1352141076.jpg
21.07.2009

W odpowiedzi na list profesjonalnych artystów i miłośników sztuki

Szanowni Państwo,

Ponad ćwierć wieku funkcjonowania w naszym mieście Biura Wystaw Artystycznych to niezliczona ilość przedsięwzięć artystycznych z udziałem  zarówno najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, jak i debiutantów oraz co niezwykle cenne -  profesjonalnej twórczości regionalnej. Nic więc dziwnego, że krośnieńskie BWA skupia wokół siebie wielu sympatyków, twórców oraz ludzi szeroko pojętej kultury. Ludzi, którzy poprzez swoją aktywność tworzą niepowtarzalny klimat Krosna.


Dostrzegając ten wielki potencjał i zaangażowanie wielu osób samorząd krośnieński podejmuje usilne działania by mieszkańcy, turyści i twórcy w prawdziwie europejskich warunkach mogli czerpać przyjemność obcowania ze sztuką. Nigdy dotąd w historii miasta, nie inwestowano na taką skalę w bazę kulturalną w Krośnie: RCKP, Krośnieńską Bibliotekę, Muzeum Rzemiosła, czy właśnie BWA (budynek w sercu miasta, który dopiero w XXI wieku, po prawie 25 latach istnienia doczekał się ogrzewania!).


Z wielkim żalem przyjąłem więc list podpisany przez grono zacnych i wybitnych osobowości, profesjonalnych artystów plastyków i miłośników sztuki. Po pierwsze, jestem ogromnie zdziwiony, że osoby tego formatu sygnowały swoim nazwiskiem list, w którym zawarto nieprawdziwe informacje. Po wtóre zaś, jest mi po prostu przykro, że działania na rzecz modernizacji i rozwoju obiektu określane są mianem „bezmyślności”, a dotychczasowe inwestycje kulturalne nie stanowią wystarczających „referencji dobrej woli”.


Nie mnie dociekać kto wprowadził Państwa w błąd, szkoda tylko że zanim powstał ten emocjonalny list otwarty, nie zasięgnęliście informacji w Urzędzie Miasta, BWA czy w Muzeum Podkarpackim – partnerze projektu! O koncepcji Centrum Dziedzictwa Szkła donosiły także media, a z wieloma z Państwa mam przyjemność znać się osobiście – tym bardziej więc dziwi, że nie znaleziono sposobności by u źródła zweryfikować plotki.
Zapewniam, że cel, jaki pragniemy osiągnąć przez rozbudowę, adaptację i wyposażenie budynku Biura Wystaw Artystycznych jest jeden i niezmienny  - powstanie Centrum Dziedzictwa Szkła.

 

 

W odpowiedzi na list profesjonalnych artystów i miłośników sztuki - zdjęcie w treści

 

 


Zarówno w Polsce jak i na świecie obserwujemy silny nurt pustoszenia dotychczasowych centrów miast na rzecz wielkich galerii usytuowanych na peryferiach. Po woli dostrzegamy również w Krośnie to zjawisko. Są okresy, w których krośnieński rynek „świeci pustkami”, mało konkurencyjne obiekty handlowe i znikoma ilość atrakcji turystycznych eskalują to zjawisko. Niestety, sama zabytkowa architektura już nie wystarcza… Dlatego więc dużo energii i pracy włożyliśmy w  unikatowy projekt Centrum Dziedzictwa Szkła, który poprzez swoją niezwykłość i atrakcyjność ma przyciągnąć turystów do Krosna i na starówkę. Podkreślam, utworzenie CDS nie oznacza ograniczenia czy umniejszenia rangi i działalności BWA – wręcz przeciwnie! Pomijając fakt utworzenia w Krośnie unikatowej atrakcji turystycznej i zachowania tradycji szklarskich dla potomnych, dzięki finansowemu wsparciu unijnemu mamy niepowtarzalną okazję na rozbudowanie zabytkowej hali targowej, która do tej pory funkcjonowała w dość wątpliwym towarzystwie szaletów miejskich…


Dodam jeszcze, że projekt ten wysoko ocenili niezależni eksperci i znalazł się na liście kluczowych projektów indywidualnych planowanych do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.


Realizacja tego przedsięwzięcia spowoduje powstanie zintegrowanego, sieciowego i unikatowego produktu turystycznego dla Krosna w oparciu o występujące w nim silne tradycje przemysłu szklarskiego. W karcie projektu złożonej do Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie zapisane jest, że w rozbudowanym budynku BWA mieścić się będą: sale wystawiennicze wraz ze sklepem - galerią szkła, sala edukacyjno – konferencyjna oraz sale laboratoryjno – dydaktyczne – do praktycznej prezentacji szkła, a nie „punkt informacji turystycznej i kulturalnej oraz sklep turystyczny („Butik podróżnika”), jak napisali Państwo w swoim piśmie.


 W załączeniu (pliki do pobrania poniżej) przekazuję Państwu Projekt koncepcyjny „Centrum dziedzictwa szkła w Krośnie” sporządzony przez Firmę Barysz Point Line  - Tychy zatwierdzony 29 maja 2009 r. oraz zeskanowany Załącznik nr 4: Zakres rzeczowy Projektu, który stanowi część integralną pre-umowy zawartej w Warszawie 6 lutego 2009 r. pomiędzy Polską Organizacją Turystyczną a Gminą Krosno – w tych dokumentach znajdą Państwo szczegóły projektu.

 

 

W odpowiedzi na list profesjonalnych artystów i miłośników sztuki - zdjęcie w treści  nr 1

 


 
Jestem przekonany, że u podstaw sukcesu instytucji kulturalnych w Krośnie leży  ścisła i wręcz rodzinna współpraca. Nikogo w środowisku kulturalnym Krosna nie dziwi fakt, że wystawy jednej instytucji organizowane są w siedzibie innej, jak jest w przypadku np. Biennale Tkaniny Lnianej lub że biblioteka która ze swej natury utożsamiana jest z literaturą promuje artystów plastyków czy fotografików. Symbolem tej współpracy są „dowodzące” tymi instytucjami, żartobliwie nazywane „krośnieńskimi muzami”, które mogą być przykładem współdziałania na różnych płaszczyznach. Wierzę, że tak będzie również w przypadku nowej instytucji Centrum Dziedzictwa Szkła.

 

Każde nowe przedsięwzięcie wymaga zmian. Ze względów organizacyjnych siedziba administracyjna placówki zostanie przeniesiona nieopodal - do kamienicy Rynek 5. Zapewniam jednak, że funkcja, jaką pełni Biuro Wystaw Artystycznych – jest i pozostanie niezmienna. Jestem pewien, że nowe realia wyzwolą niezmierzone pokłady twórczych pomysłów i pozwolą na realizację wielu unikatowych projektów także w powiązaniu ze wspaniałą Piwnicą PodCieniami.

 

Pozostaję w nadziei, że ze zrozumieniem, zaufaniem i ciekawością przyjmiecie Państwo tę nową koncepcję. Z szacunkiem odnoszę się do Państwa opinii, dlatego wierzę, że po merytorycznym przeanalizowaniu faktów znajdę w środowisku profesjonalnych plastyków i miłośników sztuki wsparcie dla tego przedsięwzięcia.

 

Z poważaniem

Piotr Przytocki
Prezydent Miasta Krosna

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie