Niektórzy spoglądają na nie z sympatią, inni – ze wstrętem. Były jednym ze znaków rozpoznawczych krośnieńskiego hutnictwa szkła lat 70-tych, a historia ich produkcji obrosła w legendy. Szklane ryby i przyciski do papieru były fenomenem. Przypomnieć go ma konkurs fotograficzno-reporterski organizowany przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Wyłoni on zarówno najlepsze fotografie tych przedmiotów, jak i posłuży dokumentacji szklanego dziedzictwa regionu, którego ryby i przyciski do papieru stanowią bardzo ważny fragment.
Były z jednej strony obiektem pożądania i zachwytu – z drugiej tematem żartów, kpiny i potępienia. Zdobiły domy w całej Polsce dumnie prężąc się na kredensach, stołach czy telewizorach. Szklane ryby i przyciski do papieru, które szczyt swojej popularności osiągnęły w latach 70. i początkiem lat 80. XX w., z powodzeniem nazwać można fenomenem krośnieńskiego hutnictwa szkła. Sama historia produkcji tych przedmiotów obrosła w legendy. Do dzisiaj z resztą nie wiadomo ile tak naprawdę ich powstało, bowiem wytwarzano je poza godzinami pracy. Te dwa krośnieńskie „klasyki” przypomnieć ma konkurs fotograficzno-reporterski organizowany przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Konkursowi przyświecają dwa cele. Chodzi zarówno o wyłonienie najlepszych fotografii szklanych ryb i przycisków do papieru, jak również o dokumentację szklanego dziedzictwa. Choć szklane ryby i przyciski budzą mieszane uczucia, jednak na trwałe wpisały się w historię krośnieńskiego hutnictwa szkła. Stały się jednym z jego znaków rozpoznawczych, co potwierdzają turyści przyjeżdżający do nas z całej Polski, z których bardzo duża część doskonale pamięta lub wciąż posiada takie przedmioty. Jest ich jednak coraz mniej i szkoda, aby całkowicie zniknęły. Stąd pomysł na zorganizowanie konkursu, który ocali ten fenomen od zapomnienia. Jest to jednocześnie szansa na wyłonienie i nagrodzenie osób posiadających talent do fotografowania szkła, co nie jest prostą rzeczą – wyjaśnia cele konkursu Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.
Prace konkursowe nadsyłać można do 31 grudnia 2012 r. Główną nagrodą w konkursie jest voucher o wartości 1000 zł na szkolenie w dowolnej technice produkcji lub zdobienia szkła przeprowadzone przez Centrum Dziedzictwa Szkła. Przewidziano także II i III nagrodę oraz nagrody niespodzianki dla właścicieli najładniejszych fotografowanych obiektów. Laureaci wyłonieni zostaną początkiem stycznia 2013 r.
Z nadesłanych prac zorganizowana zostanie wystawa pokonkursowa.
Szczegółowy regulamin konkursu wraz z listą nagród znaleźć można na stronie Centrum Dziedzictwa Szkła.