Młodzi krośnianie spotkali się z Krzysztofem Petkiem - pisarzem, reportażystą, organizatorem obozów i szkół przetrwania. Spotkanie odbyło się 19 kwietnia w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. K. Petek w pasjonujący sposób zaprezentował historie, które opisuje w swoich sensacyjno-przygodowych powieściach, wydawanych w seriach: Operacja „Hydra”, „Gra”, „Porachunki z przygodą” czy „Czarny kufer”.
Publikować - jak mówił - zaczął jeszcze w II klasie liceum. Pracował w radiu i telewizji. Na swoim koncie ma ok. ok. 2000 publikacji. Ukończył studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Od 14 lat organizuje wyprawy, szkolenia, obozy - głównie z udziałem młodzieży - ucząc technik przetrwania, samoobrony, nawigacji, budowania schronów, udzielania pierwszej pomocy.
W swoich książkach pokazuje bohaterów, którzy wpadają w kłopoty, czasem konflikt z prawem, ale zawsze szukają możliwości wyjścia z trudnych sytuacji, dostają szansę od losu - bo jak mówi K. Petek - trzeba umieć mówi „nie” przestępcom, zachowaniom negatywnym i patologicznym. Autor pokazuje ludzi, którzy pomagają innym, potrafią walczyć ze złem, dokonują właściwych wyborów.
Życie Krzysztofa Petka jest trochę jak historie z jego książek. Uczestniczy w wielu wyprawach, zdarza mu się brać udział w poszukiwaniach zaginionych osób i akcjach przeciwko przestępcom. Pytany przez jednego z uczestników spotkania o najbardziej niebezpieczną sytuację, jaka zdarzyła mu się w życiu, opowiedział o wydarzeniu z wojny na Bałkanach, kiedy wziął udział w wyprowadzeniu mieszkańców wioski otoczonej przez Serbów.
Młodzież obejrzała również film i zdjęcia z organizowanych przez Krzysztofa Petka wypraw, m.in. do Rumunii i dorzecza Amazonki.
Na koniec Autor zaprezentował kilka technik samoobrony, które można wykorzystać w sytuacjach zagrożenia, aczkolwiek radził, żeby stosować ucieczkę, kiedy to możliwe, a nie walczyć.
Krzysztof Petek promuje aktywność społeczną, przeciwstawianie się złu, walczy z alkoholizmem i narkomanią, ale przede wszystkim zachęca do czytania, pokazując, jakie mogą być konsekwencje nieczytania. - Nie namawiam, żebyście czytali moje książki, ale czytajcie cokolwiek - mówił.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Pasja czytania - animacja czytelnictwa dziecięcego”, który Biblioteka realizuje w 2011 roku przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura.
Patronat medialny nad projektem objęli portal internetowy KrosnoCity.pl oraz tygodnik „Nasz Głos”.
Monika Machowicz