Konferencja Cechu Rzemiosł Różnych
15.11.2022

Szkolenia i warsztaty „szyte na miarę” naszych czasów. Cech Rzemiosł Różnych zaprasza

Warsztaty spędzenia wolnego czasu dla dzieci wspólnie z rodzicami czy dziadkami, networking dla lokalnych przedsiębiorców, a także szkolenia i praktyki zawodowe zakończone egzaminem potwierdzającym zdobyte kwalifikacje na poziomie Czeladnika lub Mistrza. To i wiele innych ciekawych propozycji znajdziecie w bogatej ofercie krośnieńskiego Cechu Rzemiosł Różnych przygotowanych "na miarę" potrzeb mieszkańców naszego miasta.


Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie jako partner miejskiego projektu pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”, realizowanego z funduszy norweskich, organizuje przedsięwzięcia, których intencją jest upowszechnianie rzemiosła wśród społeczności lokalnej oraz ożywienie krośnieńskiej starówki. Ponadto Cech zajmuje się działaniami edukacyjnymi, sieciującymi i wzmacniającymi miejscowy rynek pracy oraz biznes.

Rzemieślnicze warsztaty “Zaglądnij do Cechu”
To przedsięwzięcie integrujące rodziny. W sumie 26 wydarzeń. Bezpłatne warsztaty są propozycją spędzenia wolnego czasu dla dzieci wspólnie z rodzicami czy dziadkami. Zajęcia wspierają kreatywność, współdziałanie i tworzenie. Każde wydarzenie trwa 3 godziny i gromadzi jednorazowo około 12 osób. Cech organizuje spotkania razem z lokalnymi rzemieślnikami, którzy prezentując uczestnikom wycinek swojego zawodu, włączają ich do interakcji

Ubolewamy, że szkolne zajęcia praktyczno-techniczne przeszły do lamusa, podczas gdy w innych europejskich krajach a szczególnie w Skandynawii dostrzega się ich wielki rozkwit. Mamy przekonanie, że udział w takich warsztatach jak: zbijanie karmnika, wyrabianie ciasta, dekorowanie tortu, robienie fryzur czy budowanie prostych obwodów elektrycznych to po pierwsze ogromna frajda dla dzieci czy młodzieży ale również źródło inspiracji, które może przyczynić się do wyboru dalszej ścieżki edukacji i chęci zdobywania konkretnych umiejętności zawodowych - mówi Marek Kiełtyka, Starszy krośnieńskiego Cechu.

O tematyce warsztatów decydują mieszkańcy Krosna biorąc udział w internetowych konsultacjach społecznych. Poprzez ankiety Krośnianie mogą przekazać Cechowi informacje o swoich warsztatowych zainteresowaniach, zwiększając tym samym szanse na ich realizację.
Tutaj możesz wypełnić ankietę - ANKIETA
Tutaj możesz poczytać o wydarzeniach - PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Konferencja Cechu Rzemiosł Różnych (1).jpg [315.37 KB]
Bogatą ofertę szkoleń i warsztatów krośnieńskiego Cechu przedstawili na konferencji (14.11) Marek Kiełtyka, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Marta Matelowska kierownik Cechowego biura


Szkolenia zawodowe “Zostać rzemieślnikiem”
To przedsięwzięcie aktywizujące osoby dorosłe. Szkolenia skierowane są do dorosłych mieszkańców Krosna. Do kursów mogą przystąpić zarówno osoby bezrobotne, uczące się jak i pracujące, które ukończyły 18 rok życia (w tym osoby z niepełnosprawnością). W sumie, w ramach projektu norweskiego zostanie zorganizowanych 16, 120 godzinnych kursów. Uczestnicy będą szkolić się w małych, 6 osobowych grupach. Podobnie jak w przypadku warsztatów, kluczowy wpływ na tematykę zajęć mają mieszkańcy biorący udział w konsultacjach społecznych. Zwykle są to osoby zainteresowane udziałem w kursie, które zostawiając swój mail w ankiecie, najszybciej dowiadują się o naborze do szkolenia. Bezrobotni czy uczniowie odpowiadają w jakim zawodzie chcą się szkolić, natomiast osoby pracujące wskazują obszary w jakich chcą się doskonalić. Ponadto Cech zbiera informacje od lokalnych przedsiębiorców, dowiadując się jakie aktualnie kompetencje i umiejętności są potrzebne na rynku pracy.

Dostajemy dużo pytań związanych z tym czy dany zawód jest czy nie jest rzemieślniczy? Najprościej jest nam odpowiedzieć na to pytanie posiłkując się słowami Louisa Nizera „Człowiek pracujący rękoma to robotnik; człowiek pracujący rękoma i umysłem to rzemieślnik; a człowiek pracujący rękoma, umysłem i sercem to artysta”, dlatego zachęcamy osoby biorące udział w konsultacjach do kreatywnego podejścia. W tym przedsięwzięciu możemy zorganizować bardzo różnorodne kursy. Najważniejsze aby specjalizacje i wybrane kierunki przyniosły uczestnikom faktyczny rozwój i otworzyły nowe zawodowe perspektywy - mówi Marta Matelowska, kierownik Cechowego biura.

