Każdy chciałby mieszkać w czystym i estetycznym mieście. Niestety, często zapominamy że dbałość o otoczenie zaczyna się na naszych posesjach. Ale uwaga, w mieście działa komisja, która sprawdza czy mieszkańcy przestrzegają przepisów w zakresie utrzymania czystości i porządku.
Głównie, chodzi o przepisy dotyczące odprowadzania ścieków, wywóz odpadów, oznakowania budynków oraz ewidencji psów. Komisja działa przede wszystkim w terenie – zespół składający się z dwóch osób odwiedza posesje mieszkańców, a wszystkie stwierdzone nieprawidłowości odnotowuje, nakładając na właściciela lub zarządcę stosowne sankcje porządkowe z wyznaczonym terminem doprowadzenia nieruchomości do porządku.
Przez ostanie dwa lata (2007/2008) komisja działała na terenie dzielnic: Białobrzegi, Polanka, Krościenko Niżne i Suchodół oraz w rejonie osiedli: Tysiąclecia i Traugutta. W tym czasie przeprowadziła kontrole w 2107 posesjach. Okazało się, że w 369 przypadkach mieszkańcy nie posiadali aktualnej umowy na wywóz odpadów komunalnych, a w 264 gospodarstwach brakowało ważnej umowy na wywóz ścieków lub w ogóle nieruchomości nie włączone zostały do kanalizacji sanitarnej. Po przeprowadzonej kontroli, w większości przypadków mieszkańcy dostosowali swoje obejścia do obowiązujących przepisów prawa. Jednak w 124 przypadkach konieczne było nałożenie mandatu, a w 9 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu grodzkiego.
Śmieci z gospodarstw, które nie mają umów na wywóz odpadów, często niestety "lądują" w miejscach publicznych
W efekcie przeprowadzonych działań zdecydowanym osiągnięciem Komisji jest znaczące zmniejszenie się ilości nieruchomości nie posiadających umowy na wywóz odpadów komunalnych co oznacza zmniejszenie się prawdopodobieństwa powstawania dzikich wysypisk śmieci i zwiększenie odpowiedzialności mieszkańców za utrzymanie porządku w ich własnym otoczeniu. Również w przypadku gospodarki ściekowej nastąpił wzrost świadomości mieszkańców posiadania szczelnych zbiorników bezodpływowych na gromadzenie ścieków, właściwe ich eksploatowanie w oparciu o zawarte umowy na wywóz nieczystości (częstsze i terminowe opróżnianie) – mówi Krzysztof Smerecki Sekretarz Urzędu Miasta Krosna - Dużo trudniejsze do realizacji jest egzekwowanie obowiązku podłączenia do kanalizacji sanitarnej z uwagi na dłuższy czas wymagany na realizację takiego przedsięwzięcia (ok. 3 miesiące). Jednakże i w takich Komisja nie stosuje taryfy ulgowej i stanowczo wymaga od właścicieli realizacji tego obowiązku – dodaje Krzysztof Smerecki.
W 2009 roku Komisja zaplanowała prowadzenie swoich prac w dzielnicach: Białobrzegi i Zawodzie. Przeprowadzone zostanie sprawdzenie nieruchomości przy ul. Białobrzeskiej, Człowiekowskiego, Karłowicza, Opłotki, Kopernika, Skrajnej Sąsiedzkiej, Wierzbowej, Zaścianek, Żwirowej, Moniuszki, Cichej, Kilińskiego oraz Fredry, Lenika, Mazurkiewiczów, Korczyńskiej, Granicznej, Krętej, Sarny Kwiatowej, Nadbrzeżnej, Niepodległości i Żółkiewskiego. W nowym roku działalności Komisja zamierza skrócić termin nakładany na właściciela, w którym ma on się wykazać wypełnieniem swoich obowiązków ( nie więcej niż 14 dni ) i jednocześnie bardzo stanowczo przestrzegać terminu realizacji. Poważną rolę w tym zakresie odegra Straż Miejska, która posiada stosowne instrumenty egzekwowania obowiązków właścicieli i zarządców nieruchomości w formie upomnień i mandatów. Komisja pomimo zaplanowanych działań zajmować się będzie doraźnymi przypadkami zgłaszanymi przez mieszkańców a wymagającymi jej interwencji.
Sprawy i interwencje można zgłaszać do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego tel. 013-43-684-65, do Straży Miejskiej tel. 013 43-204-14, kom. 986 lub bezpośrednio do osób prowadzących zadania w terenie.
Zatem właściciele nieruchomości nie przestrzegający wymogu utrzymania porządku i czystości na terenie miasta nie mogą spać spokojnie. Nieuchronność sprawdzenia przez Komisję staje się ważnym elementem wspólnej polityki tych wszystkich, którym zależy na postrzeganiu miasta Krosna jako prawdziwego lidera w zakresie ekologii i ochrony środowiska. Oczywiście nie zapominamy o zdecydowanej większości mieszkańców naszego miasta, którzy w sposób wzorowy wypełniają swoje obowiązki w zakresie utrzymania czystości i porządku. Dla nich, poza wyrazami uznania i podziękowania, przewidujemy specjalne, drobne, ekologiczne upominki – deklaruje Krzysztof Smerecki.