pożarniczej jest podyktowany m.in. dużym zainteresowaniem młodzieży
pracą w służbach mundurowych
W klasie trzeciej uczniowie będą mieli możliwość ukończenia szkolenia podstawowego oraz szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP, umożliwiających wstąpienie w szeregi czynnych członków Ochotniczych Straży Pożarnych.
Więcej szczegółów uczniom zainteresowanym podjęciem nauki w tym profilu liceum ogólnokształcącego szkoła przedstawi w czasie Targów Edukacyjnych w marcu i na specjalnych spotkaniach informacyjnych. Już dziś można zasięgnąć informacji w bezpośrednim kontakcie telefonicznym i mailowym.