409957925.jpg
05.03.2012

„Sztuka Podkarpacia” - prezentacja albumu w Krośnieńskiej Bibliotece

W Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 29 lutego 2012 r. odbyła się prezentacja II tomu albumu „Sztuka Podkarpacia”. W spotkaniu uczestniczyli: Jacek Nowak - prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Piotr Wójtowicz - artysta plastyk, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Krośnie oraz Renata Machnik i Adam Głaczyński - dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów. Obecni też byli miłośnicy sztuki oraz artyści, których twórczość została zaprezentowana w albumie, m.in. Barbara Bandurka-Wilk, Ryszard Kryński, Maciej Syrek, Jan Szczepkowski, Jerzy Maraj.

 


W II tomie albumu „Sztuka Podkarpacia” zaprezentowano 51 artystów z regionu, specjalizujących  się  w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. W publikacji znaleźli się malarze, graficy, rzeźbiarze, rysownicy, autorzy instalacji, artyści tkaniny, ceramiki i szkła, a także fotograficy.

 

 

„Sztuka Podkarpacia” - prezentacja albumu w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści

 


Prezentujemy czytelnikom drugi tom Sztuki Podkarpacia - cyklicznej publikacji, dokumentującej dorobek współczesnych artystów, żyjących i tworzących w tym zakątku Polski. Do kontynuacji przedsięwzięcia Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, zrzeszające miłośników i mecenasów sztuki, skłoniło przede wszystkim niezwykle życzliwe przyjęcie tomu pierwszego, który ukazał się w Rzeszowie pod koniec 2010 roku.


Okazuje się, że wymyślona przez Podkarpacką Zachętę (…) seria wydawnicza Sztuka Podkarpacia jest przedsięwzięciem oryginalnym i nigdzie do tej pory w Polsce niespotykanym, zatem także przykładem i pomysłem do naśladowania w innych środowiskach, którym zależy na prezentacji, popularyzacji oraz dokumentacji dorobku kulturowego własnych małych ojczyzn, z ich tradycjami, specyfiką i osobliwościami - piszą w słowie wstępnym do II tomu autorzy i pomysłodawcy książki.

 

 

„Sztuka Podkarpacia” - prezentacja albumu w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 1

 



Podczas spotkania Jacek Nowak oraz Piotr Wójtowicz zwrócili uwagę na specyfikę albumu, który jest wydawnictwem wyjątkowym, w sposób wielostronny ukazującym sylwetki artystów.



Przygotowana z troską o estetyczny kształt edytorski Sztuka Podkarpacia zawiera barwne reprodukcje kilku prac każdego z artystów w nim prezentowanych, wzbogacone o zwięzły życiorys oraz szkic krytyczny autorstwa historyków i krytyków sztuki, dobrze znających środowisko artystyczne Podkarpacia (w tomie drugim są nimi: Jacek Kawałek, Magdalena Rabizo-Birek, Dorota Rucka-Marmaj, Piotr Wójtowicz i Stanisława Zacharko) - czytamy w II tomie albumu.

 


Do książki „Sztuka Podkarpacia” dołączona została płyta CD „W pracowniach artystów”, z rozmowami - reportażami radiowymi, przygotowanymi przez dziennikarzy Polskiego Radia Rzeszów (Grażynę Bochenek, Alicję Karłowską, Renatę Machnik, Bernadetę Szczyptę, Krystynę Turek, Marka Cynkara, Romana Adamskiego, Adama Głaczyńskiego).

 

 

„Sztuka Podkarpacia” - prezentacja albumu w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 2



W czasie spotkania Renata Machnik i Adam Głaczyński mówili o wywiadach przeprowadzonych w pracowniach artystów. Adam Głaczyński wspominał m.in. rozmowę z Tadeuszem Budzińskim. Renata Machnik mówiła o spotkaniach z Barbarą Bandurką, Maciejem Syrkiem i Grzegorzem Grzebieniowskim.


Cykl „Sztuka Podkarpacia” (I i II tom) wydany został przez Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych z siedzibą w Rzeszowie. Towarzystwo powstało 2008 roku i zrzesza miłośników sztuki: artystów, prezesów znaczących firm podkarpackich, pracowników naukowych wyższych uczelni, lekarzy, pracowników placówek kulturotwórczych, studentów. Do jego podstawowych celów należą: popularyzacja w społeczeństwie dokonań artystów w dziedzinie kultury i sztuki, zapewnienie pomocy twórcom w zakresie ochrony ich praw, a także promowanie Podkarpacia poprzez ukazywanie potencjału i dokonań środowisk twórczych. Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych organizuje też wystawy prac artystów z Podkarpacia.

 


Joanna Łach
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie