Tradycyjnie 1 września, władze miasta uczciły rocznicę wybuchu II wojny światowej. Złożono kwiaty w miejscach pamięci.
Kwiaty złożono pod pomnikiem Armii Krajowej...
...poległych w walce z faszyzmem...
…oraz pod pomnikiem Krośnian zamordowanych przez niemieckich okupantów
w latach 1939 - 1943
Od kilku już lat, początkiem września, samorządowcy spotykają się także ze świadkami tragicznych wydarzeń wojennych. Nie inaczej było i w tym roku. Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki oraz Przewodniczący Rady Miasta Krosna Stanisław Słyś przekazali na ręce weteranów wyrazy szacunku i dobrego zdrowia. Z tej okazji wręczono także medale i odznaczenia przyznane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste spotkanie z okazji Święta Weterana odbyło się 4 września w Sali Narad Rady Miasta Krosna.
Wrześniowe spotkanie jest zawsze okazją do wspomnień. Krośnieńscy żołnierze i weterani z niezwykłą precyzją opowiadają o wydarzeniach z 1939 roku, o latach okupacji i trudach wojennych. Opowieści te są bezcennym dziedzictwem - dotyczą sytuacji w naszym mieście w tym trudnym czasie.
Jesteśmy wdzięczni Wam, naszym bohaterom, za poświęcenie oraz niedościgniony wzór wierności i patriotyzmu. Pomimo upływu tak wielu lat, od tych tragicznych wydarzeń, pamiętamy o tym, że nie szczędząc życia i zdrowia podjęliście nierówną walkę z okupantem o wolną Polskę – mówił podczas spotkania Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.
Podczas spotkania Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarządu Okręgowego w Krośnie Józef Słyś wygłosił referat: „Najnowsze informacje nt. śmierci gen. Władysława Sikorskiego”.
Medale „Pro Patria” przyznane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Jacek Dziuba – Dyrektor Departamentu ds. Stowarzyszeń i Spraw Socjalnych.
MEDALE „PRO PATRIA” otrzymali:
1. Bronisław Baran
2. Stanisław Bober
3. Józef Buczek
4. Michał Chodakowski
5. Stanisław Domaradzki
6. Jan Dudek
7. Adam Ferenc
8. Zygmunt Ginalski
9. Andrzej Guzik
10. Jan Juszczak
11. Joanna Kubit
12. Stanisław Kudła
13. Jolanta Mikus
14. Franciszek Mojak
15. Jan Pilch
16. Stanisław Pomprowicz
17. Piotr Przytocki
18. Albert Rydzik
19. Ewa Starowiejska
20. ks. Tadeusz Szetela
21. Jadwiga Węgrzyn
ODZNACZENIA PAMIĄTKOWE ZA ZASŁUGI DLA Światowego Związku Żołnierzy AK otrzymali:
1. Krystyna Ginalska
2. Czesław Nowak
3. Józef Słyś
4. Jadwiga Węgrzyn
Wszyscy uczestnicy spotkania, na czele z władzami miasta i powiatu, uczcili pamięć poległych w II wojnie światowej – modlitwą i wiązankami kwiatów pod pomnikami: poległych w walce z faszyzmem na tzw. „Rondzie” oraz AK przy ul. Niepodległości.