1604540983.jpg
09.07.2012

Szklana sztuka z bieszczadzkimi przysmakami

Pokazem twórczości Mateusza Maraja rozpocznie się w sobotę 14 lipca cykl spotkań z najwybitniejszymi artystami szkła zatytułowany Poznaj Artystę. Odbywać się będą one regularnie w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i mają stanowić wyjątkową szansę na poznanie kunsztu twórców i zwiedzenie obiektu w niezwykłej atmosferze. Pokazom towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje. Pierwszą z nich będzie degustacja bieszczadzkiego piwa. 

 


Coraz więcej „szklanych” wydarzeń

Od ponad 2 tygodni Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie przyjmuje turystów, których zaskakuje zarówno oryginalnym tematem jaki i programem zwiedzania. Wizyta w obiekcie jest niespotykaną dotychczas w Polsce szansą na odkrycie tajemnic szkła – sposobu jego formowania, właściwości, a także zastosowania do celów użytkowych i artystycznych.

 


Z pewnością jednym z największych atutów obiektu są prezentacje produkcji szkła prowadzone w pracowni głównej Centrum. To właśnie z nimi związany jest nowy punkt
w ofercie programowej placówki, którego premiera odbędzie się w sobotę 14 lipca. Jest nim cykl spotkań z artystami tworzącymi w szkle, zatytułowany Poznaj Artystę. Tym samym Centrum rozpoczyna realizację zapowiedzi o wzbogaceniu kalendarza wydarzeń rozrywkowo-kulturalnych w mieście. Jeszcze tego lata w CDS ma odbyć się przynajmniej kilkanaście imprez, a wszystkie łączył będzie wspólny mianownik szkła.

 


Poznaj Mateusza Maraja

Szklana sztuka z bieszczadzkimi przysmakami - zdjęcie w treści Poznaj Artystę to cykl spotkań z najbardziej uznanymi artystami szkła, podczas których zaproszony gość indywidualnie lub wraz ze swoim zespołem tworzyć będą szklane dzieła. Spotkania te odbywać się mają regularnie, 1-2 razy w miesiącu. Ich idea jest bardzo prosta.  Chodzi o to, aby uczestnicy mogli zobaczyć w jaki sposób powstają dzieła najwybitniejszych artystów działających w szkle. Pokazy takie, trwające ok 2 godzin, mają być czymś w rodzaju „występu” zaproszonych twórców. Połączone będą z możliwością zwiedzania obiektu oraz atrakcjami dodatkowymi umilającymi czas spędzony w Centrum. Pierwszym zaproszonym artystą jest Mateusz Maraj. (fot. z archiwum artysty)

 

 



Mateusz Maraj ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Ceramiki Szkła. Jego znakiem rozpoznawczym jest niezwykle charakterystyczny sposób grawerowania szkła, w którym osiągnął mistrzostwo. Brał udział w wielu wystawach twórców środowiska wrocławskiego i krośnieńskiego. Jego prace znajdują się w galeriach na całym świecie, między innymi w  The Corning Museum of Glass (USA). Jedno z dzieł Mateusza Maraja znajduje się także na wystawie stałej Centrum Dziedzictwa Szkła w piwnicach przedprożnych, w galerii najwybitniejszych twórców. Mieszka w Odrzykoniu, gdzie posiada własną pracownię artystyczną.
 

 

 

Szklana sztuka z bieszczadzkimi przysmakami - zdjęcie w treści  nr 1
Znakiem rozpoznawczym Mateusza Maraja jest charakterystyczny grawerunek (fot. autora)

 

 


Pokal bieszczadzkiego piwa

Dodatkową zachętą do udziału w spotkaniach mają być atrakcyjne wydarzenia towarzyszące, niekoniecznie związane ze szkłem. W przypadku pierwszego atrakcją taką będzie degustacja piwa bieszczadzkiego. Przeprowadzi ją Pani Agnieszka Łopata – mistrz piwowarstwa, która od kilku lat z powodzeniem realizuje swoją pasję warzenia piwa. Studiuje na kierunku Piwowarstwo i Destylacja (Brewing and Distilling) na szkockim uniwersytecie Heriot‐Watt w Edynburgu. Jej produkty wielokrotnie nagradzane były podczas prestiżowych konkursów, m.in. zdobyły I miejsce w Konkursie Piw Domowych, Żywiec 2009 w kategorii Brown Ale Mild. W czasie towarzyszącej spotkaniu z Mateuszem Marajem degustacji jego uczestnicy będą mieli możliwość skosztowania aż 5 rodzajów piwa z różnych krajów i w różnych stylach oraz dowiedzenia się jak warzy się piwo, jak się go serwuje, degustuje oraz łączy z jedzeniem.

 

 

Szklana sztuka z bieszczadzkimi przysmakami - zdjęcie w treści  nr 2
(fot. A. Łopata)  


Wyjątkowa atmosfera

Spotkania z artystami to jedno z naszych „oczek w głowie”. Na początek chcemy zaprezentować sylwetki twórców szkła działających w regionie. Jest ich sporo i są to bardzo uznane nazwiska nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Niestety, na Podkarpaciu bardzo często ich twórczość jest niemal zupełnie nieznana. Warto poznać ich działalność, warsztat, którym się posługują, a także ich samych. Podczas takiego spotkania będzie można oczywiście zadawać naszym gościom pytania, będzie także szansa porozmawiania z nimi, a nawet spróbowania własnych sił w tworzeniu szklanej sztuki pod okiem mistrza – zapowiada Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła. Dzięki bliskiemu kontaktowi z artystą oraz dodatkowym atrakcjom, podczas spotkania na pewno panować będzie wyjątkowa atmosfera. Staną się więc one doskonałą okazją zarówno do podziwiania kunsztu twórców, zobaczenia obiektu w niezwykłej atmosferze, jak również po prostu do przyjemnego spędzenia wieczoru – dodaje.

 


Ramię w ramię z zespołem hutniczym

Jakie są plany rozwoju projektu Poznaj Artystę? W przyszłości w obiekcie gościć mają artyści szkła lub zespoły hutnicze z najsłynniejszych ośrodków „szklarskich” znajdujących się poza granicami kraju. Będą to jednak wizyty dłuższe, zapewne kilkudniowe. Centrum rozważa także możliwość zapraszania do projektu artystów reprezentujących inne dziedziny sztuki – malarzy, grafików, performerów. Będą oni tworzyć swoje dzieła ramię w ramię z zespołem hutniczym. Za każdym razem spotkaniom towarzyszyć ma także dodatkowa atrakcja, podobna do tej, która umilać będzie czas 14 lipca. Piwo, wino, regionalne przysmaki – katalog jest szeroki.

 


Kto pierwszy ten lepszy

Pierwsze z cyklu spotkań z artystami – spotkanie z Mateuszem Marajem – połączone z degustacją bieszczadzkiego piwa odbędzie się 14 lipca 2012 r. o godz. 20.00. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w imprezie jest biletowany. Koszt biletu to 30 zł od osoby. Rezerwacji dokonywać można telefonicznie (134363568), drogą emailową (biuro@miastoszkla.pl), lub w recepcji Centrum przy ulicy Blich 2. W cenie biletu oprócz udziału w pokazie i degustacji jest także możliwość zwiedzenia budynku Centrum, w tym wystawy czasowej pt. Wrocławskie Szkło Dziś prezentującej dzieła najwybitniejszych twórców szkła związanych z Wrocławską Akademią Sztuk Pięknych.

 


Serdecznie zapraszamy!
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie