Podnosimy trzeci wymiar sztuki do kwadratu – mówią w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła. Są dosłowni. Powstające w obiekcie wielkie malowidło 3D zatytułowane „UnderGlass” jeszcze przed premierą zyskuje drugie życie. Do obrazu o powierzchni 80 m2 dodana zostanie animacja w technologii video-mappingu. To pierwszy przypadek połączenia trójwymiarowego graffiti i projekcji 3D na świecie. Areną tych działań jest publiczna klatka schodowa.
Po raz pierwszy powstawanie tego typu dzieła może oglądać na żywo każdy – osobiście w Krośnie lub online. Proces twórczy można także śledzić poprzez specjalny blog. To wyjątkowa sytuacja. Okazuje się jednak, że nie jedyna. Centrum od początku realizacji projektu zapowiadało wzbogacenie go o dodatkowe elementy. Wiadomo już, że najważniejszym z nich będą multimedialne pokazy 3D.
Ryszard Paprocki przy pracy nad malowidłem „UnderGlass”
Dzięki transmisji online (www.3d.miastoszkla.pl) po raz pierwszy każdy może śledzić powstawanie dzieła. To wyjątkowa sytuacja. Nie jedyna w tym projekcie (fot. D. Krzanowski)
Połączenie dwóch trójwymiarowych dziedzin sztuki stawia krośnieński obiekt w roli pioniera nie tylko w skali kraju, ale świata. Chociaż zrealizowano już kilka podobnych projektów, m.in. mapping na graffiti słynnego Banksy’ego, jednak nikt dotąd nie wykonał animacji na malowidle 3D. To dla nas bardzo duże wyzwanie. Samo malowidło jest bardzo skomplikowane i opiera się na anamorfozie, czyli deformacji obrazu, pozwalającej uzyskać efekt trójwymiarowości. Musimy się do tego dopasować, a anamorficzne animacje to coś zupełnie innego i znacznie trudniejszego, niż tradycyjna animacja i mapping – opisuje Tomasz Gawroński z Tving Stage Design. Można więc powiedzieć, że podnosimy trzeci wymiar do kwadratu – podsumowuje charakter przedsięwzięcia Gawroński.
Premiera malowidła oraz pierwsze pokazy 3D mappingu zaplanowano na przełom lutego i marca 2013 r. To wówczas powstała z połączenia street i video-artu trójwymiarowa „Galeria Sztuki w Klatce” zostanie oficjalnie otwarta. Przygotowania do premiery trwają. Można je cały czas śledzić.