359316024.jpg
08.03.2013

Uczniowie ZSP Nr 2 na stażu zawodowym we Francji

W roku szkolnym 2012/2013 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie po raz pierwszy podjął się realizacji projektu Leonardo da Vinci Mobilność — „Nowe doświadczenia zawodowe na stażu we Francji”, który realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

 

 

 

W ramach projektu szesnastu uczniów ZSP Nr 2 odbędzie dwutygodniowe staże w zakładach sektora żywnościowego i usługowego, zrzeszonych przez Regionalną Izbę Rzemiosła w Langwedocji-Roussillon (południowa Francja). Regionalna Izba Rzemiosła Langwedocji-Roussillon (Chambre régionale de métiers et de l'artisanat du Languedoc-Roussillon) zrzesza 5 departamentowych izb rzemieślniczych (po 1 na każdy departament: Aude, Gard, Herault, Lozere, Pyrenees-Orientales). Przed wyjazdem na staż uczniowie odbędą dwudziestogodzinny kurs z przygotowania kulturalno-pedagogicznego oraz dziewięćdziesięciogodzinny kurs z języka francuskiego. Projekt „Nowe doświadczenia zawodowe na stażu we Francji” skierowany jest do uczniów zasadniczej szkoły zawodowej - pracowników młodocianych, kształcących się w zawodach: cukiernik, kucharz małej gastronomii, piekarz. Celem projektu jest integracja młodzieży poprzez wspólne działania na płaszczyźnie zawodowej – odbycie uczniowskich staży, kulturalnej - poznanie kultury regionu oraz językowej – poznanie języka partnera ze szczególnym uwzględnieniem terminologii branżowej przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej.

 

 

Uczniowie ZSP Nr 2  na stażu zawodowym we Francji - zdjęcie w treści
Zajęcia kulturalno-pedagogiczne
(dwudziestogodzinny kurs z przygotowania kulturalno-pedagogicznego)

 

 

Ponadto uczniowie po ukończeniu odbytych staży otrzymają dokument Europass Mobilność, który służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia). Taka ścieżka kształcenia monitorowana jest przez dwie organizacje partnerskie - jedną w kraju pochodzenia i drugą w kraju przyjmującym.

 

Całkowita wartość projektu to 193 620 tys. zł. Koszt wyjazdu jednego uczestnika oraz odbycia kursów (językowego i z przygotowania kulturalno-pedagogicznego) to ponad 10 tys. zł.

 

Efektem działań przewidzianych w projekcie będzie przede wszystkim zwiększenie szans na zatrudnienie oraz przyczynienie się do rozwoju ducha przedsiębiorczości. Uczniowie nabędą dodatkową wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz podniosą kwalifikacje zawodowe. Poprzez realizację projektu jego uczestnicy będą mieli możliwość nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń, poznania walorów turystycznych i kulturalnych regionu, pokonywania barier językowych. Ułatwi im to otwarcie się na inne kultury i zwyczaje, kształtując jednocześnie postawy asertywności i świadomego podejmowania decyzji co do wyboru własnej ścieżki kariery zawodowej. Dwutygodniowe staże pozwolą na zdobycie wiedzy: z zakresu technologii produkcji cukierniczej i piekarskiej oraz sporządzania potraw i napojów charakterystycznych dla Francji, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnej specyfiki regionu. Realizując projekt wpisujemy się w ogólny cel Programu „Uczenia się przez całe życie”, którym jest wspieranie wymiany, współpracy i mobilności pomiędzy systemami edukacji i szkolenia na obszarze Wspólnoty, tak by stały się one światowym wzorcem jakości.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie