619287495.jpg
31.01.2013

Sztuka podwójnie trójwymiarowa. Po raz pierwszy na świecie.

Podnosimy trzeci wymiar sztuki do kwadratu – mówią w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła. Są dosłowni. Powstające w obiekcie wielkie malowidło 3D zatytułowane „UnderGlass” jeszcze przed premierą zyskuje drugie życie. Do obrazu o powierzchni 80 m2 dodana zostanie animacja w technologii video-mappingu. To pierwszy przypadek połączenia trójwymiarowego graffiti i projekcji 3D na świecie. Areną tych działań jest publiczna klatka schodowa.

 
 
 
Da Vinci na podłodze
Projekt „UnderGlass” ruszył w połowie grudnia 2012 r. W jego ramach na podłodze ogólnodostępnego pomieszczenia schodów ruchomych krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła powstaje trójwymiarowe graffiti o powierzchni 80 m2. Będzie ono miało formę podziemnej pracowni hutniczej i jest najnowszym pomysłem placówki na promocję tradycji i osiągnięć miasta w zakresie produkcji szkła. Jego autorem jest krakowski artysta i architekt Ryszard „Ryho” Paprocki, jedna z bardzo nielicznych osób na świecie tworzących w tej technice. Choć „UnderGlass” stanowi realizację wpisującą się w nurt sztuki ulicy jest jednak nietypową jej formą. To nie jest klasyczny street-art. W czasie pracy korzystam m.in. z renesansowych technik malarskich stosowanych przez samego Da Vinciego – wyjaśnia Paprocki. W ten sposób klatka schodowa staje się otwartą galerią sztuki.
 
 

Po raz pierwszy powstawanie tego typu dzieła może oglądać na żywo każdy – osobiście w Krośnie lub online. Proces twórczy można także śledzić poprzez specjalny blog. To wyjątkowa sytuacja. Okazuje się jednak, że nie jedyna. Centrum od początku realizacji projektu zapowiadało wzbogacenie go o dodatkowe elementy. Wiadomo już, że najważniejszym z nich będą multimedialne pokazy 3D.

 

 
 
Sztuka podwójnie trójwymiarowa. Po raz pierwszy na świecie. - zdjęcie w treści
Ryszard Paprocki przy pracy nad malowidłem „UnderGlass”
 
 
 
 

Dzięki transmisji online (www.3d.miastoszkla.pl) po raz pierwszy każdy może śledzić powstawanie dzieła. To wyjątkowa sytuacja. Nie jedyna w tym projekcie (fot. D. Krzanowski)



Trójwymiar do kwadratu
 Projekcje 3D mappingu są jedną z najbardziej spektakularnych i widowiskowych odmian video artu. Zazwyczaj mają formę jednorazowych pokazów na elewacjach budynków, jednak w Krośnie technologia ta zastosowana zostanie do stworzenia animacji prezentowanej na zamienionej w obraz posadzce. Za jej przygotowanie odpowiada firma Tving Stage Design. Trójwymiarowe projekcje na trójwymiarowym malowidle odbywać się będą regularnie w sezonie zimowo-wiosennym oraz jesiennym. Latem bowiem Centrum realizuje już projekt stałych pokazów na fasadzie budynku.
 
 

Połączenie dwóch trójwymiarowych dziedzin sztuki stawia krośnieński obiekt w roli pioniera nie tylko w skali kraju, ale świata. Chociaż zrealizowano już kilka podobnych projektów, m.in. mapping na graffiti słynnego Banksy’ego, jednak nikt dotąd nie wykonał animacji na malowidle 3D. To dla nas bardzo duże wyzwanie. Samo malowidło jest bardzo skomplikowane i opiera się na anamorfozie, czyli deformacji obrazu, pozwalającej uzyskać efekt trójwymiarowości. Musimy się do tego dopasować, a anamorficzne animacje to coś zupełnie innego i znacznie trudniejszego, niż tradycyjna animacja i mapping – opisuje Tomasz Gawroński z Tving Stage Design. Można więc powiedzieć, że podnosimy trzeci wymiar do kwadratu – podsumowuje charakter przedsięwzięcia Gawroński.

 

Premiera malowidła oraz pierwsze pokazy 3D mappingu zaplanowano na przełom lutego i marca 2013 r. To wówczas powstała z połączenia street i video-artu trójwymiarowa „Galeria Sztuki w Klatce” zostanie oficjalnie otwarta. Przygotowania do premiery trwają. Można je cały czas śledzić.  

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie