Kalendarz wydarzeń Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie poszerzył się o nowe daty. W sierpniu i wrześniu w Centrum zobaczyć będzie można inscenizację sztuki Woody Alena oraz dwa spektakle na motywach dramatów Sławomira Mrożka. Po występach artystów szkła, koncertach i pokazach multimedialnych sięgnięto po teatr. CDS zapowiada, że to nie koniec.
Szkło z domieszką kultury
W lipcu Centrum Dziedzictwa Szkła zainaugurowało dwa projekty kulturalne – Poznaj Artystę i Kulturalny Piec. Podstawą pierwszego są pokazy hutnicze w wykonaniu uznanych twórców i artystów szkła, zaś drugi łączy sztukę tworzenia szkła z koncertami muzycznymi przy piecu hutniczym i pokazami 3d-mappingu. Idea organizacji wydarzeń o różnym charakterze, odwołujących się do tematyki szklanej lub odbywających się w hutniczej scenerii od początku traktowana była przez Centrum priorytetowo.
Podstawą działalności Centrum jest oczywiście prezentacja tematu szkła. Chcemy to jednak robić w oryginalny, atrakcyjny i różnorodny sposób. Stąd pomysł łączenia pokazów z wydarzeniami o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Koncerty, pokazy multimedialne, a teraz teatr. Na tym na pewno nie poprzestaniemy – zapowiada Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.
Jeszcze w tym roku Centrum chce wzbogacić swoją ofertę o dalsze wydarzenia z pogranicza kultury i rozrywki, w których motywem przewodnim będzie szkło.
Aktorzy na podeście hutniczym
Połączenie hutnictwa szkła z imprezami kulturalnymi i rozrywkowymi sprawdza się bardzo dobrze. CDS jest przekonane, że podobnie będzie ze spektaklami teatralnymi. W najbliższym czasie w wyjątkowej „szklanej” scenerii Centrum Dziedzictwa Szkła zobaczyć będzie można sztukę Woody Alena pt. „Zagraj to jeszcze raz… Sam” oraz dwa spektakle oparte na motywach dramatów „Strip-tease” i „Serenada” Sławomira Mrożka – „Przez mgłę” oraz „Lisia intryga”.
Projekt realizowany jest przez nieformalną grupę teatralną o nazwie Teatr Bez Rzędów. Tworzą ją młodzi aktorzy, na co dzień związani z teatrami w całej Polsce, którzy w wolnym czasie oddają się pasji gry aktorskiej w teatrze, który całkowicie odpowiada ich wizji sztuki. Grupa gościć będzie na hutniczych deskach Centrum Dziedzictwa Szkła w poniedziałki 13 i 20 sierpnia oraz w niedzielę 2 września.
Spektakle rozpoczynają się o godz. 19.00. Rezerwacji biletów dokonywać można osobiście w recepcji Centrum lub telefonicznie pod numerem 134440031. Koszt biletu wynosi 18 zł. W cenie zawarte jest zwiedzanie budynku głównego Centrum.
Program
Zagraj to jeszcze raz… Sam
13 sierpnia 2012, godz. 19.00
Sala kinowa Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, ul. Blich 2
cena – 18 zł
Wielokrotnie nagradzany monodram powstały na motywach „Play It Again - Sam!” Woody’ego Allena. Spektakl w sposób komediowy opowiada o rozterkach niespełna 30-letniego mężczyzny stojącego w obliczu porzucenia przez ukochaną kobietę. Snując fantazje oraz monologi wewnętrzne stara się on znaleźć receptę na dalsze nieoczekiwane życie. Próba odnalezienia partnerki życiowej okazuje się poszukiwaniem samego siebie, a dylematy z tym związane stają się walką o dominację pomiędzy sprzecznymi skłonnościami ludzkiej natury. Gra aktorska wzbogacona została różnorodnymi technikami lalkowymi, np.: maski, manekiny, „pyskówki”.
Wykonanie, reżyseria, adaptacja, scenografia: Lech Walicki
Przez mgłę
20 sierpnia 2012, godz. 19.00
Pracownia hutnicza Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, ul. Blich 2
cena – 18 zł
Spektakl na motywach: "Strip-tease" S. Mrożka. Dwóch mężczyzn. Jedna przestrzeń. A w niej... wanna. Wszystko spowite bezduszną mgłą... niezbadane zjawiska, niejasne przyczyny... kim są, skąd przyszli, gdzie się znaleźli, dokąd dążyli, co będzie dalej... niczego nie można stwierdzić z należytą ostrością... wszystko rozmyte, niewyraźne – bo nieistotne. Ważna jest idea, a właściwie ich mnogość... „Przez Mgłę" to starcie pomiędzy antagonistycznymi koncepcjami wolności. Która z nich jest słuszna, która skuteczna, jakie niosą za sobą konsekwencje... i czy tytułowa mgła jest rzeczywiście bezduszna... Próba odpowiedzi na te pytania, przebiega w niemal laboratoryjnych warunkach, a jej sposób jest iście eksperymentalny.
Występują:
Biały - Łukasz Pracki
Czarny - Lech Walicki
Ręka - Filip Walicki / Grzegorz Eckert
Muzyka: Filip Walicki
Scenariusz i reżyseria: Lech Walicki
Lisia intryga
2 września 2012, godz. 19.00
Pracownia hutnicza Centrum Dziedzictwa Szkła
w Krośnie, ul. Blich 2
cena – 18 zł
Sztuka oparta na motywach „Serenady” Sławomira Mrożka. Spektakl w konwencji drobiarsko-garmażeryjnej, krótka rozprawa na tematy damsko-męskie, a w zasadzie kurzo-kogucie, z małą domieszką chytrej igraszki. Niespełnione wokalne pasje koguta stają się przyczyną innych niespełnień. Czy ktoś je zaspokoi? Czy ktoś jest w stanie im podołać? Czy w życiu trzeba być lwem czy lisem? Jak odnaleźć kompromis? Gdzie jest słynny złoty środek kurzego jaja? Oto są pytania…
Występują:
Agata Butwiłowska
Ewa Mrówczyńska
Henryk Hryniewicki
Filip Walicki, Lech Walicki
Scenariusz i reżyseria: Lech Walicki
Muzyka: Filip Walicki
Rezerwacja biletów osobiście w recepcji Centrum Dziedzictwa Szkła (ul. Blich 2) lub telefonicznie pod numerem 134440031. Liczba miejsc ograniczona.