Już po raz trzeci na zaproszenie Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w VII Forum Liderów Organizacji Pacjentów uczestniczyła Teresa Mnich - Przewodnicząca Krośnieńskiego Stowarzyszenia Amazonek. Forum organizowane jest z okazji Światowego Dnia Chorego – obchodzonego w dniu 11 lutego, a ustanowionego przez Jana Pawła II. Dzień ten podkreśla istotę jedności środowiska organizacji i stowarzyszeń działających dla dobra chorego, a które łączy wspólny cel – walka o dobro pacjenta.
Forum jest również okazją do spotkania się przedstawicieli organizacji pozarządowych z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia - z osobami odpowiedzialnymi za kształtowanie polityki zdrowotnej państwa i przedstawienia im problemów z jakimi spotykają się organizacje pacjentów w codziennej działalności, a także zadać konkretne pytania.
Tegoroczne Forum odbyło się pod hasłem „ Na co może liczyć polski pacjent”. Podzielone było na dwa bloki tematyczne: obszar świadomości i sposoby leczenia. Natomiast głównym nurtem NFZ na bieżący rok jest - profilaktyka i badania przesiewowe.
W debacie wystąpili: Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz, Dyrektorzy poszczególnych Departamentów Ministerstwa, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz, oraz konsultant onkologiczny kraju prof. Maciej Krzakowski. Odpowiadali na liczne pytania padające z sali od różnych przedstawicieli organizacji pacjentów.
Blok dopołudniowy dotyczył pacjentów onkologicznych i prowadził go dziennikarz Kamil Durczok
Blok dopołudniowy dotyczył pacjentów onkologicznych i prowadził go dziennikarz Kamil Durczok. Nie dziwiła zatem tak liczna obecność liderek klubów Amazonek z całej Polski włącznie z szefową Federacji. Druga część dyskusji dotyczyła pozostałych schorzeń: m.in. kardiologicznych, dermatologicznych, neurologicznych, itp. Liderzy tych organizacji prosili o wyjaśnienia i pomoc w rozwiązaniu trudnych dla nich problemów z którymi muszą się borykać na co dzień w swoim życiu i pracy. W tej części na pytania odpowiadał Marcin Pakulski Zastępca Prezesa NFZ oraz poszczególni Dyrektorzy Departamentów w Ministerstwie Zdrowia. Tę część bloku prowadził ks. Arkadiusz Nowak – Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Efektem tych debat – jest utworzenie kilku grup roboczych złożonych z przedstawicieli MZ , NFZ, firm farmaceutycznych i liderów organizacji pacjentów których problem dotyczy.
Wieczorem odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagród Św. Kamila – w Galerii Porczyńskich. W gali wzięły udział najwyższe władze kościelne i państwowe. Galę prowadziła prezenterka Anna Popek a wręczanie nagród umilała Orkiestra Królewska z solistami operowymi.
Nagroda św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia, została ustanowiona z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Nagroda przyznawana jest z okazji Światowego Dnia Chorego, co roku w innej dziedzinie medycyny.
Od roku 2007 Kapituła Nagrody Św. Kamila wyróżnia osoby oraz instytucje przyznając nagrody w czterech kategoriach: pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych i cierpiących, stowarzyszenia i organizacje pacjentów będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami, środki publicznego przekazu oraz twórcy życia publicznego promujący edukację zdrowotną oraz kategoria „Nagroda Specjalna” za wybitne osiągnięcia w służbie chorym.
Uroczysta Gala wręczenia Nagród Św. Kamila
W tym roku nagrody główne otrzymały 3 osoby, 3 zostały wyróżnione i 3 otrzymały nagrody specjalne. W sumie 9 osób zostało nagrodzonych Statuetką św. Kamila i dyplomami. Długo jeszcze w nocy trwały dyskusje. Dzielono się na gorąco wrażeniami, dyskutowano nad problemami organizacji pacjentów oraz wymieniano się swoimi doświadczeniami w pracy społecznej.
Drugi dzień Forum to dzień roboczy dla liderów organizacji, którzy bardzo dużo korzystają z takich szkoleń i warsztatów. Od rana uczyliśmy się „Jak działać odpowiedzialnie”. Jak liderzy organizacji pozarządowych mają prowadzić swoje organizacje by były one rzetelne i wiarygodne. Dopołudniowy pt. „odpowiedzialny biznes a organizacje pozarządowe” zawierał 3 wykłady:
1) „Barometr zaufania do biznesu” – prowadzący Marta Daszuta (Agencja Edelmann)”
2) Odpowiedzialność – obowiązek nie tylko dla biznesu” – Mirella Panek-Owsiańska _ Prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu,
3) „Kodeks Etyki organizacji pacjentów” – przedstawiła Magdalena Bojarska – Członek Zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, jest on w trakcie projektu i każda z organizacji może wnieść do niego swoje uwagi, wchodząc na stronę Instytutu Praw Pacjenta www.prawapacjenta.eu
Popołudniowy panel był warsztatowy. Można było sobie wybrać jedną z 3 oferowanych dwu godzinnych sesji warsztatowych a to:
1. „Miotacze slajdów do lamusa. Jak osiągnąć cele prezentacji multimedialnych” – prowadzący Mirosław Buławnik – wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i Wyższa Szkoła Bankowości, dziennikarz, redaktor, wydawca.
2. Sztuka autoprezentacji. Jak Cię widzą – tak się sprzedasz” – wykładowca Zbigniew Lazar – lingwista, pedagog, manager, Wykładowca na uczelniach polskich i zagranicznych.
3. „Wystąpienia publiczne, wystąpienia medialne, 100 rzeczy o których warto pamiętać” – wykładowca Anna Kędzierska – psycholog, specjalista w zakresie komunikacji interpersonalnej, Trener Media Partners Academy i Akademii Telewizyjnej TVP.
Pomimo trudów związanych z dojazdem i powrotem, wizyta w Warszawie była w pełni satysfakcjonująca i bardzo owocna w nowe pomysły.
Opracowała: Teresa Mnich