Autorka sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i utworów prozatorskich dla dzieci, krytyk literacki i teatralny – Liliana Bardijewska spotkała się w dniu 28 kwietnia br. z czytelnikami Oddziału dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Jaka jest różnica pomiędzy książką, a scenariuszem teatralnym – to podstawowe pytanie na jakie próbowała odpowiedzieć L. Bardijewska, prezentując swoje książki, które stały się również podstawą do powstania spektaklu.
Zielony wędrowiec to poetycka opowieść o przyjaźni, tolerancji i potrzebie marzenia. A także o sztuce bycia innym. Jej zielony bohater, mieszkaniec szarej Stworii, wyrusza w świat na poszukiwanie zielonej rzeki, żeby przejrzeć się w jej wodach. W swojej niezwykłej wędrówce przez kolorowe, lecz jednobarwne krainy, przeżywa różne przygody. Książka wzbogacona ilustracjami, stała się kanwą do napisania scenariusza, który wymagał modyfikacji w stosunku do wersji prozatorskiej. Teatr rządzi się swoimi prawami i w scenariuszu muszą znaleźć się dodatkowe elementy, aby widz się nudził – mówiła pisarka. Zielonego wędrowca wystawił m.in. Teatr „Banialuka” w Bielsku-Białej – spektakl ten może być wzorcem dobrego przekładu literackiego tekstu na język teatru, twórczo uwypuklającego znaczenia, wydobywającego zarysowane sensy.(...) Spektakl w błyskotliwy sposób podejmuje wątek inności i odrzucenia, stawia pytania o to, jak pojmujemy tolerancję, jakie postawy przyjmujemy wobec „obcych" – czytamy w recenzji tego przedstawienia.
Uczestnicy spotkania z wielką uwagą słuchali o tym jak powstają książki i sztuki teatralne
Liliana Bardijewska – autorka takich książek jak: Ratatuj, Bractwo Srebrnej Łyżeczki, Zielony wędrowiec, Moje – nie moje, Dom ośmiu tajemnic - kilkakrotnie była laureatką konkursu dramaturgicznego, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W swoim dorobku ma dwanaście książek dla dzieci i piętnaście sztuk teatralnych.
Jej książki Zielony wędrowiec (2001) oraz Dom ośmiu tajemnic (2006) zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY tytułami "Książki Roku".
W marcu 2009 r. książka L. Bardijewskiej Bajka o Kapciuszku znalazła się na liście „Białych Kruków” Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci w Monachium. Lilian Bardijewska jest również tłumaczem literatury bułgarskiej, a obecnie redaktorem naczelnym Wydawnictwa Ezop.
Pisać zaczęła jeszcze w dzieciństwie - urodziłam się dosłownie wśród książek. Kiedy zaczynałam swoje świadome życie, a mieszkaliśmy wówczas w jednym dużym pokoju, toczyło się ono wśród książek, bo mój kącik dziecięcy wydzielony był przez półki z książkami. Książki były więc moimi pierwszymi partnerami do zabawy, z czasem coraz bardziej intelektualnej – mówi.
Na zakończenie spotkania młodzi czytelnicy poprosili o autografy
Również pełna humoru, niesamowitych przygód, a przy tym zawierające istotne wartości edukacyjne okazała się druga książka zaprezentowana uczestnikom spotkania w Filii nr 4 Moje - nie moje. Przystępując do pisania książki czy sztuki, zawsze wychodzę od pewnego określonego problemu, którym chciałabym się podzielić z czytelnikami. "Moje - nie moje" jest bajką o odrzuceniu. "Zielony wędrowiec" - o sztuce bycia innym i o strachu przed obcością. "Dom ośmiu tajemnic" - o jedności i ciągłości świata w czasie i przestrzeni. Zapraszam czytelników do wspólnej rozmowy o tych niełatwych sprawach, raz po raz przymrużając oko, bo uśmiech i humor bardzo pomagają zrozumieć otaczający nas świat. Pomagają wybaczać jego niedoskonałości i są nieocenioną bronią w walce z jego wadami – mówi w jednym z wywiadów pisarka.
Każdy może zostać czarodziejem – to najnowsza książka Liliany Bardijewskiej, o której opowiedziała na zakończenie spotkania, zachęcając młodych czytelników do poznania jej bohaterów.
Spotkania zostały zrealizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Krosno pod nazwą: „Teatr, teksty i preteksty … edukacja teatralna dzieci” z Programu MKiDN „Edukacja kulturalna i diagnoza kultury”.
Patronat medialny nad projektem objęli: tygodnik „Nasz Głos”, portal Krosno24.pl oraz Gazeta Informacyjna Neon.info.pl.
Monika Machowicz