Pani Stefania Zborowska - wieloletni zasłużony nauczyciel, aktywny samorządowiec i niestrudzony działacz społeczny – uhonorowana została przez prezydenta medalem „Za zasługi dla Krosna”. Pani Stefania przez kilkadziesiąt lat miała serce i wolę do działania na rzecz zmiany na lepsze miasta w którym mieszka, szczególnie dzielnicy Krościenko Niżne. To zasługuje na uznanie i szacunek – powiedział Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.
Uroczyste wręczenie medalu odbyło się 27 maja (piątek) podczas XIII Sesji Rady Miasta Krosna. Pani Stefania Zborowska dziękując za wyróżnienie przytoczyła myśl Wisławy Szymborskiej „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” – Miałam szczęście, wykonywać zawód, który kochałam. Każdy obowiązek traktowałam bardzo poważnie, by nikogo nie zawieść . Wszystko było proste, zwyczajne, wypływające z potrzeby serca. Ten dzień na zawsze zapamiętam i na zawsze przechowam w sercu – mówiła wzruszona.
Pani Stefania Zborowska to wieloletni zasłużony nauczyciel, wychowawca pracujący na rzecz dzieci i młodzieży, pełniący również funkcje: dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 4, inspektora Wydziału Oświaty i Wychowania w Krośnie, Kierownika Rejonowego Ośrodka Nadzoru i Doradztwa Pedagogicznego przy Kuratorium Oświaty w Krośnie.
Aktywny samorządowiec – cztery kadencje Radna Rady Miasta Krosna będąca równocześnie przewodniczącą komisji właściwych do spraw: oświaty, kultury i rodziny. Społecznik – 23 lata Przewodnicząca Dzielnicy Krościenko Niżne.
Inicjator wielu kluczowych, znaczących działań usprawniających funkcjonowanie miejskich placówek oświatowych i społecznych.
Niestrudzony działacz społeczny w wielu organizacjach pozarządowych między innymi: w Związku Harcerstwa Polskiego, Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków oraz w organizacjach społecznych takich jak: klub kobiet, klub młodzieżowy czy świetlica dziecięca, których była założycielem i animatorem.
Pani Stefania Zborowska w 1970 r. rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 4, dokąd przeniosła się ze Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym. Objęła obowiązki nauczyciela języka polskiego. Przez wiele lat prowadziła też bibliotekę szkolną, dbając o powiększanie jej zasobów oraz poziom czytelnictwa wśród uczniów. Oprócz pracy dydaktycznej była bardzo zaangażowana w pracę wychowawczą oraz organizowanie czasu wolnego młodzieży. W kronikach szkolnych jest wiele zdjęć z biwaków, wycieczek i rajdów, które Pani Stefania organizowała i w których uczestniczyła.
Pani Zborowska w Szkole Podstawowej Nr 4 pracowała 13 lat, spośród których przez kilka pełniła z mianowania obowiązki zastępcy dyrektora szkoły.
Od początku swojej pracy w „czwórce” jako instruktor ZHP była Komendantem Szczepu Harcerskiego „Iskry”, który działał prężnie na terenie szkoły. Swoją pasją pracy w harcerstwie zarażała koleżanki, które pracowały z zuchami i harcerzami. W tym czasie w Szczepie pracowało kilkanaście drużyn zuchowych i harcerskich. Szczep prowadzony przez hm Stefanie Zborowską uzyskał pięć razy tytuł Szczepu Sztandarowego (co udało się tylko kilku szczepom w Polsce). Było to wyróżnienie za wzorową pracę na rzecz środowiska i organizowania wolnego czasu młodzieży. Drużyny i zastępy podejmowały różnorodne działania , a do wielu akcji włączała się młodzież niezorganizowana. Harcerze opiekowali się ludźmi starymi, samotnymi, którym robili zakupy, pomagali w zbiórce owoców czy wykopkach. W kronikach widnieją podziękowania od tych osób. Każdego roku drużyny odwiedzały Domy Dziecka, emerytowanych nauczycieli, ludzi chorych.
Wyróżnieniem dla zuchów i harcerzy za te działania było uprawnienie do noszenia biało-czerwonych chust.
W 1983 roku Pani Zborowska rozpoczęła pracę w nadzorze pedagogicznym – najpierw w Wydziale Oświaty, a następnie w Kuratorium Oświaty w Krośnie. Po przejściu na emeryturę zawodową - została radną Rady Miasta Krosna.
Jako absolwentka Szkoły Podstawowej Nr 4, długoletnia nauczycielka i wicedyrektor, Pani Zborowska w 1997 r. stanęła na czele Komitetu Obchodów Stulecia Szkoły. Była jego siłą napędowa, doradcą w działaniach organizacyjnych oraz przewodniczącą Kolegium Redakcyjnego publikacji „Dzieje szkoły”.
Pani Zborowska oprócz pracy w Radzie Miasta Krosna, cały swój wolny czas poświęcała pracy społecznej zarówno na rzecz krośnieńskiej oświaty jak też dla środowiska dzielnicy. Przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej Rady Dzielnicy Krościenko Niżne.
Rada Dzielnicy, Dzielnicowe Koło Kobiet oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Puchatek” zawsze ściśle współpracowały ze szkołą. Dzięki uprzejmości przewodniczącej oraz bezinteresownej pracy członkiń Koła Kobiet, Rada Rodziców organizowała w Puchatku zabawy dochodowe, które cieszyły się popularnością i miały stałych bywalców. Dochód z tych imprez zasilał budżet szkoły pozwalał na wykonanie drobnych prac remontowych, zakup sprzętu, pomocy naukowych.
Współpraca z KDK „Puchatek” to również udział młodzieży szkolnej w zajęciach kółka plastycznego, teatrzyku kukiełkowego, kółka sprawnych rąk. Dzieci pod kierunkiem instruktorów przygotowywały spektakle oraz wystawki swoich prac, które były prezentowane zarówno mieszkańcom dzielnicy jaki społeczności szkolnej i dzieciom z pobliskich przedszkoli.
Pod „skrzydłami” ODK „Puchatek” z inicjatywy Pani Zborowskiej powstała świetlica środowiskowa, w której dzieci żyjące w rodzinach dysfunkcyjnych, pod okiem wychowawców mogą spędzać czas na odrabianiu lekcji i rozwijaniu zainteresowań.