Od 2 lipca Centrum Dziedzictwa Szkła uruchamia specjalny program dla dzieci, dzięki któremu najmłodsi goście obiektu wcielą się w rolę „projektantów” szkła. Co miesiąc kilka najciekawszych projektów zostanie zrealizowanych przez zespół hutniczy. Trafią one także na specjalną wystawę stałą oraz organizowaną raz do roku czasową ekspozycję projektów dziecięcych.
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, czyli pierwszy w Polsce obiekt w interaktywny sposób prezentujący temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości, został otwarty dla turystów 19 czerwca. Z każdym dniem placówka przyjmuje coraz więcej turystów, którzy po zwiedzeniu obiektu zaskoczeni są rozmachem i sposobem realizacji inwestycji, zwłaszcza możliwością czynnego udziału w procesie tworzenia, zdobienia i obróbki szkła. W planach na najbliższy czas jest wzbogacenie oferty programowej obiektu o działania pozwalająca jeszcze dokładniej poznać temat szklanej twórczości poprzez specjalne warsztaty i lekcje hutnicze. W lipcu z pewnością pojawią się także wydarzenia kulturalne, które stanowić będą szansę na zwiedzenie obiektu w wyjątkowej atmosferze.
„Mały projektant szkła” – zabawa dla dzieci – wyzwanie dla hutników (rys. Łukasz Szozda)
Jednym z pierwszych uruchamianych projektów jest program „Mały projektant szkła”, w którym w rolę „designerów” szkła wcielać się będą najmłodsi goście Centrum. Projekt adresowany jest przede wszystkim do dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat zwiedzających obiekt indywidualnie z opiekunami lub w grupach zorganizowanych, które wcześniej zgłoszą chęć wzięcia w nim udziału.
Jego celem jest zaangażowanie dzieci w proces twórczy, przez co rozwijana będzie ich kreatywność i wyobraźnia. Nie obowiązują żadne wytyczne dotyczące projektów. Chodzi o to, aby projektowanie było zabawą i pobudzało twórczo dzieci. Na potrzeby realizacji projektu na poziomie -3, czyli w sali warsztatów, utworzony zostanie specjalny „Kącik małego projektanta szkła”, w którym do dyspozycji dzieci będą przybory plastyczne pozwalające „zaprojektować” swoją własną formę szklaną. Mali turyści będą mogli z niego korzystać po zapoznaniu się z obiektem Centrum. Co miesiąc wybranych zostanie kilka najciekawszych projektów, które następnie wykonane będą przez hutników na oczach ich twórców w dwóch egzemplarzach – jeden trafi na specjalną wystawę stałą w Centrum, a drugi do osoby, która go zaprojektowała. Raz do roku, w okolicach Dnia Dziecka, zorganizowana zostanie czasowa ekspozycja „dziecięcego designu”. Każda osoba, której projekt zostanie zrealizowany zostanie także nagrodzona przez Centrum.
Bardzo zależy nam na realizacji tego typu projektów. Chcemy, aby wizyta w Centrum była czymś w rodzaju niezapomnianej przygody, w której turyści brać będą czynny udział, a nie jedynie obserwować z perspektywy widza. Na pewno w przyszłości wdrażać będziemy kolejne projekty adresowane do innych grup zwiedzających, tak aby każdy znalazł tu coś dla siebie. „Mały projektant szkła” z pewnością będzie przygodą nie tylko dla dzieciaków, ale i dla nas, gdyż realizacja projektów przygotowanych przez dzieci wcale nie musi być łatwa – żartuje Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.
Tworzenie projektów przez dzieci odbywać się będzie w godzinach pracy Centrum, które sprawdzić można na oficjalnej stronie internetowej placówki znajdującej się pod adresem www.miastoszkla.pl.
Projekt rusza od 2 lipca 2012 r.