Tutaj, jako kandydat lub pracodawca, możesz wypełnić ankietę - ANKIETA DLA PRACODAWCÓW


Jarmark Rzemieślniczy

To wydarzenie rekreacyjne, którego organizacja przewidziana jest na czerwiec 2023 r.

Impreza w swojej istocie ma być prawdziwym rzemieślniczym świętem - mówi Marek Kiełtyka, Starszy krośnieńskiego Cechu. Intencją wydarzenia będzie ożywienie krośnieńskiej starówki oraz stworzenie przedsiębiorcom, którzy bazują na wiedzy i tradycjach rzemieślniczych, okazji do prezentacji swoich produktów. Na imprezie nie zabraknie muzyki oraz warsztatów rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży - dodaje Starszy Cechu.


„Networking lokalnych przedsiębiorców”
Przedsięwzięcie realizowane przez Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, jest ważnym krokiem w zainicjowaniu długofalowej współpracy wśród miejscowych firm. W Cechu uważamy, że świat różnych biznesów, może fantastycznie się przenikać i uzupełniać ale takie rzeczy nie zadzieją się same. Niezbędne jest wykorzystanie narządzi, które pomogą zbudować dobrą przestrzeń służącą nawiązaniu kontaktów biznesowych, konfrontowaniu pomysłów, wymianie doświadczeń i dzieleniu się wiedzą. Takiej strefy potrzebują Ci przedsiębiorcy, którzy w rozwoju swoich firm kierują się dbałością o relacje z całym otoczeniem swojego biznesu. Klienci bardzo szybo weryfikują czy firmy w których dokonują zakupu, bądź korzystają z usług, są do siebie przyjaźnie nastawione. Wierzymy, że networking przekłada się na życzliwą atmosferę prowadzenia biznesu w danym miejscu a to z kolei wpływa na lojalność stałych klientów i rosnącą liczbę nowych. Najważniejszym założeniem tego przedsięwzięcia jest powołanie grupy LAO – lokalnych, aktywnych i otwartych na współpracę przedsiębiorców dążących w swoich filozofiach do takich efektów, które łączą i przynoszą wspólne korzyści. Networking w Krośnie chcemy rozwijać w pierwszej kolejności wokół branż: spożywczej, restauracyjnej oraz unikatowych produktów miasta.

Młodzi ludzie w rzemiośle
Rzemiosło jest największą szkołą zawodu w Polsce. Kształcenie w zakładzie rzemieślniczym rozpoczyna się po podpisaniu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego ze szkolącym mistrzem i zarejestrowaniu jej w Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie.
Nauka rzemiosła ma zapewnić uczniom osiągnięcie wysokiego poziomu sprawności zawodowych wynikających z wymagań sformułowanych w charakterystyce danego rzemiosła, programie praktycznej nauki zawodu oraz wymaganiach egzaminacyjnych stawianych przed kandydatami do wybranych zawodów.
Takie szkolenie to znakomita okazja do poznania całej sfery ekonomiczno-marketingowej funkcjonowania małych i średnich firm.
Młodociany w okresie nauki otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości:

W tym roku do egzaminu czeladniczego przystąpiło 82 pracowników młodocianych. Dla porównania w poprzednim roku było to zaledwie 40 osób, a w 2020 r. - 43 osoby.
W obecnym roku podpisaliśmy 101 umów o pracę w celu nauki zawodu.


Szkolenia:
Dokonujący się postęp i zmiany w zawodzie, niejednokrotnie zmuszają do podejmowania i pobierania nauk i wyższych kwalifikacji w swoim zawodzie. Cech umożliwia potwierdzenie posiadanych kwalifikacji na poziomie Czeladnika lub Mistrza, a także zdobycie nowych kwalifikacji poprzez udział w organizowanych szkoleniach i kursach.
W dotychczas realizowanych projektach wzięło udział około 250 osób z Krosna i powiatu krośnieńskiego, które nabyły nowe umiejętności zawodowe.
Ośrodek Szkoleniowy działający przy Cechu organizuje kursy pedagogiczne dla instruktorów praktycznej nauki zawodu.
Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą nauczyć się nowego zawodu do kontaktu z Biurem Cechu. Szkolimy w zawodach rzemieślniczych, m.in. piekarz, cukiernik, fryzjer, mechanik, elektryk, cieśla.
W Cechu można również potwierdzić kwalifikacje na poziomie czeladniczym i mistrzowskim w powyższych zawodach i nie tylko, a dyplom rzemieślniczy jest uznawany i ceniony przez pracodawców na terenie Unii Europejskiej i nie tylko.

Ponadto Cech prowadzi doradztwo w sprawach BHP, a niedługo wystartujemy z projektem „Poziom wyżej” kierowanym do dzieci i młodzieży chcących utrwalić wiedzę w zakresie szkolnych przedmiotów.


 logo Norway grands.png [6.05 KB]

Przedsięwzięcia realizowane przez Cech Rzemiosł Różnych odbywają są w ramach projektu pn. „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO" realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie